Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates bizi alkolün etkisinden koruyabilir mi?

Domates bizi alkolün etkisinden koruyabilir mi?

 1. Bir akşamın birkaç alkollü içecekle olan etkileri çoğumuz için tanıdık geliyor.

 2. Orta derecede alkol tüketimi uzun süreli sağlığa faydalı olsa da, aşırı içme kesinlikle değildir.

 3. Domates sizi baş ağrısından, baş dönmesinden ve kan dolu gözlerden kurtarabilir, büyük geceden sonraki sabahın masal belirtileridir, ancak araştırmalar domateslerin beyninizi ve karaciğerinizi koruyabileceğini gösteriyor alkolün bu organlarda yaydığı tahribat.

Domates karaciğerdeki hasarı azaltır

 1. Amerika Birleşik Devletleri'nde standart içecekte 14 gram alkol var. Bu, 12 ons normal bira, 5 gram şarap veya yüzde 40 alkol içeren votka gibi 1,5 ons damıtılmış ruhu ile eşdeğerdir. [! 99921 => 1140 = 2!

 2. Dr. Xiang-Dong Wang - Boston, MA'daki Tufts Üniversitesi'nde Friedman Beslenme Bilimleri ve Politikası Okulu'nda beslenme ve kanser biyolojisi laboratuvarı müdürü - ve ekibi, alkole maruz kalan sıçanlarda domateslerin etkisini test etti.

 3. Deneyler, 4 hafta boyunca günlük yaklaşık 7 standart alkollü içecek olan 100 gram alkol tüketiminin eşdeğerini kullandı. Bu, insanlarda kronik, aşırı alkol alımını taklit eder.

 4. Üç farklı domates ürünü test edildi:

 5. Domates tozu, ancak ekstrakt edilmemiş veya saflaştırılmamış likopen, farelerin yüzde 90'ından fazlasında alkol hasarının etkilerini azalttı.

 6. Bu sonuçlar, ekibin kendi başına likopenin karaciğer hasarını önlemediği, ancak tüm domateslerin anahtar olduğunu gösterdiğine dair daha önceki bulguları ile uyumludur.

 7. Ancak karaciğer, içtiğimiz alkolden etkilenen tek organ değil.

Likopen orta dereceli hasarı önleyebilir

 1. Alkolün uzun süreli sağlık için iyi olup olmadığı, mütevazi alımların bile beyin hücrelerine zarar vermesine neden olur. Oksidatif hasar ve inflamasyonun bir kez daha suçlu olduğu düşünülmektedir. Domatesler kurtarmaya gelebilir mi?

 2. Avustralya’daki Sidney Üniversitesi’nde doçent bir profesör olan Ross Grant ve araştırma ekibi, iki standart alkollü içeceğin eşdeğerinin 15 dakika içinde beyin hücrelerine DNA hasarı verdiğini gösterdi.

 3. Fakat bu hücrelerin alkole maruz bırakılmadan önce 3.5 saat boyunca likopen ile muamele edilmesi hasarı önemli ölçüde azalttı. [! 99921 => 1140 = 3!

Kaç tane domates gerekli?

 1. Dr. Wang'ın çalışmasında, ekip günde 12.46 miligram likopen tüketen 70 kilograma eşit konsantrasyonda domates tozu kullandı. ABD'deki ortalama alım günlük 9,4 miligram civarındadır.

 2. Ancak yazarlar çalışmalarında kullanılanlar gibi seviyelere günlük olarak "dört orta boy domates yiyerek" veya "bir fincan domates sosu üçte biri" ile kolayca ulaşılabileceğini açıklıyor.

 3. Alkolün zarar verici etkilerinden kaçınmanın en iyi yolu elbette, içmekten kaçınmaktır.

 4. Bununla birlikte, bir ya da iki bardakta kendinizi şımartmak isterseniz, günlük bir domates dozu kesinlikle beyninizi ve karaciğeri korumak için bir yol kat ediyor - hangisini seçerseniz seçin. [! 99921 => 1130 = 4!

 5. Dr. Wang'ın çalışmasında, ekip günde 12.46 miligram likopen tüketen 70 kilograma eşit konsantrasyonda domates tozu kullandı. ABD'deki ortalama alım günlük 9,4 miligram civarındadır.

 6. Ancak yazarlar çalışmalarında kullanılanlar gibi seviyelere günlük olarak "dört orta boy domates yiyerek" veya "bir fincan domates sosu üçte biri" ile kolayca ulaşılabileceğini açıklıyor.

 7. Alkolün zarar verici etkilerinden kaçınmanın en iyi yolu elbette, içmekten kaçınmaktır.