Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük lifli diyetlerde ne yenmeli ve kaçınılmalıdır

Düşük lifli diyetlerde ne yenmeli ve kaçınılmalıdır

 1. Düşük lifli bir diyetin ardından (ayrıca düşük kalıntı diyeti olarak da adlandırılır) dışkı büyüklüğünü ve sıklığını azaltan ince bağırsakta hareket eden sindirilmemiş yiyeceklerin miktarını azaltır. Bu, alevlenme yaşayan iltihaplı bağırsak hastalığına (IBD) sahip kişiler için özellikle önemlidir.

 2. Kolonoskopi için hazırlanan kişilerin doktorlarının tavsiyelerine bağlı olarak düşük lifli bir diyet izlemeleri gerekebilir.

 3. Dikkatli bir planlama ile, tüm temel besin maddelerini çeşitli düşük lifli gıdalardan elde etmek hala mümkündür.

 4. Bu makalede, düşük lifli bir diyet uygularken hangi gıdaları içereceklerini ve kaçınılması gerekenleri gözden geçireceğiz.

Düşük lifli diyete kim ihtiyaç duyar?

 1. Çoğu yetişkin, sindirim sistemini sağlıklı tutmak için lif bakımından zengin yiyeceklere ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, yüksek lifli diyet belirli koşullara sahip bazı insanlar için uygun değildir, bu yüzden düşük lifli diyet daha iyi bir seçenek olabilir.

 2. Bir kişinin düşük lifli diyet yemesini gerektirebilecek durumlar arasında şunlar vardır:

 3. Düşük lifli bir diyet barsakların tıkanma riskini azaltabilir veya barsak tıkanırsa, şişkinlik veya ağrı gibi semptomları azaltabilir.

Kaçınılacak yiyecekler

 1. Düşük lifli diyetten kaçınılacak yiyecekler:

Yemek yiyecekler

 1. IBD ve bağırsakları etkileyen diğer durumların en iyi yönetimi için doğru beslenme çok önemlidir.

 2. Bazı insanlar kısa süreliğine sadece düşük lifli diyet uygular, bazıları ise uzun vadeli bir strateji olarak kullanabilir. Diyeti kısa bir süre için takip etse bile, çeşitli yiyecekleri denemek ve yemeye devam etmek önemlidir.

 3. Aşağıdaki yiyecekler, bireysel semptomlara ve toleranslara bağlı olarak düşük lifli bir diyetin parçası olarak dahil edilebilir:

Yemek planı

 1. Düşük lifli diyeti izleyen biri için yemek seçenekleri:

 2. Sabah kahvaltısı:

 3. Öğleden sonra atıştırması:

İpuçları

 1. Yeni yiyecekler sunarken, bir kerede yalnızca bir tane ekleyin. Bu, bir kişinin semptomlarını daha da kötüleştiren yiyecekleri tanımlamasına yardımcı olacaktır.

 2. Önceden hazırlanmış veya paketlenmiş öğünlerde, belirtileri tetikleyen bileşenler içerdiklerinden etiketleri okuyun.

 3. Yoğurt, marmelat, hardal, patlamış mısır ve çıtır fıstık ezmesi de dahil olmak üzere içinde herhangi bir şeyden kaçının.

 4. Düşük lifli bir diyet için bazı daha yararlı ipuçları:

Kurtarma

 1. Yemek yerken veya sindirimi zor veya ağrılı olmaya devam ederse, doktorla konuşmak çok önemlidir. IBD'li insanlar nüks ve remisyon zamanlarında hastalığı idare etmek için bir diyetisyenden önemli bir desteğe ihtiyaç duyabilirler.

 2. IBD nüksünü önlemek veya geciktirmek için en iyi diyet yaklaşımı konusunda birçok araştırma çelişkili olsa da, yarı-vejetaryen diyet ve dışlama diyetlerini destekleyen bazı kanıtlar var.

 3. Enerji seviyelerini korumak için gerekli tüm besin maddelerini ve yeterli kaloriyi içeren çeşitli bir diyet yemek için çok önemlidir.

 4. 20 Nisan 2018, Cuma tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Crohn / IBD kategori sayfamızı ziyaret edin veya Crohn / IBD ile ilgili en son haberleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Engellenen bir bağırsak (bağırsak tıkanması). (2017, 8 Haziran). Http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping/physically/bowel-problems/types/blocked-bowel-obstruction

 6. Bağırsak tıkanması. (2013). Https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/bowel-obstruction

 7. İnflamatuar barsak hastalığı. (2017, 25 Nisan). Https://www.nhs.uk/conditions/inflammatory-bowel-disease/

 8. Düşük elyaf ve düşük kalıntı diyetleri. (N.d.). Https://www.beatingbowelcancer.org/understanding-bowel-cancer/treatment/surgery/low-fibre-low-residue-diets/

 9. Paulson, E.K., Thompson, W.M. (2015, May). İnce barsak tıkanıklığının gözden geçirilmesi: Teşhis ve ne zaman endişelenmeli. Radyoloji, 275 (2), 332-342. Https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.15131519?url_ver=Z39.88-2003 rfr_id = ori% 3Arid% 3Acrossref.org rfr_dat = cr_pub% 3DPubmed

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407