Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Cildin Domates Faydaları: Araştırmalar Ne Diyor?

Alt satırda

 1. İnternet, doğal cilt bakım ürünleri ile doludur. Bazı insanlar, domateslerin çeşitli cilt kaygıları için doğal bir ilaç olarak kullanılabileceğini iddia ediyor. Fakat cildinize domates sürmelisiniz?

 2. Sonuçta, domatesler sağlıklı. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar ve C vitamini içerirler. Aynı zamanda bir diyet kaynağıdır:

 3. Fakat bunları ya da diğer yararları cildinize domates uygulamasından alabileceğiniz iddiasını destekleyen çok az bilimsel kanıt var.

 4. Talepler ve bilimin söylediği (veya söylemediği) hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Domatesin cilt üzerindeki potansiyel faydaları

 1. Topikal olarak domates uygulamanın aynı yararları sağlayabileceğine dair bir kanıt yok.

 2. Serbest radikaller cildinizdeki hücrelere zarar verebilir. Bu, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri riskinizi artırabilir.

 3. Domateslerde likopen ve C vitamini gibi antioksidanlar var. Domates tüketmek, vücudunuza bu antioksidanların sağlanmasında yardımcı olabilir. Bu da serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir.

 4. Domates maskesi uygulamayı da deneyebilirsiniz, ancak topikal bir domates uygulamasının cildinize bu antioksidan yararları sağladığına dair bir kanıt yoktur.

 5. Tedavi edilmemiş kuru cilt kaşıntıya, çatlamaya ve dökülmeye neden olabilir. Farklı losyonlar ve kremler kuruluğu tedavi edebilir. Geleneksel ilaçların yanı sıra, bazı insanlar nemi sağlamak için kuru cilde domates suyu da uygulayabileceğinizi iddia ediyorlar.

 6. Domates mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Araştırmaya göre, azalmış potasyum düzeyleri, bir tür ekzema olan atopik dermatitli kişilerde kuru cilde katkıda bulunabilir.

 7. Bununla birlikte, geleneksel bir nemlendirici ile aynı yararları sağlamak için domates suyunun topikal olarak kullanılabileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 8. Bazı insanlar domateslerin düz olmayan cilt tonları veya yaşlanma belirtileri gibi çeşitli cilt kaygıları için faydalar sağlayabileceğini iddia ediyor. İşte cilt bakım rutininize domates eklemenin birkaç olası yararı.

 9. Güneşe maruz kalma, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom içeren melanom dışı deri kanserleri için risk faktörüdür.

 10. Domates, farklı meyvelerde bulunan bir karotenoid olan likopen içerir. Doğal olarak oluşan bu bileşik, domateslere kırmızı rengini verir.

 11. Araştırmacılara göre, likopen aynı zamanda güçlü bir antikanser etkisine sahip olsa da, çalışmalar diyetli likopen etrafında döndüler.

 12. Topikal uygulamalardan antikanser etkilerini destekleyen kanıt yoktur ya da yoktur.

 13. Bir hayvan çalışmasında, tüysüz, sağlıklı farelere 35 hafta boyunca mandalina veya kırmızı domates tozu verildi. Daha sonra haftada üç kez UVB ışığına maruz kaldılar. Kontrol grubu aynı diyeti yedi ancak ışığa maruz kalmadı.

 14. Araştırmacılar, domates diyeti ile beslenen farelerin daha az tümör vakasına sahip olduğunu buldu. Bu, domateslerin insanlarda cilt kanseri gelişimini de önleyebileceğini göstermektedir.

 15. Ancak, likopen insanlarda topikal olarak uygulandığında antikanser etkilerin olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 16. Domates güneş koruyucu yerine geçmez, fakat meyvede bulunan likopen foto-koruyucu etki yapabilir. Domates yemek, UV ışığına bağlı eritem veya güneş yanığına karşı koruma sağlayabilir.

 17. 2006 yılında yapılan bir çalışma, 10 ila 12 hafta boyunca likopen veya likopen bakımından zengin domates ürünlerini yuttuktan sonra, insanların UV radyasyonuna duyarlılıklarında azalma olduğunu göstermiştir. Cildinize topikal olarak domates uygulayarak aynı faydaları elde edip edemeyeceğiniz de belli değil.

 18. Domates güneş hasarı riskini azaltabilirken, güneş yanıklarına ve cilt kanserine karşı korumak için her zaman SPF 30 veya üzeri güneş koruyucu kullanın. Bazen "doğal" güneş kremleri, iyiden daha fazla zarar verebilir.

 19. ABD Tarım Bakanlığı'nın besin veri tabanına göre, 1 fincan domates yaklaşık 30 gram C vitamini içeriyor

 20. C vitamini cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunur. Yaraların onarılmasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olan yeni bağ dokularının büyümesini destekleyebilir.

