Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İçme suyunun on beş faydası

İçme suyunun on beş faydası

 1. Vücudun yaklaşık yüzde 60'ı sudan ve gezegenin yüzeyinin yaklaşık yüzde 71'i su ile kaplı.

 2. Belki de her gün yeterince içilmesi anlamına gelen suyun her yerde olması, birçok insanın öncelik listelerinde en üstte olmadığı anlamına gelir.

İçme suyunun on beş faydası

 1. Düzgün çalışması için vücudun tüm hücrelerinin ve organlarının suya ihtiyacı vardır.

 2. İşte vücudumuzun suya ihtiyacı olan bazı sebepler:

 3. 1. Eklemleri yağlar

 4. Eklemlerde ve omurganın disklerinde bulunan kıkırdak, yaklaşık yüzde 80 oranında su içeriyor. Uzun süreli dehidrasyon eklemlerin şok emme yeteneğini azaltabilir ve eklem ağrısına yol açabilir.

 5. 2. Tükrük ve mukus oluşturur

 6. Tükürük, yemeğimizi sindirmemize yardımcı olur ve ağzı, burnu ve gözleri nemli tutar. Bu sürtünme ve hasarı önler. İçme suyu da ağzı temiz tutar. Şekerli içecekler yerine tüketildiğinde, diş çürümelerini de azaltabilir.

 7. 3. Vücutta oksijen sağlar

 8. Kan yüzde 90'dan fazla sudur ve kan vücudun farklı bölgelerine oksijen taşır.

 9. 4. Cilt sağlığını ve güzelliğini arttırır

 10. Dehidrasyon ile cilt cilt bozukluklarına ve erken kırışmaya karşı daha savunmasız hale gelebilir.

 11. 5. Beyni, omuriliği ve diğer hassas dokuları yastır

 12. Dehidrasyon beyin yapısını ve fonksiyonunu etkileyebilir. Aynı zamanda hormonların ve nörotransmiterlerin üretiminde de rol oynar. Uzun süreli dehidrasyon düşünce ve muhakeme ile ilgili sorunlara yol açabilir.

 13. 6. Vücut ısısını düzenler

 14. Cildin orta katmanlarında depolanan su, vücut ısındığında cildin yüzeyine ter olarak gelir. Buharlaşırken vücudu soğutur. Sporda.

 15. Bazı bilim adamları vücutta çok az su olduğunda, ısı depolamasının arttığını ve bireyin ısı zorlamasını daha az tolere edebileceğini ileri sürmüşlerdir.

 16. Vücutta çok fazla su olması, egzersiz sırasında ısı stresi meydana gelirse fiziksel gerilimi azaltabilir. Bununla birlikte, bu etkiler konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 17. 7, Sindirim sistemi buna bağlı

 18. Bağırsakların düzgün çalışması için suya ihtiyacı var. Dehidrasyon sindirim problemlerine, kabızlığa ve aşırı asitli bir mideye neden olabilir. Bu, mide ekşimesi ve mide ülseri riskini artırır.

 19. 8. Vücut israfını temizler

 20. İdrar ve dışkı terleme ve yok etme işlemlerinde su gerekir.

 21. 9. Tansiyonun korunmasına yardımcı olur

 22. Su eksikliği, kanın kalınlaşmasına ve kan basıncının artmasına neden olabilir.

 23. 10. Hava yollarının buna ihtiyacı var

 24. Susuz kaldığında, su kaybını en aza indirmek amacıyla hava yolları vücut tarafından kısıtlanır. Bu astım ve alerjileri daha da kötüleştirebilir.

