Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates Sosunun Avantajları

Kilo Verme Dostu Servis Önerileri

 1. Domates sosu, bir tabak spagetti veya bir dilim pizza tadında harikalar yaratıyor, ancak kırmızı sos da gerekli besinleri sağlıyor. Bir bardak domates sosu, önerilen günlük A vitamini alımının dörtte birini içerir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılar. Domates, antioksidan likopen bakımından da doğal olarak zengindir. Nasıl hazırlandığına bağlı olarak domates sosu da lif sağlar.

Çok yönlülük

 1. Domates sosu dünyanın her yerinden gelen mutfaklarda yer alıyor. İtalyan makarna yemeklerinde, Meksika enchilada sosunda, Hint körilerinde ve Amerikan köftelerinde bulabilirsiniz. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, domatesler ABD'de en çok tüketilen ikinci sebze ve ABD'deki en büyük üçüncü sebze ürünüdür ve bu rakamlar domates sosu içerir. Akşam yemeğinde hızlıca bir şeyler yapmak istiyorsanız ve elinizde domates sosu varsa, lezzetli ve sağlıklı bir tavada yemek, çorba, pizza veya güveç yapı taşlarından birine sahip olursunuz. [! 301 => 1130 = 3!

 1. Domates sosu size iyi beslenmenin yanı sıra iyi bir ekonomik değer sunuyor. Lezzet verici sos tipik olarak porsiyon başına benzer bir krem ​​bazlı veya et bazlı sosdan daha az maliyetlidir, çünkü ana bileşeni nispeten düşüktür. Süpermarkette, köşe marketlerinde ve hatta benzin istasyonu pazarlarında hazır makarna sosu olarak domates sosunu saf halde veya diğer sebzelerle karıştırılmış olarak bulacaksınız. Ubiquitous ve ucuz, domates sosu mutfak elyafı statüsünü kazandı.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Domates bütün olsun olmasın, domatesler A, C ve K vitaminleri bakımından zengindirler. Vücudunuzun az ışıklı bir görüntünün sürdürülmesi ve cildin altındaki bağ dokularının oluşturulması için A vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak, yara iyileşmesini hızlandırmak, yağları metabolize etmek ve diğer vitaminleri ve mineralleri emmek de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok rolü doldurur. K vitamini kanın pıhtılaşmasını etkiler. Domateslerdeki potasyum ve manganez vücudunuzun daha güçlü kemikler oluşturmasına ve bu minerallerin düşük seviyelerinden alabileceğiniz kas kramplarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Lif

 1. Bir bardak domates sosu, 6 gram kadar lif içeriyor. Lif markadan markaya ve stile göre değişmekle birlikte - tıknaz domates sosları gergin soslardan daha fazla lif içerir - domates sosları günlük lif alımınıza eklenir. Fiberin sindirime yardım etme ve sizi düzenli tutma kabiliyetini zaten biliyor olabilirsiniz, ancak lif kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olur ve kan kolesterol seviyenizi düşürebilir. Domates sosu, günlük diyetinizde ekstra lif elde etmek için tam buğdaylı makarna veya sebze yüklü pizza ile iyi bir şekilde birleşir.

Kalori

 1. Domates sosu fincan başına yaklaşık 100 kalori içeriyor, ancak yiyeceğe çok fazla lezzet katıyor. Domates sosu, fincan başına çok fazla kalori içeren krema bazlı soslarla karşılaştırıldığında, yağsız ve besleyici bir seçenektir. Saf domates sosu hiçbir bardak yağ içermez ve fincan başına yaklaşık 20 gram karbonhidrat içerir; bu nedenle domates sosu az yağlı bir diyete kolayca ve düşük karbonhidratlı bir plana oldukça iyi uyum sağlar.

Likopen

 1. Antioksidanların sağlığa faydaları, Dr. Ian S. Young’ın 2001 tarihli “Klinik Patoloji Dergisi’nde yazdığı gibi, bitki bazlı kimyasalların“ serbest radikal kaynaklı doku hasarını önleme ”yeteneğine bağlıdır. "Antioksidanların sağlığa etkileri üzerine yazı." Likopen, A vitamini ve C vitamini, vücudunuzun dokularını hasardan koruyan antioksidanlar olarak işlev görür. Likopen takviyesi almanın sağlığa faydalarını destekleyen bilimsel kanıtlar sınırlı kalırken, domates sosu likopen ve vitaminleri lezzetli bir şekilde içerir. Antioksidanların potansiyel yararlarını elde ederken domates sosu tadını çıkarın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407