Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates Suyu Sizin İçin İyi mi? Yararları ve Dezavantajları

Alt satırda

 1. Domates suyu, çok çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar sağlayan popüler bir içecektir (1).

 2. Özellikle etkileyici sağlık yararları olan güçlü bir antioksidan olan likopen bakımından zengin.

 3. Ancak bazıları, bazı markalarda bulunan yüksek sodyum içeriğinden dolayı domates suyunun bütün domatesler kadar sağlıklı olamayacağına inanıyor.

 4. Bu makale, domates suyunun potansiyel sağlık yararları ve olumsuz yönlerini tartışıyor.

Çok Besleyici

 1. Domates suyu, taze domateslerin suyundan yapılmış popüler bir içecektir.

 2. Saf domates suyu alabilseniz de, V8 gibi birçok popüler ürün kereviz, havuç ve pancar gibi diğer sebzelerin suyuyla birleştirir.

 3. İşte 1 bardak (240 ml)% 100 konserve domates suyu (2):

 4. Gördüğünüz gibi, domates suyu oldukça besleyicidir ve birçok önemli vitamin ve mineralde bulunur.

 5. Örneğin, sadece 1 bardak (240 ml) domates suyu içmek, günlük C vitamini ihtiyacınızı neredeyse karşılar ve A vitamini gereksinimlerinizin% 22'sini alfa ve beta şeklinde karşılar. karotenoidler.

 6. Karotenoidler, vücudunuzda A vitamini olan pigmentlerdir (3).

 7. Bu vitamin sağlıklı görme ve doku bakımı için gereklidir.

 8. Bu karotenoidler sadece A vitaminine dönüşmekle kalmıyor, aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevi görerek hücrelerini serbest radikal denilen kararsız moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyor.

 9. Serbest radikal hasarının kalp hastalığı gibi kronik durumlarla bağlantılı olduğu ve yaşlanma sürecinde rol oynadığına inanılıyor (4, 5).

 10. Ek olarak, domates suyu magnezyum ve potasyum ile doldurulur - kalp sağlığı için hayati önem taşıyan iki mineral (6, 7).

 11. Metabolizmanız ve diğer birçok fonksiyonunuz için önemli olan folat ve B6 vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir B vitamini kaynağıdır (8, 9). [! 235 => 1130 = 3!

 1. Domates suyu, etkileyici sağlık yararları ile bağlantılı karotenoid bir bitki pigmenti olan likopen gibi güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

 2. Aslında, Amerikalılar likopenlerinin% 80'inden fazlasını domates ve domates suyu gibi ürünlerden alıyorlar (10). [! 235 => 1140 = 3!

 3. Örneğin, 30 kadından 2 aylık bir çalışma, günde 1.2 bardak (280 mi) domates suyu içenlerin - 32.5 mg likopen içeren - kanda önemli düşüşler geçirdiğini buldu. adipokinler adı verilen inflamatuar proteinlerin seviyeleri.

 4. Dahası, kadınlar likopen kan seviyelerinde önemli artışlar ve kolesterol ve bel çevresinde belirgin düşüşler yaşadı (12).

 5. Aşırı kilolu 106 kadın üzerinde yapılan bir başka çalışma, 20 gün boyunca günde 1.4 bardak (330 ml) domates suyu içmenin, interlökin 8 (IL-8) ve tümör nekroz faktörü gibi enflamatuar belirteçleri önemli ölçüde azalttığına dikkat çekti. alfa (TNF-a), kontrol grubuna (13) kıyasla.

 6. Ayrıca, 15 kişiden oluşan 5 haftalık bir çalışma, günde 0.6 bardak (150 ml) domates suyu içen katılımcıların - 15 mg likopen'e eşit - serumu önemli ölçüde azalttığını gösterdi kapsamlı fiziksel egzersiz sonrası 8-Oxo-2'-deoksiguanozin (8-oksodG) seviyeleri (14).

 7. 8-oksodG, serbest radikallerin neden olduğu bir DNA hasarı belirtecidir. Bu markerin yüksek seviyeleri, meme kanseri ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir (15). [! 235 => 1140 = 3!

Kronik Hastalık Riskini Azaltabilir

 1. Araştırmalar, domates açısından zengin diyetlerin ve domates suyu gibi domates ürünlerinin, bazı kronik hastalık riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 2. Domatesler uzun süredir kalp sağlığının iyileşmesiyle ilişkilendirildi.

 3. 584 kişiden oluşan bir inceleme, domates ve domates ürünleri açısından zengin diyetlere sahip olanların, düşük domates tüketenlere kıyasla kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığını keşfetti (18).

 4. 13 çalışmanın bir başka incelemesi, günde 25 mg dozda alınan domates ürünlerinden elde edilen likopenin, "kötü" LDL kolesterol seviyelerini yaklaşık% 10 düşürdüğünü ve kan basıncını önemli ölçüde azalttığını buldu (19).

 5. Referans için, 1 bardak (240 ml) domates suyu, yaklaşık 22 mg likopen (20) sağlar.

 6. Dahası, "kötü" LDL-kolesterol, iltihabik belirteç IL-6 ve kan akışında belirgin iyileşmeler seviyelerinde belirgin düşüşler ile domates ürünleri ile ilgili 21 çalışmanın incelenmesi 21).

