Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Dondurularak kurutulmuş gıdalar sağlıklı mı?

Ağır Krema için Sağlıklı İkame

 1. Uzaydaki astronotlar ve çatışmadaki askerler dondurularak kurutulmuş yiyecekler kullanıyorlar; çünkü bozulmazlar, daha az ağırlarlar ve daha rahatlar. Ancak dondurularak kurutulmuş gıdalar, normal gıdalar kadar sağlıklı değildir; işlem sırasında bazı besinlerin azalması gerekir. Dondurularak kurutulmuş gıdaların birçok besinsel yararı sağlam kalsa da, meyveler gibi dondurularak kurutulmuş gıdaların daha ilginç yönlerinden bazıları hastalıklarla mücadeleye yardımcı olma vaadi olabilir.

Kimlik

 1. İlkel bir dondurmalı kurutma şekli, M.Ö 1250 civarında Perulu İnkalar tarafından gıdaları korumanın bir yolu olarak kullanılıyordu. İki Dünya Savaşı sırasında kuru gıdaları ve diğer ürünleri dondurmaya yönelik makineler geliştirildi ve 1938'de ilk dondurularak kurutulmuş kahve üretildi. Uzun süreli Apollo misyonlarını planlarken, NASA dondurma gibi diğer gıdalar için dondurarak kurutma teknikleri geliştirdi.

İşleme Etkileri

 1. Herhangi bir yiyeceği kurutmak için ilk önce donmuş katı madde, su genellikle bir vakum pompası ile alınır ve son olarak bir ısı kaynağı buz kristallerini temizler. Bitmiş ürün, beslenmesinin yüzde 98'ini korurken orijinalinin yalnızca yüzde 20'sini elinde tutabilir. Bununla birlikte, Şili’de 2011 yılında “Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi” nde yayınlanan bir araştırma, kullanılan dondurularak kurutma türünün - atmosferik dondurularak kurutmaya karşı vakumlu dondurmaya kurutma - ve kızılötesi radyasyonun eklenmesinin beslenmeyi etkileyebileceğini göstermiştir. işlenmiş yaban mersini içinde.

Beslenme Etkileri

 1. Gary Stoner, Ph.D. ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü, taze meyvelerde bulunan antioksidan fitokimyasalların dondurularak kurutulmuş versiyonlarıyla aynı olduğunu buldu. Bununla birlikte, hem Stoner'ın araştırması hem de Şili yaban mersini çalışması, askorbik asit seviyelerinin ve meyvelerde hücreyi koruyan bir kimyasal olan polifenol miktarının dondurularak kurutma yoluyla ölçülebilir bir şekilde azaldığını buldu.

Ek Sağlık Faydaları

 1. Stoner, ekim 2007'de "Kanser Biyolojisindeki Seminerler" de yayınlanmış ve kolon tümörlerinin hem önlenmesinde hem de büzülmesinde umut verdiğini de içeren, çeşitli çalışmalarda dondurularak kurutulmuş meyveler kullandı. Stoner ayrıca, 2011 yılında "Kanserojen" de yayınlanan ve dondurularak kurutulmuş siyah ahududu tozunun ülseratif kolit tedavisinde etkili olduğunu gösteren Connecticut Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmanın parçasıydı. Oklahoma'daki araştırmacılar, dondurularak kurutulmuş çilek tozunun, koroner arter hastalığı, felç ve tip 2 diyabet riskini artıran bir hastalık olan metabolik sendromlu kadınlarda total kolesterol ve kötü LDL kolesterol seviyelerini iyileştirdiğini keşfetti. Elde ettiği sonuçlar 2009 yılında “Beslenme Dergisi” nde yayınlandı.

Endişeler

 1. Yeni Delhi'deki Hindistan Teknoloji Enstitüsü'ndeki bilim adamları, dondurularak kurutmanın proteinler üzerindeki etkilerine baktılar. Proses sırasında aktif olmalarına yol açabilecek protein yapılarında değişiklikler olduğunu fark etmişlerdir. Nisan 2004 sayısında "Biyoteknoloji ve Uygulamalı Biyokimya" sayısında yayınlanan araştırma, insan insülini ve immün sistem molekülü interlökin-2 gibi tıbbi ürünlerdeki proteinlere yöneliktir. Sonuçlar henüz dondurularak kurutulmuş gıda proteinlerinde çalışılmamıştır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407