Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Cod Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori, Yararları ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Cod, lapa lapa, beyaz eti ve hafif bir tadı olan bir balıktır.

 2. Protein, B vitaminleri ve minerallerle dolu.

 3. Bununla birlikte - diğer birçok deniz ürününün aksine - morina genellikle sağlıklı bir gıda olarak tanıtılmaz, bu yüzden sizin için iyi olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 4. Bu makale size beslenme içeriği ve sağlık yararları da dahil olmak üzere morina hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Kod Nedir?

 1. Cod, lapa lapa, beyaz eti ve hafif tadı nedeniyle popüler, yaygın olarak toplanan bir balıktır.

 2. Gadus cinsindeki birçok balık türü Atlantik, Pasifik ve Grönland morina çeşitleri de dahil olmak üzere morina sayılıyor (1, 2).

 3. Bununla birlikte, "morina" terimi, bu cins içinde olmayan çeşitli diğer balık türleri için mağazalarda da kullanılır.

 4. Bu nedenle, morina satın alırken alacağınız balık türünün tam olarak ne olduğunu bilmek zor olabilir - etiket net bir şekilde tanımlanmıyorsa.

Besin İçeriği

 1. Cod vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birkaç önemli besin içeriyor.

 2. Aşağıda listelenen beslenme bilgileri Atlantik ve Pasifik kodları ile ilgilidir. "Morina" etiketli balıkların tam besin içeriğinin, bazılarının tamamen farklı türler olabileceğinden, değişebileceğini unutmayın.

 3. Cod protein açısından yüksek fakat kaloriler, yağ ve karbonhidrat açısından düşük.

 4. Pişmiş Atlantik morina cod ürününün 3 ons (85 gram) porsiyonunda sadece 90 kalori ve yaklaşık 1 gram yağ var. Bununla birlikte, 19 gram protein (3) ile doludur.

 5. Benzer şekilde, aynı porsiyon pişmiş Pasifik morina, yaklaşık 85 kalori, 1 gramdan az yağ ve 20 gram protein (3) sağlar.

 6. B vitaminleri vücudunuzda besinleri metabolize etmek ve besinlerden enerji salmak gibi birçok temel işleve sahiptir (4).

 7. Hem Atlantik hem de Pasifik morina birkaç B vitamini kaynağıdır.

 8. Bir 3 onsluk (85 gram) pişmiş morina porsiyonu, yetişkinler için B12 vitamini için Günlük Günlük Referans Miktarının (RDI)% 30'unu sağlıyor (3, 5).

 9. Diğer hayati fonksiyonlara ek olarak, B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin ve DNA'nın oluşmasına yardımcı oluyor (5). [! 1392 => 1140 = 3!

 10. Vitamin içeriğine ek olarak, morina fosfor ve selenyum da dahil olmak üzere birçok önemli mineral sağlar.

 11. Fosfor, kemiklerin ve dişlerin kritik bir bileşenidir. Ayrıca bazı B vitaminlerinin düzgün çalışmasında da rol oynar (8).

 12. Bu arada selenyum, DNA'nızı oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olur (9).

 13. Kod, 3 onsluk (85 gram) bir porsiyonda (3, 10) fosfor için RDI'nın yaklaşık% 20 veya daha fazlasını içerir.

 14. Bu balık, özellikle yetişkinler için RDI'nın% 40'ını veya% 40'ını veren tek bir 3 onsluk (85 gram) servis yapan, özellikle iyi bir selenyum kaynağıdır (3, 10). .

 15. Böylece, morina mineral gereksinimlerinizi yerine getirmek için uzun bir yol gidiyor.

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Diyetinize morina ilacı eklemenin birkaç potansiyel faydası vardır.

 2. Balık tüketimi, düşük kalp hastalığı riski ve beyin fonksiyon desteği de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir (11, 12, 13).

 3. Bu yağların birçok sağlık yararından sorumlu olduğu varsayılmaktadır.

 4. Bununla birlikte, morina besin yoğunluğudur, yani nispeten az kaloride birçok faydalı besin içerir. Bu nedenle, morina gibi yağsız balıklar hala iyi bir sağlık sağlayabilir ve hatta kilo vermeyi önleyebilir (14, 15).