 7. Yüksek seviyede faydalı besin ve antioksidanları nedeniyle, domates suyunun çeşitli çalışmalarda antikanser etkilerinin olduğu gösterilmiştir.

 8. Prostat kanseri riskini önemli derecede azaltan yüksek domates ve domates ürünleri alımıyla ilgili 24 çalışmanın gözden geçirilmesi (22).

 9. Bir test tüpü çalışmasında, domates ürünlerinden elde edilen likopen ekstresi prostat kanseri hücrelerinin ve hatta indüklenen apoptozların veya hücre ölümünün büyümesini engelledi (23).

 10. Hayvan çalışmaları, domates ürünlerinin cilt kanserine karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini de gözlemliyor.

 11. Bu sonuçlar ümit verici olsa da, domates suyu ve domates suyu gibi ürünlerin insanlarda kanser gelişimini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Potansiyel Dezavantajları

 1. Domates suyu çok besleyici ve etkileyici sağlık yararları sunsa da, bazı olumsuz yanları var.

 2. En büyük dezavantajı çoğu türün sodyumda yüksek olması olabilir. Pek çok domates suyu ürünü ilave tuz içerir - bu da sodyum içeriğini arttırır.

 3. Örneğin, Campbell'ın% 100 domates suyuna servis yapan 1.4 fincan (340 ml) 980 mg sodyum içerir - bu DV'nin% 43'üdür (25).

 4. Sodyum bakımından yüksek diyetler, özellikle tuza duyarlı olan insanlar için sorunlu olabilir.

 5. Afrika kökenli Amerikalılar gibi bazı insan gruplarının yüksek sodyumlu yiyeceklerden olumsuz yönde etkilenme olasılığı daha yüksektir (26). [! 235 => 1140 = 5!

 6. Domates suyunun bir başka çöküşü, elyafta bütün domateslerden biraz daha düşük olmasıdır. Bu, domates suyunun hala lif bakımından daha fazla elma suyu ve posa içermeyen portakal suyu (2) gibi diğer meyve içeceklerinden daha yüksek olduğunu söyledi.

 7. Pek çok domatesli içecin kendilerine ilave meyveler eklendiğini ve bu sayede kalori ve şeker içeriğini artırabileceğini unutmayın. Bazı versiyonlarda ilave şeker bile bulunabilir.

 8. Sağlıklı bir çeşitlilik ararken, tuz veya şeker eklenmemiş% 100 domates suyu seçin.

Domates Suyu İçmeli mi?

 1. Domates suyu birçok insan için sağlıklı bir içecek seçimi olabilir.

 2. Besin yoğun domates suyu, daha yaşlı yetişkinler ve sigara içenler gibi artan besin ihtiyacı olanlar için mükemmel bir seçimdir.

 3. Örneğin, sigara içenlerin sigara içmeyenlerden daha fazla C vitaminine ihtiyacı var. Domates suyu bu besin maddesinde özellikle yüksek olduğu için, sigara içiyorsanız akıllıca bir seçim olabilir (29).

 4. Birçok yaşlı insan yiyecek erişimini kısıtlar ve daha az besleyici yiyecek yeme eğilimindedir. Domates suyu, birçok besin için gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olmak için kullanışlı ve lezzetli bir yöntem olabilir (30).

 5. Dahası, meyve püresi, soda ve diğer tatlandırılmış içecekler gibi sağlıksız içecekleri domates suyuyla değiştirmek, herkesin diyetlerini iyileştirmesi için sağlıklı bir yoldur.

 6. Tuz veya şekersiz% 100 domates suyu içmek, besin alımınızı artırmak için mükemmel bir yoldur.

 7. Mutfakta yaratıcı olanlar için, birkaç besleyici içerikle ev yapımı domates suyu kolayca hazırlanabilir.

 8. Dilimlenmiş taze domatesleri 30 dakika orta ateşte pişirin. Soğuduğunda, domatesleri yüksek güçlü bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna atıp istenen kıvama gelinceye kadar pals atın.

 9. İçilebilir bir dokuya ulaşana kadar domates karışımını harmanlayabilir veya sos olarak kullanmak için daha kalın bırakabilirsiniz.

 10. Beslenme içeriğini ve lezzetini daha da artırmak için domatesler, kereviz, kırmızı biber ve kekik gibi diğer sebzeler ve otlar ile birleştirilebilir.

 11. Yararlı bir ipucu, domateslerinizi pişirirken biraz zeytinyağı eklemektir. Likopen yağda çözünen bir bileşik olduğu için, biraz yağ ile domates yemek veya içmek vücudunuz için kullanılabilirliğini artırır (31).

Alt satırda

 1. Domates suyu, C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi besinler açısından zengin.

 2. Ayrıca, enflamasyonu ve kalp hastalığı ve bazı kanserler riskinizi azaltabilecek likopen gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

 3. Tuz veya şeker eklemeden% 100 domates suyu aldığınızdan emin olun - veya kendi evinizde kendiniz yapın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407