Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Deniz Hıyarını Yemek Olarak Yeme Faydaları

Alt satırda

 1. Deniz salatalıklarına aşina olmasanız da, birçok Asya kültüründe bir incelik olarak kabul edilirler.

 2. Sebzelerle karıştırılmaması gereken deniz salatalıkları deniz hayvanlarıdır.

 3. Dünyanın dört bir yanındaki deniz tabanlarında yaşıyorlar, ancak en büyük nüfus Pasifik Okyanusu'nda bulunuyor.

 4. Çoğu deniz hıyarı büyük kurtlara veya tırtıllara benzer ve yumuşak, boru şeklinde gövdelere sahiptir.

 5. Dalgıçlar tarafından toplanırlar veya ticari olarak büyük, yapay göletlerde yetiştirilirler.

 6. Mutfak çekiciliğine ek olarak, deniz salatalıkları geleneksel halk tıbbında çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyor.

 7. Bu makale deniz salatalıklarının besinsel faydalarını ve diyetinize katmaya değer olup olmadıklarını ele alıyor.

Deniz Salatalıkları Nasıl Kullanılır?

 1. Asya ve Orta Doğu ülkelerinde deniz salatalıkları, besin kaynağı ve tıbbi içerik olarak kullanıldı.

 2. Aslında, Pasifik Okyanusu'ndan 170 yıldan uzun bir süredir avlandılar (1).

 3. Bu sümüklü böcek benzeri hayvanlar, taze veya kurutulmuş, çeşitli formlarda kurutulmuş olmasına rağmen, kurutulmuş form çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

 4. Beche-de-meror trepang olarak bilinen kurutulmuş deniz hıyarı, susuz kalıyor ve çorbaları, güveçleri ve tava kızartmasını seviyor. [! 2046 => 1140 = 2!

 5. Kaygan bir dokuya ve yumuşak bir tada sahipler, bu yüzden genellikle et, diğer deniz ürünleri veya baharatlar gibi diğer bileşenlerden gelen lezzet ile aşılanırlar.

 6. Genellikle Çin lahanası, kış kavunu ve shiitake mantarları gibi ürünlerle birleştirilirler.

 7. Deniz hıyarı, geleneksel Çin tıbbında da kullanılır; iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılır ve artrit, kanser, sık idrara çıkma ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır (2).

 8. Deniz hıyarı ekstresi ile aşılanmış kremler, tentürler, yağlar ve kozmetik ürünler, ayrıca oral deniz hıyarı takviyesi de geleneksel Çin tıbbında popülerdir.

Deniz Salatalıkları İnanılmaz Besleyicidir

 1. Deniz salatalıkları mükemmel bir besin kaynağıdır.

 2. Dört ons (112 gram) deniz salatalığı (3):

 3. Deniz hıyarları kalori bakımından çok düşük, yağ oranı yüksek, protein ise kilo kaybı dostu yiyecekler.

 4. Ayrıca, sağlığınız için iyi olan antioksidanlar da dahil olmak üzere birçok güçlü madde içeriyor.

 5. Deniz salatalıkları protein bakımından yüksektir, çoğu tür% 41-63 protein içerir (4, 5).

 6. Yemeklere ve atıştırmalıklara protein kaynakları eklemek, karnınızın boşalmasını yavaşlatarak sizi tam tutmanıza yardımcı olur.

 7. Bu daha az yemenize ve kan şekeri seviyenizi dengelemenize yardımcı olabilir (6).

 8. Artı, protein açısından zengin diyetler kalp sağlığına yarar sağlayabilir, tansiyonu düşürmeye ve kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olabilir (8, 9).

Yararlı Bileşikler İle Paketlenmiş

 1. Sadece protein, vitamin ve minerallerle dolu deniz salatalıkları değil, aynı zamanda genel sağlığa yararı olabilecek birkaç madde içerirler.

 2. Örneğin, vücuttaki iltihabı azalttığı gösterilmiş fenol ve flavonoid antioksidanlar içerirler (10, 11, 12).

 3. Bu maddelerden zengin diyetler, kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşullar dahil olmak üzere birçok kronik hastalık riskinin azalmasına bağlıdır (13, 14, 15).

 4. Deniz salatalıkları ayrıca antifungal, antitümör ve immün artırıcı özelliklere sahip triterpen glikozitler denilen bileşikler bakımından da zengindir (16).