 25. 11. Mineralleri ve besin maddelerini erişilebilir yapar

 26. Bunlar suda çözünerek vücudun farklı bölgelerine ulaşmalarını sağlar.

 27. 12. Böbrek hasarını önler

 28. Böbrekler vücuttaki sıvıyı düzenler. Yetersiz su böbrek taşlarına ve diğer sorunlara neden olabilir.

 29. 13. Egzersiz sırasında performansı artırır

 30. Bazı bilim insanları, daha fazla su tüketmenin zorlu faaliyetler sırasında performansı artıracağını öne sürdüler.

 31. Bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bir gözden geçirme dehidrasyonun 30 dakikadan uzun süren faaliyetlerdeki performansı azalttığını buldu.

 32. 14. Kilo kaybı

 33. Tatlandırılmış meyve suları ve gazlı içecekler yerine tüketilirse, su ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilir. Yemeklerden önce suyla "ön yükleme", bir dolgunluk hissi yaratarak aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

 34. 15. Akşamdan kalma şansını azaltır

 35. Parti yaparken, alkollü içeceklerle değiştirilmiş buzlu ve limonlu şekersiz soda suyu aşırı alkol tüketimini önlemeye yardımcı olabilir.

Böbrek hasarı

 1. Su, mineralleri ve besin maddelerinin çözülmesine yardımcı olarak vücuda daha kolay erişilmesini sağlar. Aynı zamanda atık ürünlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

 2. Bu iki fonksiyon suyu böbrekler için hayati kılıyor.

 3. Her gün, böbrekler 120-150 litre sıvıyı süzerler.

 4. Bunlardan yaklaşık idrar formunda vücuttan yaklaşık 1-2 kuart alınır ve gerisi kan akımıyla geri kazanılır.

 5. Böbreklerin çalışması için su şarttır.

 6. Eğer böbrekler düzgün çalışmıyorsa, atık ürünler ve fazla sıvı vücutta birikebilir.

 7. Tedavi edilmemiş, kronik böbrek hastalığı böbrek yetmezliğine yol açabilir. Organlar çalışmayı keser ve diyaliz veya böbrek nakli gereklidir.

 8. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) vücutta en sık görülen ikinci enfeksiyon tipidir. Her yıl ABD'deki sağlık hizmeti sağlayıcılarına yaklaşık 8,1 milyon ziyaret gerçekleştiriyorlar.

 9. Enfeksiyonlar böbrekler de dahil olmak üzere üst idrar yoluna yayılırsa kalıcı hasar oluşabilir. Ani veya akut böbrek enfeksiyonları, özellikle septisemi ortaya çıkarsa hayatı tehdit edici olabilir.

 10. Bol miktarda su içmek, bir İYE gelişme riskini azaltmak ve mevcut bir İYE'yi tedavi etmek için basit bir yoldur.

 11. Böbrek taşları böbreklerin nasıl çalıştığını engelliyor. Varsa, İYE'leri karmaşıklaştırabilir. Bu karmaşık İYE'ler, onları tedavi etmek için tipik olarak 7-14 gün süren daha uzun antibiyotik süreleri gerektirme eğilimindedirler.

 12. Böbrek taşlarının önde gelen nedeni su eksikliğidir. Onları sık sık rapor eden kişiler, önerilen günlük su miktarını içmezler. Böbrek taşları da kronik böbrek hastalığı riskini artırabilir.

 13. Kasım 2014’te, Amerikan Doktor Koleji, daha önce böbrek taşı geliştirmiş olan insanlar için yeni kılavuzlar yayınladı. Kurallar, günde 2 litre idrara çıkma sağlamak için artan sıvı alımının, hiçbir yan etkisi olmadan taş rekürrensi riskini en az yarı yarıya azaltabileceğini belirtiyor.

 14. Vücudun içerdiğinden daha fazla su kullanır ve kaybedersek dehidrasyon olur. Vücudun elektrolitlerinde dengesizliğe yol açabilir. Potasyum, fosfat ve sodyum gibi elektrolitler, hücreler arasında elektrik sinyallerinin taşınmasına yardımcı olur. Böbrekler vücuttaki elektrolit seviyelerini düzgün çalıştıklarında sabit tutarlar.

