Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domuz Eti Sizin için Kötü mü? 4 Gizli Tehlike

Uzun süreli sağlık ve uzun ömürlü

 1. Kültü izleyenlere ilham veren yiyecekler arasında domuz eti, ülkenin% 6 'sı ülkesine pastırma yapmak isteyen Amerikalıların% 65' inin kanıtladığı gibi, çoğu zaman paketi götürüyor.

 2. Maalesef, bu popülerliğin bir bedeli var. Dünyada en çok tüketilen et olmasının yanı sıra, domuz en tehlikelilardan biri olabilir ve herhangi bir tüketicinin bilmesi gereken önemli ve az tartışılmış riskler taşır (1). [! 224 => 1130 = 2!

 1. Burun kuyruğuna yemek yemenin yeniden canlanması sayesinde sakatat kendini sağlık meraklıları, özellikle A vitamini içeriği ve büyük mineral dizilimi için ödüllendirilen karaciğer arasında kurtardı.

 2. Fakat domuz eti söz konusu olduğunda, karaciğer riskli bir iş olabilir.

 3. Gelişmiş ülkelerde domuz karaciğeri, her yıl 20 milyon insanı enfekte eden ve akut hastalığa (ateş, yorgunluk, sarılık, kusma) yol açabilen bir virüs olan hepatit E'nin en yüksek gıda bazlı vericisidir. , eklem ağrısı ve mide ağrısı), genişlemiş karaciğer ve bazen karaciğer yetmezliği ve ölümü (2, 3).

 4. Çoğu hepatit E vakası gizlice semptomsuzdur, ancak hamile kadınlar fulminan hepatit (hızlı başlangıçlı karaciğer yetmezliği) ve yüksek hem maternal hem de fetal risk dahil olmak üzere virüse şiddetli reaksiyonlar yaşarlar. ölüm oranı (4). Aslında, üçüncü trimesterde enfekte olmuş anneler% 25 oranına kadar ölüm oranıyla karşı karşıya kalmaktadır (5). [! 224 => 1140 = 2!

 5. Pekala, domuz etinin kirlenme istatistikleri ne kadar endişe verici? Amerika'da, her 10 mağazadan satın alınan domuz karaciğerinden yaklaşık 1 tanesi, hepatit E için, Hollanda'da 15 oranındaki oranın biraz üstünde, Çek Cumhuriyeti'nde 20 oranındaki oranın biraz üstünde olan hepatit E için pozitif testler yapmaktadır (10, 11). Almanya'da yapılan bir çalışma, yaklaşık 5 domuz sosisinin 1'inin kirlendiğini tespit etti (12). [! 224 => 1140 = 2!

 6. Toplam domuz yoksunluğunun yanı sıra, hepatit E riskini azaltmanın en iyi yolu mutfakta. Bu inatçı virüs nadir pişmiş etlerin sıcaklıklarına dayanarak yüksek ısıyı enfeksiyona karşı en iyi silah haline getirebilir (19). Virüsün etkisiz hale getirilmesi için, domuz ürünlerini en az 20 dakika boyunca 71 ° C (160 ° F) iç sıcaklığa kadar pişirin (20). [! 224 => 1140 = 2!

2. Çoklu skleroz

 1. Domuzcukla ilgili en şaşırtıcı risklerden biri - oldukça az miktarda hava geçirilmiş olan - merkezi sinir sistemini içeren yıkıcı bir otoimmün durum olan multipl sklerozdur (MS).

 2. Domuz eti ve MS arasındaki sağlam bağ, en azından 1980'lerden bu yana, araştırmacıların onlarca ülkede kişi başına düşen domuz eti tüketimi ile MS arasındaki ilişkiyi analiz ettikleri zamandan beri biliniyordu (22).

 3. İsrail ve Hindistan gibi domuzlara karşı duyarlı ülkeler MS’in dejeneratif tutuşlarından neredeyse korunurken, Batı Almanya ve Danimarka gibi daha liberal tüketiciler gökten yüksek oranlarla karşı karşıya kaldı.

