Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Dolmalık Biber Yemekleri Beslenmeyi Etkiler mi?

İpuçları

 1. Sadece biber, kalori başına diğer yiyeceklerden çok daha fazla besin maddesi tüketmiyor, aynı zamanda bu gevrek, tatlı sebzeler besleyici oldukları kadar çok yönlü. Biberleri diyetinize dahil etmek çok fazla çaba sarf etmemesine rağmen, onları nasıl hazırlamayı seçtiğiniz beslenme değerlerini etkileyebilir.

C vitamini

 1. Dolmalık biber, güçlü bir antioksidan görevi gören çok önemli bir besin maddesi olan C vitamininin en üst kaynağıdır. ABD Tarım Bakanlığı'na göre kırmızı dolmalık biberler C vitamini bakımından diğer çeşitlerden daha yüksek olsa da - bir bardak çiğ, doğranmış sebze, önerilen günlük değerin yaklaşık yüzde 317'sini sağlıyor. Her bir bardak çiğ kıyılmış günlük değeri. C vitamini ısıyla kolayca yok edilebildiğinden, iyice gevrek hale gelinceye kadar pişirilen dolmalık biber, genellikle daha uzun süre pişirilenlerden daha fazla besin maddesi tutacaktır.

Vitamin A

 1. Bütün dolmalık biberler, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü renkli karotenoid olan önemli miktarda beta-karoten içerir. Turuncu ve sarı dolmalık biberler beta-karoten bakımından yeşil çeşitten daha zengindir, ancak kırmızıdır. dolmalık biberler en iyi kaynaktır - çiğ, doğranmış sebzeler fincan başına A vitamini için önerilen günlük değerin yüzde 93'ünü sağlar. Beta karoten yağda çözünür, yani az miktarda yağ ile tüketildiğinde daha kolay emilir. Amerikan Diyetisyenler Birliği'ne göre, ısı biyoyararlanımını daha da artırıyor. Zeytinyağında hafifçe sote edilmiş biberlerden, çiğ sebzeden alacağınız daha fazla A vitamini emeceksiniz.

B Vitaminleri

 1. Dolmalık biber, en çok B-6 vitamini ve folat olmak üzere birçok B vitamini içerir. Bir bardak çiğ, doğranmış kırmızı biber, B-6 vitamini için günlük değerin yüzde 22'sini sağlarken, yeşil biberler biraz daha az teklif ediyor. Kırmızı çeşit, folat için de daha iyi bir seçenektir, çiğ, kıyılmış sebze bardağı için besleyicinin önerilen günlük değerinin yaklaşık yüzde 17'sini sağlar. C vitamini gibi, tüm B vitaminleri suda çözünür ve ısıya maruz kaldıklarında bozulmaya başlar. Amerikan Diyetisyenler Birliği, bununla birlikte, ısının, kalan B vitaminlerinin de daha kolay emilebileceğini belirtti.

Diyet Lif

 1. Dolmalık biber iyi bir diyet lifi kaynağıdır - bir bardak çiğ, kıyılmış kırmızı dolmalık biber, 3 gramdan fazla veya önerilen günlük değerin yaklaşık yüzde 12'sini sağlar. Pişirme, çözünür lifleri etkilememesine rağmen, çözünmeyen liflere yapı sağlayan hücre duvarlarını parçalamaktadır. Sote kırmızı dolmalık biber, lif cinsinden işlenmemiş çeşitten yaklaşık yüzde 15 daha düşükken, haşlanmış sebze lif cinsinden yaklaşık yüzde 40 daha düşüktür.

Alt Çizgi

 1. Biberleri her hafta birkaç kez yemek - bazen çiğ ve bazen hafif sote - muhtemelen sebzenin temel besinlerini maksimize etmenin en iyi yoludur. Hafif bir öğle yemeği için diğer çiğ sebzeler, humus ve taze meyvelerle birlikte julienned dolmalık biber servis yapın. Çiğ doğranmış biberleri soğuk makarna salatası içine atın ya da tıknaz ev yapımı salsaya karıştırın. Ayrıca hemen hemen her türlü tavada kızartma için ideal bir bileşendir. Ancak, nasıl hazırlanırsanız hazırlayın, dolmalık biberler, herhangi bir yemeği daha besleyici hale getirmek için bağlanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407