 5. Dahası, bu deniz hayvanları, kıkırdak ve kemikte bulunan insan bağ dokusunun önemli bir bileşeni olan kondroitin sülfatta çok yüksektir (17). [! 2046 => 1140 = 4!

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Deniz salatalıkları bir dizi potansiyel sağlık yararına bağlandı.

 2. Deniz salatalıkları, kanser hücreleriyle savaşmış olduğu gösterilen sitotoksin denilen maddeleri içerir.

 3. Örneğin, bir test tüpü çalışması, Vietnam deniz salatalıklarında bulunan triterpen diglikozitlerin, meme kanseri, prostat ve cilt kanseri hücreleri dahil olmak üzere beş kanser hücresi türü üzerinde toksik bir etkisi olduğunu göstermiştir (19) .

 4. Başka bir çalışmada, deniz salatalıklarından elde edilen bir tür triterpen olan Ds-echinoside'nin insan karaciğer kanseri hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini azalttığı bulundu (20). [! 2046 => 1140 = 5!

 5. Bir dizi test tüpü çalışması, deniz hıyarı ekstraktının, hepsi hastalıklara neden olabilen E. coli, S. aureus ve S. typhi dahil olmak üzere bakteri üremesini engellediğini göstermiştir (21). ).

 6. Başka bir çalışmada, deniz salatalıklarının, seviyelerin kontrolden çıkması durumunda, özellikle de immün sistemi baskılanmışsa enfeksiyonlara neden olabilecek fırsatçı bir maya olan Candida albicans ile savaşabilecekleri gösterilmiştir (22). [! 2046 => 1140 = 5!

 7. Ek olarak, sıçanlarda yapılan bir çalışma deniz salatalıklarının zararlı bakterilerle ilişkili yaşamı tehdit edici bir komplikasyon olan sepsis ile savaştığını göstermiştir (24). [! 2046 => 1140 = 5!

 8. Örneğin, deniz hıyarı ekstresiyle beslenen yüksek tansiyona sahip sıçanlar, ekstraktı beslemeyen sıçanlara kıyasla, kan basıncında önemli düşüşler gösterdi (25). [! 2046 => 1140 = 5!

 9. Ayrıca, hepatorenal hastalığı olan sıçanlarda yapılan bir çalışma, tek bir doz deniz hıyarı ekstraktının oksidatif stres ve karaciğer hasarını ve ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonunu arttırdığını önemli ölçüde azalttı (27).

Potansiyel Yan Etkiler

 1. Yüzlerce yıldır dünya çapında deniz salatalıkları tüketilirken ve nispeten güvenli kabul edilirken, bazı potansiyel kaygılar var.

 2. İlk önce, pıhtılaşma önleyici özellikleri var, bu da kanı inceltebilecekleri anlamına geliyor (28).

 3. Warfarin gibi kanı inceltici ilaçlar kullananlar, artan kanama riskini azaltmak için özellikle konsantre takviye formundaki deniz salatalıklarından uzak durmalılar.

 4. İkincisi, deniz salatalıkları deniz kestaneleri ve denizyıldızları ile aynı ailededir ve kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan kişilerce kaçınılmalıdır.

 5. Ayrıca, bazı hayvan çalışmaları kanser, kalp hastalığı ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmalarını desteklerken, bu alanlardaki araştırmalar sınırlıdır.

 6. Deniz salatalıklarının güvenliği ve etkinliği hakkında daha fazla şey öğrenmek için insan çalışmalarına ihtiyaç var.

 7. Ayrıca, deniz salatalıklarına yönelik dünya çapında artan talep nüfuslarında bir azalmaya yol açtı.

 8. Deniz hıyarı popülasyonlarının sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlamak için, sürdürülebilir balık yetiştiriciliği yoluyla yetiştirilenleri veya sürdürülebilir yöntemler kullanılarak avlananları seçin.

 9. Tehdit edilmeyen hayvan türlerini tüketmek her zaman en iyi uygulamadır.

Alt Çizgi

 1. Deniz salatalıkları, çeşitli mutfak ve tıbbi kullanım alanlarına sahip ilginç deniz hayvanlarıdır.

 2. Çok sayıda lezzetli yemeğe eklenebilecek besleyici bir protein kaynağı.

 3. Deniz salatalıklarının da sağlık açısından birçok yararı olabilir, ancak sonuç çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 4. Maceracı hissediyorsanız, yemeklerinizi daha geleneksel deniz ürünlerinin yerine deniz hıyarı eklemeye çalışın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407