Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domatesleri Ne Sıklıkta Yenmelisiniz?

E vitamini

 1. ABD Ziraat Dairesi'ne göre, 2009 yılında 32 milyon pounddan fazla domates üretti. Çok yönlü domates bahçıvanlık olarak meyve olmasına rağmen, çoğu insan domatesleri salata olarak veya İtalyan yemeklerinde sebze olarak kullanır. Domates nasıl sınıflandırılırsa verilsin, düzenli olarak domates yemek size beslenme ve sağlık açısından faydalar sunar.

Beslenme ve Kaloriler

 1. Bir fincan kıyılmış veya dilimlenmiş domates 32 kalori, bir fincan kiraz domates 27 kaloriye ve bütün domates yaklaşık 33 kaloriye sahip. Bir porsiyon domates, yaklaşık 2 g lif ve 7 g karbonhidrat izine sahiptir. Domatesler doğal olarak oluşan şekerlere sahiptir ve Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, C vitamini, folat, likopen ve A vitamini için iyi bir kaynaktır. Likopen, domatesleri kırmızı yapan kimyasaldır. Her gün yaklaşık 2.310 ila 3.000 IU A vitamini gerekir ve bir fincan domates günlük önerilen alım miktarınızın yüzde 41 ila 53'ünü sağlar.

Sebze Servisleri

 1. Amerikalılar için Diyet Kılavuzları, 2000 kalorili bir diyet yiyen bir kişinin optimal sağlık için her gün 2 1/2 bardak sebze tüketmesini önermektedir. Haftada 17 1/2 bardaktan yaklaşık 5 1/2 bardak kırmızı ve turuncu sebze yemelisiniz. Havuç, kabak ya da tatlı patates gibi portakal sebzelerinde yarısını yediğinizi varsayarsak, her hafta yaklaşık 2 1/4 bardak domates yiyebilirsiniz. Haftada üç kez domates yerseniz, her seferinde 3/4 bardak içebilirsiniz. Her gün domates yersen, her gün yaklaşık 1 / 3'er bardak alabilirsin.

Faydaları

 1. Düzenli olarak domates yemek, düşük kalorili bir pakette size vitamin ve mineraller verir. Düşük kalorili yemek, domates gibi yiyecekleri doldurmak kilonuzu yönetmenize ve obezitenin bazı olumsuz etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, Amerikan Kanser Derneği, domatesler üzerinde kesin bir çalışma bulunmamasına ve diyetinizdeki domatesler de dahil olmak üzere bazı kansere karşı koruyucu etkilerinin sağlığınıza faydalı olabileceğini göstermektedir. Diyetinizde düzenli olarak domates kullandığınızda, sebze ihtiyacınızın bir bölümünü yerine getiriyorsunuz.

Stratejiler ve Düşünceler

 1. Domates salatalara ve denizaltı sandviçlerine lezzet katıyor ve birçok İtalyan yemeğinin temelini oluşturuyor. Konserve domates kullanırken, bir fincan demlenmiş domates konservesinde 564 mg sodyumdan kaçınmak için düşük veya sodyum içermeyen ürünler satın alın. Birçok domates çorbası da sodyumda yüksektir. Günde sadece 2.300 mg sodyum tüketmelisiniz. Ev yapımı bir domates suyu için taze domates suyu, çorbaya domates ekleyebilir, taze domatesli kendi barbekü sosunuzu yapabilir ya da kendi kurutulmuş domateslerinizi yapmak için Roma domatesini kullanabilirsiniz.

 2. Domates salatalara ve denizaltı sandviçlerine lezzet katıyor ve birçok İtalyan yemeğinin temelini oluşturuyor. Konserve domates kullanırken, bir fincan demlenmiş domates konservesinde 564 mg sodyumdan kaçınmak için düşük veya sodyum içermeyen ürünler satın alın. Birçok domates çorbası da sodyumda yüksektir. Günde sadece 2.300 mg sodyum tüketmelisiniz. Ev yapımı bir domates suyu için taze domatesleri sulayabilir, çorbaya domates ekleyebilir, taze domatesli kendi barbekü sosunuzu yapabilir ya da kendi kurutulmuş domateslerinizi yapmak için Roma domateslerini kullanabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407