Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates sosu bağırsak sağlığınızı nasıl artırabilir

Domates sosu bağırsak sağlığınızı nasıl artırabilir

 1. Son birkaç yılda araştırmacılar ve tüketiciler, sonunda sofralarımıza ulaşan yiyeceklerin "işlevsel" olup olmadığına ilgi gösteriyorlar. Fakat fonksiyonel yiyecekler nelerdir?

 2. “Tüm yiyecekler bir dereceye kadar işlevseldir çünkü tüm yiyecekler tat, aroma ve besin değeri sağlar,” diye açıklıyor Journal of Nutrition dergisindeki araştırmacı Clare Hasler. [! 308 => 1140 = 1!

 3. Probiyotik yiyecekler - bazı yoğurt, kefir veya kimchi türleri gibi - genel sağlığımıza katkıda bulunan bağırsaklarımızdaki iyi bakteri popülasyonunu arttırdıkları için bu kategoriye girer birçok yoldan.

 4. Ancak, şimdi İspanya'daki Valencia Üniversitesi Universitat Politecnica de Valencia’daki araştırmacılar, bağırsak bakterilerinin bağırsaktaki antioksidanlarla nasıl etkileşime girdiğine bakıyor.

 5. Özellikle, kıdemli araştırmacı Ana Belen Heredia ve ekibi, domates sosu - antioksidan bakımından zengin - bağırsakta iyi bakteri varlığında nasıl davranacağını görmekle ilgilendiler.

 6. Domates sosu çiğ veya pişmiş olarak servis edilebildiğinden, bunun antioksidan-bağırsak bakteri etkileşimi üzerindeki etkisinin ne olacağını bilmek istediler.

Antioksidanlar ve probiyotikler

 1. Domatesler sağlıklı besinler olarak kabul edilir, çünkü diğer şeylerin yanı sıra, hücrelerin zararlı etkenlerden korunmasına yardımcı olan bir antioksidan olan likopen adlı bir pigment içerirler. Mevcut araştırmalar domateslerin probiyotik özelliklere sahip olduğunu, yani bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin aktivitesini artırabildiklerini göstermektedir.

 2. Bu çalışmada araştırma ekibi, bağırsak sağlığına katkıda bulunan ana bakteri türlerinden Lactobacillus reuteri'nin, domates sosundan elde edilen antioksidanlarla nasıl etkileşime girdiğini görmek için in vitro deneyler yaptı. ve pişirme işleminin bu etkileşimi nasıl etkileyeceği.

 3. Bu amaçla, araştırmacılar daha yüksek likopen içeriğine sahip olduklarından armut domateslerini kullanmayı seçtiler.

 4. "Probiyotik suşun, sindirim süreci boyunca bireysel olarak sindirim süreci boyunca canlılığını ve antioksidanların bitkisel kaynaklı antioksidanların varlığını ve probiyotik suşunun antioksidan bileşiklerin yaşadığı değişiklikler üzerindeki etkisini değerlendirdik. ve elde edilen biyoyararlanım, "Heredia açıklar.

Pişirilmiş veya çiğ?

 1. Şimdiki Fonksiyonel Gıdalar Dergisi'nde yayınlanan deneylerinin sonuçları, sindirim sürecinin hem çiğ hem de pişmiş durumda (kızartılmış) antioksidanların kaybıyla sonuçlandığını gösteriyor. domates sosu.

 2. Ayrıca, bazı antioksidanların kan sistemine emilmesini engelleyen L. reuteri varlığı ortaya çıktı.

 3. Bununla birlikte, araştırma ekibi, domates sosundan gelen antioksidanların L. reuteri'nin olumlu etkilerini arttırdığını buldu. Ve bu bağlamda, pişmiş domates sosu, ham eşdeğerden daha etkili görünüyordu.

 4. Sosun pişirilmesi de domatesde bulunan likopeni dönüştürdü - cis-trans izomerizasyonu olarak bilinen bir süreç - aslında bu antioksidanın bütünlüğünün sindirim süreci boyunca korunmasına yardımcı oldu, emilmesi için.

 5. “İşlemenin etkisini belirlemek için çiğ ve kızarmış domatesle çalıştık,” diyor Heredia. [! 308 => 1140 = 3!

 6. Araştırmacılar, gıda endüstrisindeki şirketlerin sağlığımızı artırabilecek gerçekten "işlevsel" gıdalar yaratmalarına izin vereceğini belirtti. [! 308 => 1130 = 3!

 7. Şimdiki Fonksiyonel Gıdalar Dergisi'nde yayınlanan deneylerinin sonuçları, sindirim sürecinin hem çiğ hem de pişmiş durumda (kızartılmış) antioksidanların kaybıyla sonuçlandığını gösteriyor. domates sosu.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407