Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Chlorella - Spirulina: Farkı Nedir?

Alt satırda

 1. Chlorella ve spirulina, ek dünyada popülerlik kazanmış alg biçimleridir.

 2. Her ikisi de etkileyici besin profillerine ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmak ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek gibi potansiyel sağlık faydalarına sahiptir (1). [! 99953 => 1140 = 1!] Bu makale, chlorella ve spirulina arasındaki farkları inceliyor ve birinin daha sağlıklı olup olmadığını değerlendiriyor.

Chlorella ve spirulina arasındaki farklar

 1. Chlorella ve spirulina, piyasadaki en popüler alg takviyeleridir.

 2. Her ikisi de etkileyici bir beslenme profiline ve benzer sağlık yararlarına sahipken, birçok farklılıkları vardır.

 3. Chlorella ve spirulina birçok besin veriyor.

 4. Bu alglere 1 ons (28 gram) porsiyon aşağıdakileri içerir (2, 3):

 5. Proteinleri, karbonhidratları ve yağ bileşimleri birbirine çok benzese de, en önemli besinsel farklılıkları kalorileri, vitaminleri ve mineral içerikleridir.

 6. Chlorella, omega-3 yağ asitleri, provitamin A, riboflavin, magnezyum, demir ve çinkonun yanı sıra kalorilerde daha yüksektir.

 7. Spirulina kalorilerde daha düşüktür, ancak yine de yüksek miktarda riboflavin, tiamin, demir ve bakır içerir.

 8. Chlorella ve spirulina benzer miktarda yağ içeriyor, ancak yağ tipi de büyük ölçüde farklı.

 9. Her iki alg de çoklu doymamış yağlar, özellikle de omega-3 yağ asitleri (4, 5, 6, 7). [! 99953 => 1140 = 2!] Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, hücre büyümesi ve beyin fonksiyonu için önemli olan temel çoklu doymamış yağlardır (8). [! 99953 => 1140 = 2!] Vücudunuz onları üretemediğinden, temel kabul edilir. Bu nedenle, onları diyetinizden almanız gerekir (8).

 10. Çoklu doymamış yağların alımı, özellikle doymuş yağlar (9, 10, 11, 12) ile değiştirildiğinde, daha düşük bir kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. [! 99953 => 1140 = 2!] Özellikle, Omega-3 yağ asitleri, düşük iltihaplanma, gelişmiş kemik sağlığı ve düşük kalp hastalığı ve belirli kanser riski gibi çok sayıda sağlık yararı ile ilişkilidir (13, 14, 15 ).

 11. Bununla birlikte, günlük omega-3 ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu alglerden çok fazla miktarda tüketmeniz gerekir. İnsanlar genellikle sadece küçük bir kısmını tüketirler (16). [! 99953 => 1140 = 2!] Her iki tür de yosun farklı türde çoklu doymamış yağ içeriyor olsa da, bu alglerin yağ asidi içeriğini analiz eden bir çalışma chlorella'nın daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiğini ve spirulina omega'da daha yüksek olduğunu buldu -6 yağ asitleri (5, 17).

 12. Chlorella bazı omega-3 yağları sunsa da, konsantre algal yağı takviyeleri, hayvan bazlı omega-3 takviyelerine alternatif arayanlar için daha iyi bir seçenektir.

 13. Yüksek oranda çoklu doymamış yağ seviyesine ek olarak, antioksidanlarda klorini çok yüksektir. Bunlar, hücrelere ve dokulara zarar gelmesini önlemek için vücudunuzdaki serbest radikallerle bağlanan bileşiklerdir (18). [! 99953 => 1140 = 2!] 6 haftalık bir çalışma sigara içen insanlara bir chlorella takviyesi verdi.

 14. Takviyesi alan katılımcılar, C vitaminin kan seviyelerinde% 44, E vitamini seviyelerinde% 16 artış, bu vitaminlerin her ikisinin de antioksidan özellikleri var (19).

 15. Ayrıca, bir chlorella takviyesi alan kişiler, DNA hasarında da önemli bir düşüş gösterdi (19).

 16. Azteklerin spirulinalarını yemek olarak kullandıkları kadar uygarlıklar (20).

 17. Yüksek protein içeriğinden dolayı, NASA uzay görevlerinde astronotları için diyet takviyesi olarak spirulina kullandı. Aynı zamanda zengin bir demir, folat ve beta karoten kaynağıdır (20). [! 99953 => 1140 = 2!] Chlorella ve spirulina'nın her ikisi de yüksek miktarda protein içerirken, yapılan çalışmalar, bazı spirulina suşlarının klorella'dan% 10 daha fazla protein içerebileceğini göstermiştir (21, 22, 23, 24).