 21. Cildinize domates suyu uygulamak aynı faydaları sağlayacak mı? Bu belli değil. C vitamini açısından zengin gıdalardan elde edilen meyve suyunun doğrudan cildinize uygulanması arasında bir bağlantı olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 22. Domates içindeki bazı bileşiklerin antiinflamatuar etkisi vardır. Bu bileşikler şunları içerir:

 23. Cilde uygulandığında, bu bileşikler cilt tahrişleri veya güneş yanığı ile ilişkili ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ancak, cildinize topikal olarak uygulandığında domateslerin iltihaplanma konusunda yardımcı olup olmadığına dair hiçbir araştırma yapılmamıştır.

 24. Daha önce de belirtildiği gibi, domatesler mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini de kollajen üretimini teşvik eder.

 25. Topikal olarak uygulanan C vitamini cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olabilir. Bu cildinizi daha sıkı hale getirebilir. Ancak cildinize domates uygulamanın bu faydalara yol açabileceğini gösteren bilimsel bir kanıt yoktur.

 26. Peeling ölü deri hücrelerini temizler. Cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 27. Bazı insanlar domateslerdeki enzimlerin cilde uygulandığında pul pul dökülme yararları sağlayabileceğini iddia ediyorlar.

 28. Domates fırçalamak için, şekeri birleştirin ve domatesleri püre haline getirin. Daha sonra ovma vücudunuza sürtünebilir, ancak yüzünüzden kaçınmak için özen gösterin. Mağazadan satın alınan şeker kristalleri çok pürüzlüdür ve yüz cildinde, vücudun geri kalan kısmındaki ciltten daha ince olan yaralanmalara neden olabilir.

 29. B vitaminleri cilt sağlığı için önemlidir. Domateslerde bu vitamin sıkıntısı yoktur. Domateslerin vitaminleri var:

 30. Bu vitaminler yaşlılık lekelerini, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilecek yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. B vitaminleri de hücre onarımına katkıda bulunur. Hiperpigmentasyonu ve güneş hasarını azaltabilirler.

 31. Domates yemek vücudunuzun daha fazla vitamin almasına yardımcı olabilir ve bu da cildinize faydalı olabilir.

Cildinize domates kullanmanın yan etkileri

 1. Domates ve domates suyunun çok fazla sağlık yararı var. Cildinize bazı faydalar sağlayabilirler, ancak bu ilaç herkes için değildir.

 2. Domatesler doğal olarak asidiktir. Bu doğal asitlere karşı hassassanız veya domateslere alerjiniz varsa, meyve veya meyve suyunu cildinize uygulamak reaksiyona neden olabilir.

 3. Bir cilt reaksiyonunun belirtileri şunları içerir:

 4. Vücudunuzun geniş bir bölgesine domates veya domates suyu kullanmadan önce, cildinize bir miktar su uygulayın. Cildinizi bir reaksiyon için izleyin.

 5. Cildiniz domatesin asidik yapısını tolere edemiyorsa, yerine domateslerinizi yiyin veya için.

Cildiniz için domates nasıl kullanılır

 1. Domatesin cildinize topikal olarak uygulanmasının kanıtlanmış bir faydası yok. Domates tüketmekten en iyi faydalara sahip olabilirsiniz.

 2. Fakat topikal bir uygulamayı denemekle ilgileniyorsanız deneyebileceğiniz birkaç yöntem var.

 3. % 100 domates suyuna bir pamuklu çubukla bastırın, ardından domates suyunu cildinize sürün. Bölgeyi ılık suyla çalkalayın.

 4. Ayrıca bütün bir salçada bir salça harmanlayabilirsiniz. Macunu cildinize uygulayın. 20 dakika sonra durulayın.

 5. Vücudunuzun geniş bir bölgesine domates suyu uygulamak yerine, onu bir nokta tedavisi olarak kullanabilirsiniz. Suyu sadece ilgili bölgelere uygulayın. Bunlar, hiperpigmentasyon veya kuruluk ile vücudunuzun bazı kısımlarını içerebilir.

 6. Maske oluşturmak için domates suyunu yulaf ezmesi veya yoğurtla birleştirin. Maskeyi yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.

 7. Yararları elde etmek için cildinize domates veya domates suyu uygulamak zorunda değilsiniz.

 8. Yukarıdaki uygulama yöntemleriyle birlikte, çiğ domates yemek ve domates suyu içmek de sağlıklı cilde katkıda bulunabilir. Suyu satın alırsanız, sadece tuz ve şeker eklenmemiş olduğundan emin olun.

Paket servis

 1. Domates, en sevdiğiniz yemeklerin çoğunu artırabilir, ancak yalnızca tadınıza bakmazsınız. Ayrıca, cildinizin sağlığını iyileştirerek daha az kırışıklık ve daha az iltihaplanma ile sonuçlanabilir. Bununla birlikte, kanıtlanmış tek fayda domatesleri tüketmektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407