Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domuzun Dezavantajları

Güvenli Pişirme İpuçları

 1. Amerika Birleşik Devletleri Ziraat Departmanı'na göre, insanlar 7.000'den beri domuz eti yiyorlardı. Domuz domuzlardan gelir ve kaburga, domuz pirzolası, bel, omuz, sosis ve domuz pastırması haline getirilir. Domuz eti dünya çapında en popüler et, ancak tüm kültürler veya dinler, tüketimiyle ilgili çeşitli sağlık dezavantajları nedeniyle domuz eti yiyor. Domuz eti güvenli bir şekilde kullanılmazsa veya doğru pişirilmezse ciddi sağlık riskleri doğurabilir.

Viral Hastalığı

 1. Domuz eti enfeksiyonlara ve virüslere neden olan bakterilerden ve dirençli bakterilerden bazı sağlık riskleri oluşturur. Gıda kaynaklı bakterilerle kirlenmiş domuz eti yemek kusma, ateş, ishal, karın krampları ve dehidrasyona neden olabilir. Domuz eti kesim sırasında, yanlış kullanımda, eti iki saatten fazla dışarıda bırakarak ya da yeterince uzun süre pişirmeden kirlenebilir. Bakterileri yok etmek için pişirme yapılması gerekir, ancak soğutma, bakteri üremesini yavaşlatır. Dirençli bakteriler domuzun bir başka dezavantajıdır. E. coli, salmonella ve Escherichia'nın dirençli suşlarına domuzların antimikrobiyallerle muamele edilmesi, ilaçlara karşı direncinin arttırılması, Ocak 2001 tarihli "Veteriner Çeyreklik" dergisinde yayınlanan bir çalışmaya dikkat çekiyor. [! 230 => 1130 = 3!

 1. Trikinoz olarak da bilinen yuvarlak kurt istilası, önlenebilecek bir domuz eti dezavantajıdır. Az pişmiş domuz, aynı zamanda "domuz kurdu" olarak da bilinen Trichinella spiralis parazitini içerebilir. Enfes domuz eti yemek, kistlerin bağırsaklarınızda açılıp büyük yetişkin yuvarlak kurtlara dönüşmesine neden olur. Yuvarlak kurtlar bağırsaklarınızda çoğalır ve bağırsaklarınızdan kan dolaşımınıza geçer, Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre kas dokusunu istila eder. Bu, kalbinizi, beyninizi, akciğerlerinizi ve diyaframınızı etkileyebilir. Yuvarlak kurt istilasının belirtileri kramp, ishal, ateş, kas ağrısı veya zayıflığı ve karın rahatsızlığını içerir.

Kalp Hastalığı Riski

 1. Doymuş yağlar kalp hastalığı için en önemli risk faktörlerinden biridir. Doymuş yağlar, LDL kolesterol seviyelerinizin, "kötü" kolesterolün yükselmesine ve kalp hastalığı riskinizi artırmanıza neden olur. Doymuş yağ ayrıca aşırı kilo veya obez olma riskini de artırır; bu da kalbinizi ve diğer organlarınızı doğrudan etkiler. Domuz eti doymuş yağ, pastırma, sosis ve un yapımında kullanılan domuz yağıdır. Amerikan Kalp Derneği, doymuş yağ tüketiminizi azaltmanızı veya doymamış yağ seçenekleriyle değiştirmenizi önerir.

Mesane Kanseri Riski

 1. Domuz eti dezavantajı, Jie Lin, Ph.D. Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi. Yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş domuz eti, kansere neden olabilen heterosiklik aminler, HCA'lar oluşturur. Mesane kanserli 844 hastayı ve mesane kanseri olmayan 878 hastayı kapsayan 12 yıllık bir çalışma beslenme bilgisi topladı ve domuz eti ve diğer kırmızı etleri iyi yiyen hastaların mesane kanseri riskinin anlamlı derecede yüksek olduğunu tespit etti.

 2. Domuz eti dezavantajı, Jie Lin, Ph.D. tarafından yayınlanan bir makalede sık sık iyi pişmiş veya yakılmış domuz eti yerseniz mesane kanseri riskinizi arttırmasıdır. Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi. Yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş domuz eti, kansere neden olabilen heterosiklik aminler, HCA'lar oluşturur. Mesane kanserli 844 hastayı ve mesane kanseri olmayan 878 hastayı kapsayan 12 yıllık bir çalışma beslenme bilgisi topladı ve domuz eti ve diğer kırmızı etleri iyi yiyen hastaların mesane kanseri riskinin anlamlı derecede yüksek olduğunu tespit etti.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407