Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabet ve Tatlılar: Bilmeniz Gerekenler

Şeker hastalığı olan tatlıları yemek

 1. Diyabetle ilgili yaygın bir yanılgı, çok fazla şekerli yiyecek yemekten kaynaklanıyor olmasıdır. Tatlılar kan şekerinizi etkileyebilir ve etkilese de, şeker hastalığı geliştirmenize neden olmazlar.

 2. Bununla birlikte, şeker hastalığınız varsa, karbonhidrat alımınızı dikkatlice izlemelisiniz. Bunun nedeni, karbonhidratların kan şekeri seviyelerinizi yükseltmekten sorumlu olmasıdır.

 3. Diyabetli olduğunuzda şekerli yiyeceklerin tadını çıkarırken, ılımlı bir şekilde ve bunun kan şekerinizi nasıl etkileyebileceğini anlayabilmeniz önemlidir. Buna tatlılarda bulunan şekerler de dahildir.

Yemeklerde şeker çeşitleri

 1. Diyabetiniz varsa, vücudunuz ya insülini doğru kullanamıyor ya da yeterli ya da yeterli insülin yapamıyor. Diyabetli bazı insanlar bu sorunların ikisini de yaşarlar.

 2. İnsülin ile ilgili problemler, şekerin kanda birikmesine neden olabilir çünkü insülin, şekerin kandan ve vücudun hücrelerine girmesine yardımcı olmaktan sorumludur.

 3. Karbonhidrat içeren yiyecekler kan şekeri yükseltir. Kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olacak diyabetiniz olduğunda karbonhidratların düzenlenmesi gerekir.

 4. Beslenme etiketlerinde "karbonhidratlar" terimi şekerleri, kompleks karbonhidratları ve lifi içerir. Tatlılarda, tatlılığı arttırmak için çeşitli tatlı tatma maddeleri eklenebilir.

 5. Meyveler gibi bazı yiyecekler doğal olarak şekerler içerken, çoğu tatlılar bunlara eklenen bazı şeker türlerine sahiptir. Tatlı etiketlerinin çoğu, "şeker" i ana bileşen olarak listelemez. Bunun yerine, içeriği aşağıdakilerden biri veya birkaçı olarak listeler:

 6. Bu şeker kaynakları karbonhidrattır ve kan şekerinizi yükseltir. Kurabiye, kek, turta, puding, şeker, dondurma ve diğer tatlılarda bulunabilirler.

 7. Bu basit şekerler normal karbonhidratlardan çok daha hızlı sindirildiği için kan şekerinizi daha karmaşık, daha az işlenmiş karbonhidrat içeren diğer gıdalara göre çok hızlı bir şekilde etkileme potansiyeline sahiptir.

 8. Bu basit şekerler genellikle küçük bir porsiyon için çok fazla karbonhidrat içerir. Bunların her ikisi de kan şekeri seviyeleriniz üzerindeki kontrolünüzü sürdürme yeteneğinizi etkileyebilir.

 9. Sürekli büyüyen şeker hastaları nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için gıda üreticileri alternatif şeker kaynakları getirdiler. Bu yapay veya modifiye edilmiş tatlandırıcılar, bir kişinin kan şekerini önemli ölçüde veya hiç etkilemez.

 10. Bu yiyecekler, ölçülü olarak tüketilirse, kan şekerinizi olumsuz yönde etkilemeden, önerilen karbonhidrat alımınız içinde kalmanıza yardımcı olabilir. Örnekler şunları içerir:

 11. Şeker içeren yiyecekler ve daha az şeker içerenler arasındaki farkı bilmek diyabet yönetimine yardımcı olabilir.

Şeker alkollerinin ve yapay tatlandırıcıların etkisi

 1. Tatlılarda birçok farklı türde şeker değişimi görünebilir. Kan şekerinizi neyin etkileyeceğini neyin etkilemeyeceğini belirlemek zor olabilir.

 2. Kan şekerinizi neyin etkileyebileceğini belirlemek için gıda etiketlerini dikkatlice okumalısınız. Aşağıda bulabileceğiniz veya tatlılara ekleyebileceğiniz üç değiştirilmiş şeker örneği verilmiştir.

 3. Yapay tatlandırıcılar, kan şekerini etkilemeyecek şekilde değiştirilmiş şekerler için sentetik ikamelerdir. Örnekler arasında asesülfam potasyum, aspartam, neotam, sakarin ve sukraloz bulunur. Bu tatlandırıcılar bir tat alabilir. [! 2988 => 1140 = 3!

 4. Bazıları ısıtılamaz, bu nedenle etiketteki talimatları izlediğinizden emin olun. Bu tatlandırıcılar kalori veya karbonhidrat eklemezler.