 4. Aslında, bütün ülkeler göz önüne alındığında, domuz eti alımı ve MS, MS ile yağ alımı arasındaki ilişkiden çok daha yüksek ve daha anlamlı olan 0.87 (p <0.001) oranında bir korelasyon gösterdi. (0.63, p <0.01), MS ve toplam et alımı (0.61, p <0.01) ve MS ve sığır eti tüketimi (anlamlı ilişki yok).

 5. Perspektif açısından, diyabet ve kişi başına şeker alımı ile ilgili benzer bir çalışma, hemen 0.60'ın altında bir korelasyon buldu (p23).

 6. Bütün epidemiyolojik bulgularda olduğu gibi, domuz eti tüketimi ile MS arasındaki korelasyon birinin diğerine neden olduğunu ispat edemez (hatta MS-stricken ülkeleri içinde en hevesli domuz tüketicileridir. en hastalıklı). Ancak ortaya çıktığı üzere, kanıt kasası daha da derinleşiyor.

 7. Daha önce, deniz kuşu yumurtaları, çiğ süt ve az pişmiş et dahil olağandışı lezzetlerle dolu bir bölge olan İskoçya Orkney ve Shetland Adaları sakinlerinin bir araştırması, MS ile sadece bir diyet derneği buldu. - Haşlanmış domuz beyninden yapılan bir yemek olan "saksı kafa" tüketimi (24). [! 224 => 1140 = 3!

 8. Domuz beyninin sinirle ilgili otoimmüniteyi tetikleme potansiyeli de sadece gözlemsel bir ipucu değil. 2007 ve 2009 yılları arasında 24 domuz fabrikası çalışanından oluşan bir grup gizemli bir şekilde, yorgunluk, uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı gibi MS benzeri semptomlarla karakterize ilerleyici inflamatuar nöropati ile hastalandı (27, 28)!

 9. Salgının kaynağı? Sözde "domuz beyin sisi" - karkas işlemesi sırasında havaya fırlatılan küçük beyin dokusu parçacıkları (29).

 10. İşçiler bu doku partiküllerini soluduğunda, standart protokol uyarınca bağışıklık sistemleri yabancı domuz antijenlerine karşı antikorlar oluşturdu.

 11. Elde edilen otoimmünite, multipl skleroz ile aynı olmamasına rağmen, yabancı antijenlerin ve kendi antijenlerinin bir otoimmün yanıtı tetiklemeye yetecek kadar benzer olduğu moleküler taklit işleminin aynı süreci, MS patogenezi (32, 33).

 12. Domuzların Acinetobacter taşıyıcıları olarak rolü ayrıntılı bir şekilde çalışılmamasına rağmen, bakteri domuz dışkısında, domuz çiftliğinde ve domuz pastırmasında, domuz salamında ve jambonda bulundu. bozulma bir organizma (36, 37, 38, 39). Domuz eti Acinetobacter aktarımı için bir araç olarak hareket ederse (veya herhangi bir şekilde insan enfeksiyonu riskini arttırırsa), MS ile bir bağlantı mantıklı olur.

 13. İki, domuzlar sessiz olabilir ve düşük prion taşıyıcıları, Creutzfeldt-Jakob hastalığı (çılgın ineğin insan versiyonu) ve Kuru (yamyam toplulukları arasında bulunan) gibi nörodejeneratif hastalıkları yönlendiren yanlış katlanmış proteinler üzerinde çalışılabilir ) (40).

