Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Dünyanın En Sağlıklı Diyetlerinin Ortak Nesi Var!

 1. 2010 kitabını araştırmak için 5 Faktör Dünyası Diyeti, ünlü antrenör ve beslenme uzmanı Harley Pasternak, dünyadaki en sağlıklı ülkelere, yemeklerini ekstra besleyici kılan şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmek için seyahat etti.

 2. Japon halkının çok çeşitli deniz yosunları yediğini ve Çin halkının her öğünde en az beş farklı renk kullanmaya çalıştığını belirtti. Ancak Pasternak, Kuzey Amerika'nın yaşam tarzının diğer birçok ülkeyle karşılaştırıldığında ne kadar farklı olduğuna dair bazı değerli gözlemlerle ortaya çıktı.

 3. Diğer pek çok sağlıklı yemek kültürü de yemekleri bir etkinlik yapar - örneğin, aile masasında bir çok kurs ya da uzun bir öğle yemeğinde bir bardak ya da iki kadeh kırmızı şarap - aceleyle fular yerine mutfak lavabosunun üstündeki mısır gevrekleri ve akşam yemeğini çağırıyorlar (örneğin, bildiğiniz gibi). [! 7156 => 1140 = 1!

Akdeniz Diyeti

 1. Nedir: Yunanistan, İtalya ve İspanya'da insanlar tarafından yenen geleneksel bir Akdeniz diyeti mevsimsellik, yerel ürünler ve geleneksel hazırlıkları vurgulamaktadır. Yemekler genellikle topluluk veya aile etkinlikleridir.

 2. İmza gıdalar: Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık ve zeytinyağı şovun yıldızlarıdır. Balık, kümes hayvanları ve kırmızı şarap ılımlı görünüme sahipken kırmızı et, tuz ve şeker biraz akıcıdır.

 3. Araştırma ne diyor: Bununla başlayalım. Akdeniz diyetinin faydaları, 70'li yıllardan beri incelenmiştir ve araştırmacılar, zeytinyağının insanların kilo vermesine, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmasına ve diyabetin azalmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. Uyum kolaylığı açısından, ABD Haber Dünyası Raporu üçüncü sırada (35 değerlendirilen diyetten) ve "kesinlikle mantıklı" olarak nitelendirdi. [! 7156 => 1130 = 3!

 1. Nedir: Bilim adamları bu diyeti, ortalama bir Danimarka diyetinden% 35 daha az et, daha fazla kepekli tahıllar ve yerel kaynaklı ürünlerden ve% 75'ten fazla organik ürünler içerecek şekilde tasarladılar.

 2. Yeni İskandinav diyeti olarak adlandırılan, Akdeniz diyeti olarak, kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler, yumurtalar, yağ ve deniz mahsulleri üzerinde büyük bir vurgu varken, et, süt ürünleri, tatlı ve alkol azar azar yenir. Akdeniz diyetinden, Kuzey diyetinin zeytin yağı yerine kolza yağı kullanması ve bunun ürünlerinin Kuzey ülkeleri Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç'e özgü olması nedeniyle farklıdır.

 3. İmza gıdalar: Yulaf ve çavdar gibi tam tahıllar; kuşburnu, yaban mersini ve yabanmersini gibi yöresel meyve ve meyveler; Brüksel lahanası, brokoli, şalgam, yabani havuç ve pancar gibi lahanalı ve kök sebzeler; kolza tohumu yağı, bitkisel yağ bazlı margarin; ve süt, fermente süt ve peynir gibi az yağlı süt. Etler arasında sığır eti, domuz eti, kuzu eti ve ren geyiği, deniz ürünleri ringa balığı, uskumru ve somon balığı bulunur. Diyetteki birkaç tatlı, yulaf kepeği ile yapılmış unlu mamülleri veya tahılların üzerine koymak için reçelleri içerir. Otlar maydanoz, dereotu, hardal, yaban turpu ve chives içerir.

 4. Araştırma ne diyor: Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan yeni bir araştırma, sağlıklı bir İskandinav diyetinin karın yağındaki genler üzerinde etkili olduğunu, iltihaplanma ile ilgili genleri kapattığını ortaya koydu. Ayrıca, çalışma katılımcılarının kilo vermelerine yardımcı oldu (hala ortalama Danimarka diyetinden "daha yüksek memnuniyet" sunarken) ve tip 2 diyabet riskini azaltmıştı. Bilim adamları da et üretimini ve uzun mesafeli ithal edilen yiyecekleri azalttığı için ekolojik ve sosyoekonomik faydaları için övgüde bulunuyorlar.