 5. Daha önce de belirtildiği gibi, morina balığı da iyi kalitede bir protein kaynağıdır (3, 16).

 6. Balık tüketimi ile ilgili potansiyel sağlık sorunlarından biri cıvaya maruz kalmasıdır.

 7. Su kaynakları balıkta biriken zehirli bir ağır metal olan cıva ile kirlenebilir. İnsanlar bu balıkları yediklerinde cıva, sağlık sorunlarına yol açabilir (17). [! 1392 => 1140 = 4!

 8. Balıklarda en yüksek civa seviyeleri daha uzun ömürlü ve besin zincirinde nispeten yüksek olan türlerde bulunur.

 9. Cıva içeriği en yüksek olan balıklar arasında köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru, fayans balığı, portakal kabaca ve marlin bulunur. Ton balığı, halibut ve bas gibi yaygın balıklar da cıva içerir (19). [! 1392 => 1140 = 4!

 10. Bazı morina yan ürünleri diyet takviyelerinde kullanılıyor. Bunlardan en popüler olanı morina karaciğeri yağıdır.

 11. Cod karaciğer yağı mükemmel bir D vitamini kaynağıdır ve morina filetolarından (3) daha yüksek konsantrasyonlarda omega-3 yağ asidi verir.

Potansiyel Dezavantajları

 1. Morina besleyici bir diyetin parçası olsa da, bazı olumsuzlukları da olabilir.

 2. Bu önlemler akılda tutulmaya değer olsa da sizi mutlaka morina yemekten vazgeçirmemeliler.

 3. Cod, yağlı balıkların yaptığı yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitlerine sahip değil.

 4. Bu önemli yağ asitleri balığın sağlığa faydalarından bazılarından sorumlu olabilir (20). [! 1392 => 1140 = 5!

 5. Diğer birçok balıkta olduğu gibi, daha önce dondurulmadan çiğ olarak tüketilirse, morina parazitleri barındırabilir (21).

 6. Yiyeceklerdeki parazitler yiyecek kaynaklı hastalığa ve ishal, karın ağrısı ve kas ağrısı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir (22). [! 1392 => 1140 = 5!

 7. Atlantik morina balığı aşırı avlanma nedeniyle nüfusta çarpıcı düşüşler yaşadı. Bu tip morina tüketimi, daha fazla balık avlama talebini artırabilir (23, 24).

 8. Atlantik morina artık savunmasız bir tür olarak kabul ediliyor, bu da hayatta kalmasını tehdit eden koşullar iyileşmezse tehlikeye girebileceği anlamına geliyor (25). [! 1392 => 1130 = 6!

 1. Kod pişirme, ızgara, ızgara ve tavada kızartma gibi çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

 2. Morinaların pişirilmesi önemli olsa da, özellikle daha önce donmamışsa, aşırı pişmiş morina balığı kurumasına ve sertleşmesine neden olabilir.

 3. Kurutmamak için morinayu nemli sıcaklıkta pişirmeniz önerilir. Bunu yapmak için, pişirmeden önce balığı alüminyum folyoya sarın.

 4. Pişirme süreleri yönteme bağlı olarak değişiyor, ancak et, bir çatalla hafifçe kazıma üzerine kolayca opak hale geldiğinde ve pul pul dökülürken morina uygun bir şekilde pişiriliyor.

 5. Limon, zeytinyağı, karabiber, tuz ve sarımsak da dahil olmak üzere çok çeşitli baharatlar, morina tadını artırabilir.

Alt Çizgi

 1. Cod, yağsız protein, vitamin ve mineral yüklü besleyici ve lezzetli bir balıktır.

 2. Omega-3'lerde yağlı balıklardan daha düşük olmasına rağmen, morina balığı hala sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

 3. Cod, ton balığı gibi popüler balıklar da dahil olmak üzere bazı deniz ürünlerinden daha az cıva içeriyor ve birçok şekilde hazırlanabilir.

 4. Tabağınıza yeni bir şey eklemek istiyorsanız, evde morina hazırlamak kolaydır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407