Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük glütenli diyetler neden herkese fayda sağlayabilir

Düşük glütenli diyet neden herkese fayda sağlayabilir

 1. Çölyak hastalığı veya gluten intoleransı ile yaşayan insanlar semptomlarını yönetmek için düşük glütenli veya glutensiz diyetleri tercih ediyorlar.

 2. Çölyak hastalığı gibi otoimmün durumlarda, örneğin vücudun bağışıklık sistemi ince bağırsağı hedef alarak glütene tepki verir.

 3. Gluten intoleransı veya gluten duyarlılığı olan kişiler, proteinin çölyak hastalığının yokluğunda bile gastrointestinal semptomları tetiklediğini bildirir.

 4. Bununla birlikte, çölyak hastalığı veya gluten alerjisi olmasa bile, giderek artan sayıda insan glutensiz bir diyet benimsiyor. Ancak bazı yeni çalışmalar, bunu yapmanın, tip 2 diyabet geliştirme riskini arttırmak gibi olumsuz sağlık sonuçları doğurabileceğini göstermiştir.

 5. Danimarka'daki Kopenhag Üniversitesi'ndeki Novo Nordisk Temel Metabolik Araştırmalar Merkezi'nden Profesör Oluf Pedersen başkanlığındaki araştırmacılar, glüten açısından düşük bir diyetin insanlar için yararlı olup olmadığını araştırmaya başladılar kim ona alerjisi yoktur.

Düşük ve yüksek glütenli diyetlerin karşılaştırılması

 1. Prof. Pedersen ve meslektaşları, çölyak hastalığı, diyabet veya başka herhangi bir rahatsızlığı olmayan, 22-65 yaşları arasındaki 60 sağlıklı Danimarkalı yetişkinin randomize bir denemesini gerçekleştirdiler.

 2. Katılımcılar, sırasıyla 8 haftalık uzun süre glüten diyetine ve 8 haftalık uzun süre glüten diyetine ve aralarında 6 haftalık yıkama süresine bağlı kaldılar.

 3. Düşük glütenli diyet günde 2 gram (g) glüten, glüten yüksek olan günde 18 g glüten içermektedir. Arınma süresi, günde 12 g glüten düzenli bir diyet uyguladı.

 4. İki diyet kalorilerin sayısı ve içerdikleri besinlerin kalitesi ile aynıydı. Bununla birlikte, lifin bileşimi farklıydı: düşük glütenli diyet aynı zamanda birincil glüten kaynakları olduğu için buğday, çavdar ve arpadan da daha az lif içeriyordu.

 5. Araştırmacılar idrar örneklerinin metabolik profilini yaparak ve katılımcıların bağırsak mikrobiyomundaki diyete bağlı değişiklikleri izleyerek bağırsak fermantasyonundaki değişiklikleri inceledi.

 6. Genel olarak, çalışma düşük glütenli bir diyetin katılımcıların bağırsak mikrobiyomunu değiştirdiğini, gastrointestinal rahatsızlıklarını azalttığını ve küçük bir kilo kaybına neden olduğunu buldu. Araştırmacılar şişkinlik azalması gibi sindirim değişikliklerinin bağırsak bakterilerindeki ve fonksiyonlarındaki değişikliklerden kaynaklandığını düşünüyorlar.

 7. Prof. Pedersen ayrıca, "Yüksek glütenli diyete kıyasla düşük glütenli, lif açısından zengin bir diyetin bakterilerin kompleks bağırsak ekosisteminin yapısında ve işlevinde değişikliklere yol açtığını, hidrojen ekshalasyonunu azalttığını gösterdik" dedi. ve kendi kendine bildirilen şişkinlikte iyileşmelere yol açar. ”

 8. "Ayrıca, büyük olasılıkla, değişmiş bağırsak bakteri fonksiyonlarının tetiklediği vücut yanması nedeniyle, mütevazı bir kilo kaybı gözlemledik" diye ekliyor. [! 1171 => 1130 = 3!

Diyet lifleri anahtardır

 1. Peki, glütensiz bir diyet sizin için iyi mi? Araştırmacılar söylüyor olabilir. Ancak bu çalışmada bulunan sağlık yararları, sadece glutenin yokluğuna değil, diyetteki lif kalitesine daha fazla bağlı görünüyor.

 2. "Genel topluma herhangi bir halk sağlığı tavsiyesi verilmeden önce kesinlikle daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç var. Özellikle de, yalnızca glütensizlik yerine diyet lifleri bulduğumuz için Pedersen, bağırsak rahatsızlığındaki ve vücut ağırlığındaki değişikliklerin başlıca nedeni olabilir ”diyor. [! 1171 => 1140 = 3!

 3. "Bu nedenle," devam ediyor ", taze veya minimal olarak işlenmiş tüketicilere taze veya minimal işlenmiş gıda maddelerinin mevcudiyetine bariz bir ihtiyaç var. düşük glütenli diyeti tercih edin. "

 4. "Bu tür girişimler gastrointestinal rahatsızlığı hafifletmek ve bağırsak mikrobiyotasının modifikasyonu yoluyla genel popülasyonda kilo kontrolünü kolaylaştırmaya yardımcı olmak için ek olarak ortaya çıkabilir."

 5. Peki, glütensiz bir diyet sizin için iyi mi? Araştırmacılar söylüyor olabilir. Ancak bu çalışmada bulunan sağlık yararları, sadece glutenin yokluğuna değil, diyetteki lif kalitesine daha fazla bağlı görünüyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407