 18. Spirulina'da bulunan protein de vücudunuz tarafından çok iyi emilir (21).

Her ikisi de kan şekeri kontrolünden faydalanabilir

 1. Çok sayıda çalışma, hem klorella hem de spirulina'nın kan şekeri kontrolüne faydalı olabileceğini göstermiştir.

 2. Tam olarak bu nasıl çalıştığını bilmiyor, ancak birkaç hayvan çalışması spirulina'nın insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (25, 26).

 3. İnsülin hassasiyeti vücudunuzun kan şekerinizi enerji için ne kadar iyi kullandığının bir ölçüsüdür.

 4. Ayrıca, bazı insan çalışmaları, klorella takviyesi almanın kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini artırabileceğini buldu. Bu etkiler diyabet veya insülin direncine sahip olanlar için özellikle faydalı olabilir (27, 28, 29, 30).

Her ikisi de kalp sağlığını iyileştirebilir

 1. Çalışmalar, chlorella ve spirulina'nın kan yağ kompozisyonunuzu, kan basıncınızı ve kolesterol profilinizi etkileyerek kalp sağlığını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

 2. Kontrollü 4 haftalık bir çalışmada, günde 5 gram klorella verilen 63 katılımcı toplam trigliseritlerde, plasebo grubuyla karşılaştırıldığında% 10 azalma gösterdi (30).

 3. Ayrıca, katılımcılar ayrıca LDL (kötü) kolesterolde% 11, HDL (iyi) kolesterolde% 4 oranında bir artış yaşadılar (30). [! 99953 => 1140 = 4!] Başka bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük chlorella takviyesi alan yüksek tansiyonu olan kişilerde, plasebo grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha düşük kan basıncı değerleri vardı (31).

 4. Klorella'ya benzer şekilde, spirulina kolesterol profilinize ve kan basıncınıza fayda sağlayabilir.

 5. Kolesterolü yüksek olan 52 kişide yapılan 3 aylık bir çalışma, günde 1 gram spirulina almanın trigliseritleri yaklaşık% 16 ve LDL (kötü) kolesterolü yaklaşık% 10 düşürdüğünü buldu (32).

 6. Başka bir çalışmada, yüksek kan basıncı olan 36 katılımcı, 6 hafta boyunca günde 4.5 gram spirulina aldıktan sonra kan basıncında% 6-8 azalma gösterdi (33).

Hangisi daha sağlıklı?

 1. Her iki yosun türü de yüksek miktarda besin içerir. Ancak, omega-3 yağ asitleri, A vitamini, riboflavin, demir, magnezyum ve çinkoda klorella daha yüksektir. [! 99953 => 1140 = 5!] Spirulina proteinde daha yüksek olsa da, bazı çalışmalar klorella içindeki protein içeriğinin karşılaştırılabilir olduğunu göstermektedir (21, 23, 24). [! 99953 => 1140 = 5!] Klorellada bulunan yüksek seviyede çoklu doymamış yağlar, antioksidanlar ve diğer vitaminler, spirulinaya göre hafif bir besinsel avantaj sağlar.

 2. Ek olarak, spirulina'nın sağlığa yararları konusundaki araştırmaların çoğu hayvan çalışmaları ile sınırlı kalmıştır.

 3. Chlorella ile ilgili araştırma daha kapsamlı. Chlorella hakkındaki bilgileri daha güvenilir ve insanlara uygulanabilir kılan hayvan ve insan çalışmaları içerir.

 4. Diğer takviyelerde olduğu gibi, özellikle yüksek dozlarda, spirulina veya chlorella kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışınız. Bu özellikle önemlidir, çünkü kan sulandırıcılar gibi belirli ilaçlarla etkileşime girebilirler (34, 35).

 5. Ek olarak, tüketiciler güvenliklerini sağlamak için yalnızca güvenilir markalardan takviye almalıdırlar.

En alt satırda

 1. Chlorella ve spirulina, çoğu insan için yemesi son derece besleyici ve güvenli olan alg biçimleridir.

 2. Kalp hastalığı için düşük risk faktörleri ve gelişmiş kan şekeri kontrolü dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilidirler.

 3. Chlorella bazı besinlerde biraz daha yüksek olsa da, ikisinde de yanlış gidemezsin.