Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Daha Sağlıklı, Bal veya Jöle Nedir?

Vitamin ve Mineral Zenginliği

 1. Günümüzde sağlıklı terimi çok fazla atılıyor ve herkes neyin sağlıklı olduğu konusunda farklı bir anlayışa sahip. Besin ve beslenmeye gelince, Kayıtlı Diyetisyen olarak sağlıklı, dengeli yemek anlamına gelir ve çoğu yemeğin ölçülü olarak kabul edilebilir olduğu anlamına gelir. Bu yüzden, bal ve jöle gibi iki yiyeceği karşılaştırmak için, bunlara tamamen bakmak gerekir.

Bal

 1. Bal genellikle doğanın tatlandırıcı olarak adlandırılır ancak aynı zamanda mükemmel bir yakıt kaynağıdır, antioksidan özelliklere sahiptir, bazı tıbbi ürünlerde kullanılır ve öksürük şurubunun yerini alabilir. Aynı zamanda cilt bakım ürünlerinin bir bileşenidir ve yara bakımında kullanılır. İngiliz Tıp Dergisi, Özofagus: Mide ekşimesi ve Bal'daki bir makalede, yazarlar balın başka bir faydasını tanımlamaktadır ve bu da asit geri akışının önlenmesine yardımcı olmaktır. Balın ilaç olarak kullanımı eski Mısırlılara kadar uzanıyor ve modern araştırmalar birçok yararı ortaya koyuyor. Ham balın, günümüzde mağazalarda bulunan işlenmiş balların çoğundan daha fazla yararı olduğunu, çünkü satın alınan balın ısıl işleminin, balın sahip olduğu herhangi bir antibakteriyel özelliğe zarar verebileceğini not etmek önemlidir.

Jelly

 1. Jöle, reçel ve konserveler sıklıkla birbirinin yerine kullanılır, ancak farkına dikkat etmek önemlidir. Meyve suyundan ve şekerden jöle yapılır, ezilmiş veya öğütülmüş meyvelerden reçeller oluşturulur ve bütün meyvelerden koruyucular yapılır. Meyveler potasyum, lif ve pek çok C vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesinin mükemmel bir kaynağıdır. Öte yandan meyve suları konsantre şeker ve daha az vitamin ve çok az lif sağlar. Jöleler, reçeller ve konserveler ile ilgili temel kaygı, meyvelerin sahip oldukları ve şeker ekledikleri doğal yararları her zaman muhafaza etmemeleridir. Ev yapımı reçeller ve konserveler daha az ilave şeker içeren ve kimyasal koruyucu madde içermeyen daha yüksek bir meyve değeri içerdiklerinden daha iyi bir seçim olabilir.

Besin Karşılaştırması

 1. ABD Tarım-Gıda-Pedia Bölümü'ne göre, bir çorba kaşığı bal 64 kaloriye sahipken, bir çorba kaşığı jöle (tüm lezzetlerin ortalaması) 51 kaloriye sahiptir. Yağ ya da protein içermez. Balın 17 gramı karbonhidrat varken, jelin 13 gramı vardır; Her ikisi de bu açıdan çok karşılaştırılabilir. Kalsiyum, potasyum ve fosfor hem balda hem de jölede aynıdır. Bal sadece biraz daha az sodyum içerir, ancak fark yok denecek kadar azdır. Vitamin açısından ne bal ne de jöle herhangi bir vitamin için önemli bir kaynak değildir.

Daha İyi Bir Seçim?

 1. Farklı kriterleri inceledikten sonra, daha iyi ve net bir seçim belirlemek zor. Doğal ve çiğ balın temel beslenmeden öte birçok yararı vardır ve bu nedenle daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Ancak ev yapımı reçeller ve konserveler, kalorilerin ötesinde bir besin değeri içerdiklerinden kötü bir seçim değildir. Günün sonunda, ılımlılık anahtardır ve ikisi de daha iyi bir seçim değildir - bu sadece aradığınız şeye bağlıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407