 15. Böbrekler elektrolit seviyelerinde dengeyi koruyamadığında, bu elektrik sinyalleri karışır. Bu istemsiz kas hareketlerini ve bilinç kaybını içeren nöbetlere yol açabilir.

 16. Şiddetli vakalarda, dehidratasyon böbrek yetmezliğine yol açabilir, bu da yaşamı tehdit edebilir. Kronik böbrek yetmezliğinin olası komplikasyonları arasında anemi, merkezi sinir sistemine zarar, kalp yetmezliği ve tehlikeli bir bağışıklık sistemi vardır.

Kaynaklar

 1. Vücudun ihtiyaç duyduğu suyun bir kısmı, çorba, domates, portakal gibi yüksek su içeriğine sahip, ancak çoğu içme suyu ve diğer içeceklerden elde edilen yiyeceklerden elde edilir.

 2. Günlük işleyiş sırasında, vücut tarafından su kayboluyor ve bunun değiştirilmesi gerekiyor. Terleme ve idrara çıkma gibi faaliyetlerle su kaybettiğimizi fark ediyoruz, ancak nefes alırken bile su kaybediliyor.

 3. Musluktan veya biberondan su içmek, vücut için en iyi sıvı kaynağıdır.

 4. Süt ve meyve suları da iyi bir sıvı kaynağıdır, ancak alkolsüz içecekler, kahve ve bira gibi alkol ve kafein içeren içecekler genellikle boş kaloriler içerdiğinden ideal değildir. Soda yerine su içmek kilo kaybına yardımcı olabilir.

 5. Kafeinli içeceklerin idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu, yani vücudun su salmasına neden oldukları düşünülüyordu. Bununla birlikte, çalışmalar, kafeinli içecekler nedeniyle sıvı kaybının minimum olduğunu göstermektedir.

Tavsiye edilen alım

 1. Her gün gereken su miktarı, ne kadar aktif olduklarına, ne kadar terlediklerine ve benzerlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

 2. Günlük tüketilmesi gereken sabit bir miktar su yok, ancak sağlıklı bir sıvı alımının ne olduğu konusunda genel bir anlaşma var.

 3. ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademilerine göre, hem yiyecek hem de içeceklerden önerilen günlük ortalama su alımı:

 4. Bu erkekler için 15,5 su bardağı ve kadınlar için 11 su bardağı civarında olacak. Ancak, bunun yaklaşık yüzde 80'i su da dahil olmak üzere içeceklerden gelmeli, gerisi yiyeceklerden olacaktır.

 5. Bu demek oluyor ki:

 6. Taze meyve ve sebzeler ve tüm alkolsüz sıvılar bu öneriye saygılıdır.

 7. Bol miktarda su içmenin en önemli olduğu zamanlar:

Gerçekler

 1. İşte su ile ilgili bazı gerçekler:

Yeterince su içer miyiz?

 1. Böbrekler ve böbrek hastalıkları hakkında sorular ve cevaplar. (2012, 1 Mart). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-communication-programs/nkdep/a-z/questions-answers-kidney-disease/Pages/default.aspx

 2. Yetişkinlerde idrar yolu enfeksiyonu. (2012, Mayıs). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/urologic-disease/urinary-tract-infections-in-adults/Pages/facts.aspx

 3. Böbrekler neden bu kadar önemli? (N.d.). Https://www.kidney.org/kidneydisease/howkidneyswrk

 4. Böbrekleriniz ve nasıl çalıştıkları. (2014, Mayıs). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/Anatomy/kidneys-how-they-work/Pages/anatomy.aspx

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 7. 2013 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından Ulusal Kanser Enstitüsü'nün 2007 Gıda Tutumları ve Davranışları Anketi'nden elde edilen verileri analiz etti.

