Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domuz Eti Sığırdan iyidir?

Tam Tahıllar

 1. Et mükemmel bir protein ve diğer besin kaynağıdır. Hangi etin en iyi olduğunu görmek için sığır eti ve domuz eti karşılaştırmaya çalışıyorsanız, bunların ikisinin de diğer hayvansal ürünlerden daha fazla doymuş yağa sahip olduğunu unutmayın. Kırmızı et yiyecekseniz, mümkünse daha zayıf kesimler seçmeye çalışın.

Kepekli Tahıllar

 1. Domuz eti ve dana eti sağlıklı etler olabilir, fakat az yağlı kesimler tüketmek en iyisidir. Sığır eti kesimi toplam yağda daha düşüktür, fakat az yağlı domuz eti kesimleri tipik olarak daha fazla besini içerir.

Kırmızı Et ve Diğer Proteinler

 1. Amerikalılar için Diyet Kılavuzuna göre, çoğu insan her gün yaklaşık 5 1/2 ons (156 gram) protein bakımından zengin gıdalar tüketmelidir. Bu sadece domuz eti, tavuk ve sığır eti gibi hayvansal proteinler için geçerli değildir, aynı zamanda balık, kabuklu deniz hayvanları, yumurta, soya, baklagiller, kuruyemiş ve tohumlar gibi diğer yiyecekleri de içerir.

 2. Domuz eti ve sığır eti kırmızı et olarak sınıflandırılır. Kırmızı et genellikle tavuk ve balık gibi diğer hayvansal ürünlerden daha sağlıksız olarak kabul edilir. Bunun nedeni domuz ve sığır eti gibi etlerin daha fazla doymuş yağa sahip olma eğilimi gösterdiği ve doymuş yağın kolesterolünüzü arttırdığı ve kalbinizin sağlığı için kötü olduğu düşünülmüş olmasıdır.

 3. Amerikan Kalp Derneği, kırmızı et yemenin uygun olmadığını söylüyor - ölçülü olarak tüketmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunda, yağsız etleri, özellikle de "seçim" veya "seçim" etiketli ürünleri seçin. Yağ ile et satın aldıysanız, yağı her zaman kesebilir veya pişirme işlemi sırasında toplanan fazlalıkları dökebilirsiniz.

 4. Kıyma ya da kıyma gibi değişken miktarda yağ içeren ürünlerden de kaçınmaya çalışmalısınız. Amerikan Kalp Birliği'ne göre, bu ürünlerin sadece yüzde 15 veya daha az yağ içeriğine sahip olduklarında yağsız oldukları düşünülmektedir.

Domuz Eti ve Sığır Eti Yağı

 1. Pek çok yaygın domuz eti ve dana eti var. Yalın kesimler genellikle isimlerinde bel veya sığır filetosu gibi sözcükler içerirken, domuz yağı ve kaburga eti en fazla iki kesimden biridir. Ancak, her zaman önceden ürünün beslenme gerçeklerini kontrol edin. Domuz pirzolası gibi bazı fileto kesiği yağ açısından zengin olabilir.

 2. USDA’ya göre, kaburga eti gibi her 100 gramda (3.5 ons) sığır eti yağının kesilmesi, 244 kaloriye, 18.9 gram protein ve 18.7 gram yağa (8.3) sahiptir. gram doyurulur). Buna karşılık, aynı boyutta dana bonfile 129 kaloriye, 21.3 gram protein ve 4.2 gram yağa (1.5 gram doymuş) sahiptir.

 3. Buna karşılık, domuz pirzolası yağlı veya yağsız olabilir. USDA, 100 gram yağlı domuz pirzolasının 255 kaloriye, 26.5 gram protein, 15.7 gram yağa (4.5 gram doymuş) sahip olduğunu belirtir. Buna karşılık, her 100 gram yağsız domuz pirzolası 195 kalori, 31 gram protein ve 6.9 gram yağ içerir (2.3 gram doymuş).

 4. En az sağlıksız yağa sahip olanları görmek için yağsız domuz eti ile sığır eti ürünlerini karşılaştırıyorsanız, sığır eti daha sağlıklı bir seçim olabilir - ama domuz eti yağları yağdan daha az doymuş yağa sahiptir sığır eti Bazı durumlarda, daha yüksek yağ içeriğine sahip olmasına rağmen domuz eti daha sağlıklı bir seçim olabilir. Bunun nedeni domuz etinin, çoklu doymamış yağ asitleri gibi sığır eti ile karşılaştırıldığında daha büyük miktarlarda sağlıklı yağlara sahip olmasıdır.

 5. Yine, bu her zaman böyle değildir, bu yüzden et ürünlerinizdeki beslenme hakkındaki gerçekleri kontrol etmeniz önemlidir. Mayo Clinic, bir ineğin diyetinin ette bulunan yağ türlerini etkileyebileceğini bildirmektedir. Genellikle otlarla beslenen sığır eti tüketirseniz, bu hayvanlar omega yağ asitleri ve daha az toplam yağ gibi daha büyük miktarlarda sağlıklı, doymamış yağlara sahip olabilir.

Domuz Eti ve Sığır Besin Değerleri

 1. Sadece sığır etine karşı daha sağlıklı yağsız domuz eti kesimlerini karşılaştırırken, her iki ürünün de besin açısından zengin olduğunu ve karbonhidrat içermediğini göreceksiniz. USDA her 100 gram da (3.5 ons) dana sığır filetosu olduğunu bildirmiştir:

 2. Buna karşılık 100 gram yağsız domuz pirzolası:

Sağlıklı Et Ürünleri Pişirme

 1. Yemeğinizin domuz, tavuk veya sığır eti içerip içermediğine bakılmaksızın, etinizi pişirme şeklinizin genel beslenmesinde ve sağlığınıza faydaları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Kızarmış tavuk ya da kızartılmış domuz eti tüketmek gibi yiyecekleri kızartmaktan kaçınmak en iyisidir, çünkü bu sağlıksız yağ içeriğine katkıda bulunabilir. Amerikan Kalp Derneği, pişirme, kızartma, kızartma, mikrodalga fırın veya tavada kızartma gibi pişirme tekniklerini önerir.

 2. Yiyecekleri kızartmak da başka bir nedenden ötürü sağlıksız. Kanser ve kalp hastalıkları ile ilişkili diyet ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE'ler) oluşumuna katkıda bulunur. Amerikan Diyet Derneği Dergisi'ndeki Temmuz 2013 tarihli bir araştırmaya göre, etinizi düşük sıcaklıklarda demlemek ve kızartmak, yiyecek pişirmenin en sağlıklı yoludur, çünkü bunlar en az YAŞ'larla sonuçlanır.

 3. Bu çalışma aynı zamanda pişmiş domuz ürünlerinin pişmiş sığır ürünlerinden daha az AGE kullanma eğiliminde olduğunu buldu. Ancak, domuz eti, tavuk ve sığır eti karşılaştırırken, tavuk ürünleri tüm et ürünlerinin en az AGE'sine sahip olma eğilimindedir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407