3. Karaciğer Kanseri ve Siroz

 1. Tayland'da, örneğin, nitrozaminler diğer risk faktörlerinin düşük olduğu bölgelerde karaciğer kanseri ile güçlü bir şekilde bağlanmıştır (71). NIH-AARP kohortunun 2010 yılı analizinde kırmızı et (domuz eti dahil), işlenmiş et (işlenmiş domuz eti dahil), nitratlar ve nitritlerin kronik karaciğer hastalığı ile pozitif olarak ilişkili olduğu bulundu. Mesleki olarak nitrozaminlere maruz kalan lastik işçileri, alkolle ilgili olmayan karaciğer hastalığı ve kanser oranlarında oldukça yüksek oranlarla karşı karşıya kalmıştır (72). [! 224 => 1140 = 4!

 2. Karaciğer problemleri, öngörülebilir risk faktörlerinin, hepatit B ve C enfeksiyonu, aflatoksin (küf tarafından üretilen bir kanserojen) ve aşırı alkol alımına maruz kalma (43, 44) riskleri nedeniyle yakından izlenme eğilimindedir. , 45).

 3. Ama bilimsel literatürde gömülü olarak karaciğer sağlığının bir başka potansiyel belası - domuz eti.

 4. On yıllardır domuz eti tüketimi, dünyadaki karaciğer kanseri ve siroz oranlarını tam olarak yansıtıyor. Çok ülkeli analizlerde domuz eti ve siroz mortalitesi arasındaki korelasyon 0,40 olarak gerçekleşti (p46, 47).

 5. Bu aynı analizlerde, 10 Kanada eyaleti arasında domuz, karaciğer sirozu ölümü ile 0.60 (p <0.01) korelasyona sahipken, alkol, genel olarak düşük alım nedeniyle önemli bağlantı yok.

 6. Karaciğer için bilinen tehlikeleri (alkol tüketimi, hepatit B enfeksiyonu ve hepatit C enfeksiyonu) içeren istatistiksel modellerde domuz eti, bağımsız bir şekilde karaciğer hastalığı ile ilişkili kalmıştır; domuz etli atıştırma, duruma göre, farklı bir nedensel etken maddede (48).

 7. Sığır eti, aksine, bu çalışmalarda karaciğer nötr veya koruyucu kalmıştır.

 8. Karaciğer kanseri de domuzun toynak basamaklarında takip etme eğilimindedir. 1985 analizinde domuz alımının, alkol kadar güçlü bir şekilde hepatoselüler karsinoma ölümleriyle korele olduğunu göstermiştir (0.40, p49). (Karaciğer sirozu sıklıkla kanser için bir başlangıçtır. Bu bağlantı şaşırtıcı olmamalıdır (50).

 9. Peki, bu ürkütücü derneklerin ardında ne var?

 10. Diğer ete göre domuz eti, karaciğer hastalığında rol oynayabilen linoleik asit ve araşidonik asit de dahil olmak üzere omega-6 yağ asitlerinde yüksek olma eğilimindedir (52, 53, 54). Ancak çoklu doymamış yağ asidi içeriği sudan domuzları üfleyen bitkisel yağlar, domuzun yaptığı karaciğer hastalıklarıyla aynı tangoda dans etmiyor, bu da yağın gerçekten suçlu olup olmadığını soruyor (55, 56)!

 11. Yüksek sıcaklıkta et (domuz eti dahil) pişirerek oluşan bir kanserojen sınıfı olan heterosiklik aminler, çeşitli hayvanlarda karaciğer kanserine katkıda bulunur (57). Ancak bu bileşikler domuzda da karaciğer hastalığı ile pozitif bir ilişki göstermediğine işaret eden aynı çalışmalara göre kolayca hazırlanır (58, 59).

 12. Bütün bu akılda tutularak, domuz-karaciğer hastalığı bağlantısını epidemiyolojik bir şans olarak bırakmak kolay olurdu. Ancak, bazı makul mekanizmalar mevcuttur. [! 224 => 1140 = 4!

 13. Yağ mevcudiyeti, C vitamini de nitrozamin inhibitörü yerine nitrozamin promotörüne dönüştürebilir, bu nedenle sebzeli domuz eti çok fazla koruma sağlayamayabilir (67).

