Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates Yemekleri Pişirdiklerinden Daha Sağlıklı Ham? [! 237 => 1130 = 1!

 1. Domates pek çok yiyeceğe kolayca entegre edilir. Pizzadan salatalara ve hatta kanlı mary kokteylleri, domatesler birçok insanın diyetinin günlük temelini oluşturur. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilip tüketilmediklerine bakılmaksızın, domateslerin sağlığınıza fayda sağlayan birçok besini vardır. Domatesler ayrıca kolesterolü düşürmeye ve osteoporoz, kanser ve Tip 2 diyabet gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek likopen gibi antioksidanlar içerir.

Domates Beslenmesi

 1. Domates çeşitli şekillerde, boyutlarda, renklerde ve tiplerde gelir. Dev bir biftek domates mi yoksa kiraz domates mi tükettiğinizden bağımsız olarak, porsiyon başına beslenmeleri aynıdır.

 2. Bir porsiyon domates yaklaşık 150 gramdır (5 onstan biraz daha büyük). Servis başına sadece 26,8 kalori ve 5,8 karbonhidrat bulunur; bunlar lif, protein ve çeşitli faydalı vitamin ve mineraller de içerir. Çiğ domateslerin her standart porsiyonundaki besinler şunlardır:

 3. Domates ayrıca diğer B kompleks vitaminleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor ve çinko dahil olmak üzere az miktarda (yüzde 1-4 arası) diğer vitamin ve mineralleri de içerir. Domatesler likopen ve b-karoten gibi karotenoidler bakımından zengindir; fenolik bileşikler; ve linolenik asit gibi sağlıklı yağ asitleri.

Domatesin Sağlığa Faydaları

 1. Domates soslarda ve diğer pişmiş yiyecek türlerinde sıkça kullanılsa da, çiğ meyvelerdeki besinler ve bileşikler sağlığınızı birçok yönden olumlu yönde etkileyebilir. Çiğ domatesler genellikle salatalarda bulunur veya smoothies veya meyve suları ile karıştırılır.

 2. Çiğ domateslerdeki birçok besin maddesi, antioksidan ve diğer faydalı bileşikler, çok çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir. Domatesin sağlığa faydaları şunlardır:

Pişmiş Domates Hakkında Ne?

 1. Karotenoidler ve a-tomatin, lutein, likopen ve b-karoten gibi fenolik bileşikler, domateslerin sağlığa faydalarında önemli rol oynarlar. Özellikle likopen insan sağlığına faydalıdır. Antioksidan aktivitelere sahip olduğu ve kan şekeri, kolesterol ve kilonuzu düzenlemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

 2. Tüm meyve ve sebzelerde olduğu gibi domateslerdeki besinleri pişirip pişirmemeniz etkilenebilir. Bunun nedeni uygulanan ısıdır; Genel olarak, ısı, güneşin kurumasına veya demlenmesine bakılmaksızın, gıdadaki birçok antioksidanı bozabilir. Ancak, domatesler eşsizdir, çünkü likopen gibi bazı antioksidanların miktarları pişirme işlemi sırasında gerçekte artar.

 3. Foods dergisindeki 2013 ve Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi'ndeki 2013 tarihli bir araştırmaya göre, pişmiş domateslerde likopen miktarları her zaman iki kat daha fazla konserve domatesli taze olanlar.

 4. Lutein ve beta-karoten gibi diğer antioksidanlar da endüstriyel işlem sırasında ısıya maruz kaldıktan sonra bir miktar artar. Bu, domatesler çiğ yemek için mükemmel bir sağlıklı yiyecek olsalar bile, konserve domates gibi domates ürünleri yiyerek en az sayıda besin (veya daha fazla) alabilirsiniz.

 5. Karotenoidler ve a-tomatin, lutein, likopen ve b-karoten gibi fenolik bileşikler, domateslerin sağlığa faydalarında önemli rol oynarlar. Özellikle likopen insan sağlığına faydalıdır. Antioksidan aktivitelere sahip olduğu ve kan şekeri, kolesterol ve kilonuzu düzenlemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

 6. Tüm meyve ve sebzelerde olduğu gibi domateslerdeki besin maddeleri de pişirilip pişirilmemesinden etkilenebilir. Bunun nedeni uygulanan ısıdır; Genel olarak, ısı, güneşin kurumasına veya demlenmesine bakılmaksızın, gıdadaki birçok antioksidanı bozabilir. Ancak, domatesler eşsizdir, çünkü likopen gibi bazı antioksidanların miktarları pişirme işlemi sırasında gerçekte artar.

 7. Foods dergisindeki 2013 ve Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi'ndeki 2013 tarihli bir araştırmaya göre, pişmiş domateslerde likopen miktarları her zaman iki kat daha fazla konserve domatesli taze olanlar.

 8. Lutein ve beta-karoten gibi diğer antioksidanlar da endüstriyel işlem sırasında ısıya maruz kaldıktan sonra bir miktar artar. Bu, domatesler çiğ yemek için mükemmel bir sağlıklı yiyecek olsalar bile, konserve domates gibi domates ürünleri yiyerek en az sayıda besin (veya daha fazla) alabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407