Geleneksel Okinawa Diyeti

 1. Nedir: Bu düşük kalorili fakat beslenme yoğunluğu yüksek diyet meyve ve sebzelerde büyük, ancak et, rafine tahıl, şeker, tuz ve tam yağlı süt konusunda seyrek. Bu diyet çok spesifik bir tarihsel bağlamda ortaya çıktı: Uygulayıcıları, II. Dünya Savaşı'ndan önce ülkenin en fakir bölgelerinden biri olan Japonya'daki Okinawa Adası'nda yaşadılar. Sonuç olarak, Konfüçyüs sadece yüzde 80'i tam hissetmek için yeterli yiyecek yemek gibi idealleri, adanın yeme kültüründe, birinin komşusuyla yapabileceği kadarını paylaşmak gibi büyük bir rol oynadı.

 2. İmza gıdalar: Tatlı patatesler, pirinç (anakara Japon halkının yediği kadar olmasa da), yeşil yapraklı sebzeler, acı kavun gibi yeşil ve sarı sebzeler, soya fasulyesi ve soya sosu gibi soya fasulyesi yiyecekleri . Okinawa sakinleri sadece mütevazı miktarda deniz ürünü, yağsız et, meyve ve çay yediler.

 3. Araştırmaların söylediği: Günümüzün Okinawans'ları ana kara kuzenleri ile ekonomik olarak yetişiyor, bu da obezite, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık oranlarının arttığı anlamına geliyor. Ancak geleneksel olarak yemek yiyen insanlar hala hayatta ve mutfak geleneklerine bağlı kalıyorlar. Aslında, ada dünyadaki en büyük asırcı nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Bu süper-yaşlıların aktif yaşamları büyük ölçüde hastalık ve sakatlıktan uzak yaşıyor ve yavaş yaşlandıkları söyleniyor. Bazı araştırmacılar, uzun süreli kalori kısıtlaması uygulamasının uzun ömürlülüğünde büyük bir rol oynayabileceğine inanmaktadır.

Geleneksel Asya Diyeti

 1. Tanım: Gerçekten bir geleneksel Asya diyeti yok, ancak 90'lı yıllarda bir Asya Besin Piramidi bulmak için bir grup uluslararası beslenme uzmanı bir araya geldi. Pilav, erişte ve kepekli tahılların yanı sıra en çok yenen yiyecek grupları olarak meyveler, sebzeler, baklagiller, tohumlar ve kuruyemişler. Balık ve kabuklu deniz ürünleri isteğe bağlı olarak günlük seçimlerdir, yumurta ve kümes hayvanları haftada bir kez tüketilmelidir. Önerilen kırmızı et servisinin, tatlılardan (haftalık) daha küçük ve daha az sıklıkta (aylık) olduğunu unutmayın!

 2. İmza gıdalar: Bu yemeğin geleneksel yollarını takip eden birçok farklı ülke var, ancak hepsinin beyaz pilavı elyaf olarak görüyor gibi görünüyor.

 3. Araştırmada neler yazıyor: Asya ülkeleri, artan ekonomiler ve kentleşme nedeniyle yavaş yavaş değişiyor gibi görünmekle birlikte, obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi metabolik hastalıklar Batı ülkelerinden daha az görülüyor. Harvard'ın bir beslenme araştırmacısı, geleneksel bir Çin diyetinin yüksek karbonhidratlı, yüksek glisemik yönlerinin, “ortaya çıkmakta olan bir halk sağlığı ikilemi” yaratmak için giderek daha fazla kentleşmiş, etkin olmayan bir yaşam tarzıyla çarpıştığını belirtiyor. [! 7156 => 1130 = 6!

 1. Tanım: Bilim adamları bunda kafalarını kaşıdılar. Fransızlar, gelişmiş dünyadaki en düşük obezite oranlarına ve yedikleri zengin gıdalara rağmen en yüksek yaşam beklentilerine sahiptir. Ne verir?

 2. İmza gıdalar: Tam yağlı peynir ve yoğurt, tereyağı, ekmek ve küçük ama düzenli miktarda peynir ve çikolata bu zengin beslenmenin ayırt edici özellikleridir.

 3. Araştırma ne diyor: Bazı araştırmacılar sözde "Fransız Paradoksu" nun, Fransız halkının yediğinden daha fazla yaşam tarzıyla ilgili olduğunu düşünüyor. Mesela porsiyonları küçük, atıştırmıyorlar, her yere yürüyorlar ve çok yavaş yiyorlar. Yine diğer bilim adamları, ılımlı kırmızı şarap tüketiminin ve küflü peynirin olumlu etkilerinin Fransa'nın sağlık istatistiklerinden kaynaklanabileceğine inanıyor. Eğer güvenli bir şekilde oynamak istiyorsanız, belki de yeni yılda daha sağlıklı olmak istiyorsanız, Fransızların ne yediklerinin yerine nasıl yediklerini benimsemeyi deneyin.

 4. Bu makalenin önceki bir sürümü Ocak 2015'te yayınlandı.