Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Cilt için Argan Yağı: Tüm Cilt Tiplerine Faydaları ve Kullanım Alanları

 1. Argan yağı, Fas’a özgü argan ağaçları üzerinde yetişen çekirdeklerden elde edilir. Çoğu zaman sağlık yararları sağlamak için doğrudan topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilen veya alınabilen saf yağ olarak satılır. Ağızdan alınacak ek kapsül şeklinde gelir. Aynı zamanda, şampuan, sabun ve saç kremi gibi kozmetik ürünlerinde de yaygın olarak kullanılır.

 2. Argan yağı geleneksel olarak cilt, saç ve tırnak sağlığını iyileştirmek için hem topikal olarak hem de sözlü olarak kullanılmıştır. Cilt sağlığını artırmak için güçlü bir kombinasyon oluşturan birçok farklı faydalı özellik ve vitamin içerir.

Cildin argan yağının faydaları

 1. Faslı kadınlar uzun süredir cildlerini güneşin zararlarından korumak için argan yağı kullandılar, 2013 çalışmasında bir uygulama desteklendi.

 2. Bu çalışma, argan yağındaki antioksidan aktivitenin cildin güneşten kaynaklanan serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olduğunu buldu. Bu, yanıkları ve bunun sonucunda hiperpigmentasyonu önledi. Uzun vadede bu, melanom da dahil olmak üzere cilt kanseri gelişimine karşı önlem almanıza yardımcı olabilir.

 3. Argan yağı takviyelerini ağızdan alabilir veya bu yararlar için yağı cildinize topikal olarak uygulayabilirsiniz.

 4. Argan yağı belki de en yaygın olarak nemlendirici olarak kullanılır. Bu yüzden sıklıkla losyonlarda, sabunlarda ve saç kremlerinde bulunur. Nemlendirici bir etki için topikal olarak veya günlük takviyelerle ağızdan alınabilir. Bu, büyük ölçüde, ciltte suyun tutulmasını geliştirmeye yardımcı olabilecek, yağda çözünen bir antioksidan olan E vitamini bolluğundan dolayıdır.

 5. Argan yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikler dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özellik içerir. Her ikisi de, sedef hastalığı ve rosacea gibi birçok farklı enflamatuar cilt durumunun semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

 6. En iyi sonuçları elde etmek için, doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt lekelerine saf argan yağı uygulayın. Rosacea en iyi oral takviyeler alarak tedavi edilebilir.

 7. Hormonal akne, genellikle hormonların neden olduğu aşırı sebumun bir sonucudur. Argan yağı, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyen anti-sebum etkisine sahiptir. Bu, birkaç farklı akne tipini tedavi etmeye yardımcı olabilir ve daha yumuşak, daha sakin bir cilt yaratır.

 8. Argan yağı - veya argan yağı içeren yüz kremleri - doğrudan cildinize günde en az iki kez uygulayın. Dört hafta sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.

 9. Argan yağının geleneksel kullanımlarından biri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Argan yağı hem antibakteriyel hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Bu, hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur.

 10. Etkilenen bölgeye topikal olarak günde en az iki kez argan yağı uygulayın.

 11. Antioksidanlar açıkça güçlü bir kuvvettir. Argan yağında bulunan antioksidanların ve E vitamininin güçlü kombinasyonu yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için kullanılabilir. Vücudunuzdaki bu faydadan yararlanmak için düzenli olarak argan yağı takviyesi alabilirsiniz.

 12. Atopik dermatit, kaşıntılı, kırmızı deri gibi semptomları olan yaygın bir cilt hastalığıdır. Araştırmalar, argan yağının topikal olarak etkilenen bölgeye uygulanmasının semptomların tedavisinde yardımcı olabileceğini buldu. E Vitamini ve argan yağında bulunan doğal enflamatuar özellikler bu yatıştırıcı etkiye neden olabilir.

 13. Argan yağında bol miktarda bulunan Dermatit hastalarını plasebo veya oral E vitamini ile tedavi eden bir çalışma yapıldı. Araştırmacılar, E vitamini alan katılımcıların semptomlarda önemli bir azalma gördüklerini buldu. [! 4887 => 1140 = 2!

 14. Bu avantajları doğrudan cilde argan yağı uygulayarak, düzenli olarak oral destek alarak ya da her ikisini kullanarak alabilirsiniz.

 15. Bazılarımız doğal olarak yağlayıcı bir cilde sahip. Sık sık çıkanlar, meydana gelebilecek yağlı parlaklıktan kurtulma yollarından giderler. Argan yağının sebum azaltıcı özellikleri sayesinde toplam sebumun azalmasına ve cildin yağlılığının azaltılmasına yardımcı olabilir.

 16. Bir çalışma, günde iki kez argan yağı içeren krem ​​uygulamasının sadece dört hafta içinde önemli sebum aktivitesini ve yağlılığı azalttığını buldu.

 17. Çatlak işaretleri hamilelik sırasında özellikle yaygındır, ancak herkes bunları yaşayabilir. Bir 2016 çalışmasında, argan yağı içeren bir yağda su kreminin cilt elastikiyetini arttırdığı tespit edildi. Bu, çatlakları erken önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı oldu.

 18. Argan yağı doğrudan etkilenen bölgeye günde en az iki kez uygulayın. En iyi sonuçları elde etmek için streç işaretleri görebileceğinizden veya görmeye başladığınızdan şüphelentiğinizde bunu yapın.

Yan etkiler ve riskler

 1. Argan yağı, çoğu insanın kullanması için genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazı kişiler kullanımının bir sonucu olarak küçük yan etkiler yaşayabilirler.

 2. Topikal olarak kullanıldığında, argan yağı cildi tahriş edebilir. Bu, döküntülere veya sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Bu, ağaç fındık alerjisi olanlara daha yaygın bir reaksiyon olabilir. Argan yağı sert bir meyveden gelse de, bu tür alerjileri olanları şiddetlendirebilir. Bundan kaçınmak için, cildinizi tahriş etmeyeceğinden emin olmak için argan yağını küçük, kolayca gizlenen bir cilt yaması üzerinde test etmelisiniz.

 3. Ağızdan alındığında, argan yağı mide bulantısı, gaz veya ishal dahil olmak üzere sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Aynı zamanda iştahsızlığa veya şişkinliğe neden olabilir ve bazı insanlar döküntü veya akne döküntüleri gibi cilt reaksiyonları yaşayabilir.

 4. Çok nadir durumlarda, insanlar argan yağı oral takviyesinde daha ciddi yan etkiler yaşayabilirler. Bunlara kafa karışıklığı, uyumakta zorluk, genel rahatsızlık, aşırı heyecan, depresyon ve ajitasyon dahildir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal argan yağı almayı bırakın.

Paket servis

 1. Topikal olarak veya ağızdan alındığında, argan yağı çoğu insanın kullanımı için güvenlidir. İçerdiği çeşitli iyileştirme özellikleri ve vitaminleri sayesinde güçlü cilt yararları vardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407