4. Yersinia

 1. Yıllarca, domuz eti ihtiyati sloganı, 20. yüzyılın büyük bir bölümünde domuz tüketicilerini tahrip eden bir tür yuvarlak kurt enfeksiyonu olan trichinozis ile ilgili korkuların bir sonucu olarak "iyi yapıldı veya büstü" idi (73). .

 2. Beslenme uygulamalarındaki değişiklikler, çiftlik hijyeni ve kalite kontrolü sayesinde, domuz kaynaklı trichinoz radardan düştü ve menüye pembe domuz eti davet etti.

 3. Ama domuzun rahatladığı ısı kuralları, Yersinia bakterilerinin neden olduğu farklı bir enfeksiyon türü olan yersinyozis için kapıları açmış olabilir. Yalnızca ABD'de, Yersinia her yıl 35 ölüm ve yaklaşık 117.000 gıda zehirlenmesi vakasına neden olmaktadır (74). İnsanlar için ana giriş yolu? Pişmemiş domuz eti.

 4. Yersiniosis'in akut semptomları yeterince kaba - ateş, ağrı, kanlı ishal - ama uzun vadeli sonuçları alarm zillerini çalması gereken şeydir. Yersinia zehirlenmesi mağdurları, enfeksiyonun tetiklediği bir tür enflamatuar eklem hastalığı olan 47 kat artmış reaktif artrit riskiyle karşı karşıya kalmaktadır (75). [! 224 => 1140 = 5!

 5. Ve Yersinia'nın tipik ateşli, ishal rahatsızlıklarını getirmediği daha az yaygın durumlarda? Orijinal enfeksiyon asemptomatik olsa bile reaktif artrit gelişebilir, bazı kurbanlar artritlerinin gıda kaynaklı hastalıkların bir sonucu olduğunun farkında değillerdir (78). [! 224 => 1140 = 5!

 6. Son olarak, Yersinia enfeksiyonu moleküler taklit yoluyla, aşırı tiroid hormon üretimi ile karakterize otoimmün bir durum olan Graves hastalığı riskini de arttırabilir (88, 89).

 7. Çözüm? Sıcağı getirin. Domuz eti ürünlerinin çoğunluğu (Tüketici Raporları analizine göre test edilen numunelerin% 69'u) Yersinia bakterileri ile kirlenmiştir ve enfeksiyona karşı korunmanın tek yolu uygun pişirme işlemidir. Herhangi bir kalan patojeni yok etmek için bütün domuz eti için en az 145 ° C ve öğütülmüş domuz eti için 160 ° C'lik bir iç sıcaklık gereklidir.

 1. Öyleyse, sağlık konusunda bilgili omnivorlar menüden hurda domuzunu almalı mı?

 2. Jüri hala dışarıda. Domuz eti sorunlarının ikisi için - hepatit E ve Yersinia - agresif pişirme ve güvenli kullanım riski en aza indirmek için yeterlidir. Ve nedensellik yaratabilen kontrollü, domuz merkezli araştırma sıkıntısı nedeniyle, domuz eti diğer kırmızı bayraklar epidemiyolojiden kaynaklanır - şaşkın ve haksız yere güvenilen bir alan.

 3. Daha da kötüsü, birçok diyet ve hastalık çalışması domuz etini diğer kırmızı et türleri ile bir araya getirerek domuz eti ile olan ilişkilerini sadece domuz eti ile seyreltiyor.

 4. Bu sorunlar, domuzdan elde edilen ürünlerin sağlık etkilerini izole etmeyi ve tüketimlerinin güvenliğini belirlemeyi zorlaştırıyor.

 5. Söylendiği gibi dikkatli olunması gerekiyor. Domuzun birkaç ciddi hastalıkla olan bağlantısının büyüklüğü, tutarlılığı ve mekanik olarak makul olması, gerçek bir risk şansını daha da olası kılmaktadır.

 6. Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, domuzda domuz eti yemeyi iki kez düşünmek isteyebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407