 8. Araştırmacılar, 3,397 yetişkin örnekleminden örnekte bulundu:

 9. Günde 1 fincan veya daha az meyve veya sebze tüketiyorsa, insanların günde 4 bardaktan az su içmesi daha olasıydı.

 10. Çalışma sadece içme suyu alımını ölçtü. Diğer içeceklerden sıvı alınabilir, ancak su en iyisidir, çünkü kalorisiz, kafeinsiz ve alkolsüzdür.

 11. Ankete katılanların yüzde yedisi günlük olarak hiç su içmediğini ve düşük miktarda su içenlerin de daha az meyve ve sebze tükettiğini bildirdi. Bu, belirli sayıda insanın, yeterince sıvı alamamak suretiyle sağlıklarını tehlikeye attığını göstermektedir.

 12. Düşük su alımı bildiren katılımcılar yeterince sıvı alıyor olsalar bile, sağlıklarını başka yollarla potansiyel olarak tehlikeye atabilecek kaynaklardan elde etmeleri muhtemeldir.

 13. "Suyun biyolojik gereksinimi, sade su ile veya yiyecekler ve diğer içecekler yoluyla karşılanabilir", çalışma yazarlarını yazın. “Önceki epidemiyolojik çalışmalardan elde edilen sonuçlar, su alımının kalorik olarak tatlandırılmış içeceklerin ve diğer sıvı alımlarının hacmi ile ters ilişkili olabileceğini göstermektedir.”

 14. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 16 Temmuz 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Üroloji / Nefroloji kategori sayfamızı ziyaret edin veya Üroloji ile ilgili en son haberleri almak için haber bültenimize kaydolun / Nefroloji.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 15. Carlton, A., Orr, R.M. (2015, December). Sıvı kaybının fiziksel performansa etkileri: Kritik bir inceleme. Spor ve Sağlık Bilimleri Dergisi, 4 (4), 357-363. Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254615000046

 16. Diyet referansları alımı: Su, potasyum, sodyum, klorür ve sülfat. (2004, 11 Şubat). Http://www.nationalacademies.org/hmd/Reports/2004/Dietary-Reference- Intakes-Water-Potassium-Sodium-Chloride-and-Sulfate.aspx

 17. Vücuttaki suyun fonksiyonları. (N.d.). Http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/multimedia/functions-of-water-in-the-body/img-20005799

 18. Gerçekleri öğrenin: İçme suyu ve alım. (2017, 12 Mayıs). Https://www.cdc.gov/nutrition/data-statistics/plain-water-the-healthier-choice.html

 19. Dünya üzerinde, içinde ve üstünde ne kadar su var? (2016, 2 Mayıs). Http://water.usgs.gov/edu/earthhowmuch.html

 20. Vücudun ısıyı nasıl düzenlediği. (N.d.). Https://www.rush.edu/health-wellness/discover-health/how-body-regulates-heat

 21. Mann, L. (2013, 5 Haziran). Çalışma Amerikalıların neredeyse yarısının yeterince su içmediğini tespit ediyor. Http://articles.chicagotribune.com/2013-06-05/health/ct-x-0605-drinking-water-20130605_1_ditary-guidelines-much-water-drinking-water

 22. Maughan, R.J., Griffin, J. (2003, Aralık). Kafein alımı ve sıvı dengesi: Bir gözden geçirme. İnsan Beslenmesi ve Diyetetik Dergisi. 16 (6): 411-20. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19774754

 23. Qaseem, A., Dallas, P., Forceia, M.A., Starkey, M., Denberg, T.D. (2014, 4 Kasım). Yetişkinlerde tekrarlayan nefrolitiazisi önlemek için diyet ve farmakolojik yönetim: Amerikan Doktorlar Koleji'nden bir klinik uygulama rehberi. Dahili Tıp Annals, 161 (9), 659-667. Http://annals.org/aim/fullarticle/1920506/dietary-pharmacologic-management-prevent-recurrent-nprolithiasis-adults-clinical-practice-guideline

 24. İçinizdeki su. (N.d.). Https://water.usgs.gov/edu/propertyyou.htmlDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407