 5. Doğada şeker alkolleri oluşabilir veya sentetik olarak üretilebilir. Yapay tatlandırıcıların aksine, şekerden daha tatlı değildir ve kalori içerirler.

 6. Ancak normal karbonhidratlar için gram başına sadece 2 kalori, gram başına 2 kalori içerirler. Bu, şeker alkollerinin kan şekeri seviyenizi yükselteceği, ancak normal karbonhidratlar kadar kullanamayacağı anlamına gelir.

 7. Örnekler arasında gliserol, laktitol, maltitol, mannitol, sorbitol ve ksilitol bulunur. Genellikle "şekersiz" veya "şekersiz" etiketli önceden paketlenmiş yiyeceklere eklenirler. [! 2988 => 1140 = 3!

 8. Doğal tatlandırıcılar tariflerde şeker yerine genellikle kullanılır. Bunlara nektarlar, meyve suları, bal, pekmez ve akçaağaç şurubu dahildir. Doğal tatlandırıcılar, diğer şekerli tatlandırıcılar gibi kan şekerini de etkiler. [! 2988 => 1140 = 3!

 9. Alkolsüz içecekler gibi bazı ürünler Stevia eklemeye başladı. Stevia şekerden çok daha tatlıdır ve kan şekeri seviyesini arttırmaz. Stevia üreten markalı ürünler arasında Truvia, Pure Via ve Stevia bulunur.

Etiketleri okumak için ipuçları

 1. Bir tatlı, ambalajının arkasındaki beslenme gerçekleri etiketini okuyarak kan şekerinizi ne kadar etkileyebileceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. En önemli üç alan büyüklük, toplam karbonhidrat ve toplam kaloridir.

 2. Etiketteki tüm beslenme bilgileri listelenen servis büyüklüğüne göre hesaplanır. Yemeğin porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek çok önemlidir. Ne kadar yemek yemeyi planladığınızı hesaplamak için karbonhidrat ve kalori alımınızı hesaplamak istiyorsunuz.

 3. Örneğin, porsiyon büyüklüğü iki çerez ise ve sadece bir çerez yerseniz, etikette listelenen karbonhidrat ve kalori sayısını yarıya indirirsiniz. Ancak dört kurabiye yiyorsanız, karbonhidrat ve kalori miktarını ikiye katlamak isteyeceksiniz.

 4. Toplam karbonhidratlar kısmı, belirli bir yiyeceğin porsiyonunda kaç tane karbonhidrat bulunduğunu listeler. Kan şekerinizi yönetmek için gram karbonhidrat sayıyorsanız, bu rakamın bazı istisnaları vardır.

 5. Porsiyon başına beş gramdan fazla fiber varsa, toplam fiberin yarısını karbonhidrat sayısından çıkarmanız gerekir. Şeker alkollerinin etkisini de hesaplamanız gerekebilir.

 6. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, şeker alkollerinin etkisini, gram şekerlerin yarısını toplam karbonhidratlardan çıkararak belirleyebilirsiniz.

 7. Örneğin, 20 gram şeker alkol içeren 30 gramlık bir karbonhidrat şeker çubuğunuz varsa, 10 ila 30 gram arası 20 gram karbonhidrat çıkarın.

 8. Kalori alımı da önemlidir. Düşük şekerli veya yapay olarak tatlandırılmış yiyeceklerin çoğu kalori bakımından hala yüksek ve çoğu zaman besin değeri düşüktür. Onları aşırı tüketmek kilo alımına katkıda bulunabilir, bu da kan şekeri seviyenizi kontrol etmenizi zorlaştırır.

Tatlı yemek için dikkat edilecek noktalar

 1. Diyabetli insanlar zaman zaman tatlı bir şeyin tadını çıkarabilirler. Bununla birlikte, bazı gıdaların kan şekeriniz üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceğini bilmek önemlidir.

 2. Anahtar bölümleri yönetmektir. Bugün web'de lezzetli ve düşük karbonhidrat içeren ve yapay tatlandırıcılar kullanmayan birçok tarif var. [! 2988 => 1140 = 5!

 3. Birçok şirket, kurabiye, kek ve turta gibi şekersiz veya şekersiz gıdalar da yapar. Ancak, bu yiyeceklerin şekere sahip olmaması, karbonhidrat veya kalorisiz oldukları anlamına gelmediğini unutmayın. Hala ılımlı bir şekilde tadını çıkarmaları gerekiyor.

 4. Orta düzeyde şeker alımına yardımcı olmak için, birçok kişi üç tatlıdan hoşlandığınız "üç ısırık" kuralını kullanır. Bir başlangıç, orta ve son noktaya sahip olmak, kan şekeri seviyenizi fırlatmadan tatlı dişinizi tatmin edebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407