Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Chives: Sağlık yararları ve kullanımları

Chives: Sağlık yararları ve kullanımları

 1. Bu makale, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları hakkındaki makalelerden biri.

 2. Chives'in besinsel parçalanması, olası sağlık yararları ve bunları diyete dahil etme yolları hakkında bilgi sağlar.

Frenk soğanı besinsel dağılımı

 1. Chives besleyici madde içeren bir besindir. Bu, kalorileri düşük, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi faydalı besinlerde yüksek oldukları anlamına gelir.

 2. 3 gram kıyılmış frenk soğanı içeren bir çorba kaşığı 1 kalori ve 1 gramdan daha az yağ, protein veya karbonhidrat sağlar.

 3. A ve C vitaminlerinin günlük değerinin yüzde 3'ünü sağlıyor. Bir çorba kaşığında 131 uluslararası birim (IU) A vitamini ve 1,7 miligram C vitamini var

Sağlık yararları

 1. Frenk soğanı içindeki besinler, kanserin önlenmesi ve ruh halinin iyileştirilmesi dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunabilir.

 2. Kanser: Araştırmacılar, özellikle mide ve kolorektal kanserler olmak üzere allium sebzelerini kanserle ilgili yoğun olarak araştırdılar. Yararlı ve önleyici etkileri, kısmen, zengin organosülfür bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Yazarlar, allium sebzeler de dahil olmak üzere günde 10 veya daha fazla porsiyon sebze tüketmeyi önermektedir. [! 4133 => 1140 = 3!

 3. Uyku ve ruh hali: Chives kolin içeriyor. Kolin uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olan önemli bir besindir. Aynı zamanda, hücresel zarların yapısının korunmasına yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihaplanmayı azaltır. Bir çalışmada, kilogram kersetin zengini allium sebze, soğan, toz vücut ağırlığının kilogramı başına 50 miligram tüketen sıçanlarda dopaminerjik aktivite artmıştır. Dopamin devri, depresyondaki bir azalmaya bağlı.

 4. Kemik sağlığı: K vitamini, kemik bütünlüğünü ve yoğunluğunu korumaya yardımcı olduğu için kemik sağlığıyla ilgilidir. Frenk soğanı K vitamini içerir, bu yüzden kemik kuvvetine katkıda bulunabilirler.

 5. Folat, chives içinde de bulunur. Folat, vücutta fazla miktarda homosistein oluşmasını önleyerek depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Çok fazla homosistein kanın ve diğer besinlerin beyne ulaşmasını engelleyebilir.

 6. Kendini iyi hissetme hormonları, serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimini de engelleyebilir. Bu hormonlar sadece ruh halini değil aynı zamanda uyku ve iştahı da düzenler. Folik asit ayrıca doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

 7. Chives karotenleri lutein ve zeaksantini içeriyor. Bunların gözlerdeki oksidatif stresi azalttığına ve katarakt gelişimini yavaşlattığına inanılıyor. Bu şekilde, chives vizyonu artırmak için yardımcı olabilir.

 8. Bağışıklık sistemi, chives'ın C vitamini içeriğinden faydalanabilir.

 9. Potasyum ve organik bileşik allisin varlığında kalp sağlığı artırılabilir. Başka bir organik bileşik olan quercetin, kolesterol seviyelerini ve arteriyel plağı azaltmaya yardımcı olabilir, bu da daha iyi kardiyovasküler sağlık ve daha düşük ateroskleroz, kalp hastalığı ve felç riskine yol açabilir.

 10. Sarımsaktaki allisin de antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiparaziter özelliklere sahip bulundu.

 11. Chives'in sağlığı arttırdığı diğer yollar, sindirim sürecini kolaylaştırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Ancak, bu iddiaların bazıları araştırma tarafından desteklenmiyor olabilir.

Frenk soğanı diyete sokmak

 1. Chives pek çok yemekle, özellikle yumurta ve peynirli omlet, çırpma, kişniş ve frittata gibi sebzelerle eşleşiyor.

 2. Chives, fazladan kalori, yağ veya sodyum ilave etmeden yemeğe lezzet katıyor.

 3. Kişniş, nane ve fesleğen gibi, frenk soğanı yumuşak gövdeli yumuşak bir bitkidir, bu nedenle narin lezzetlerini korumak için çiğ veya pişirmenin sonuna yaklaşmak en iyisidir ve doku.

Frenk soğanı hazırlama

 1. Frenk soğanı hazırlarken keskin bir bıçak kullanın ve yavaşça kesin. Donuk bir bıçak kullanmak veya aşırı kesmek otu çürütür ve lezzetin büyük kısmı kesme tahtası yüzeyine yanlış yerleştirilir.

 2. Yumurta ve peynirli yemeklerin yanı sıra, frenk soğanı kremalı sebze sosları ve çorba ve salatalar için bir üst kısım olarak iyi gider.

 3. Çiçekler de yenilebilir ve salatalarda kullanılabilirler.

 4. Frenk soğanı diyete dahil etmek için bazı fikirler:

 5. Sarımsak chives veya Çince chives olarak bilinen başka bir bıçak türü, düz yaprak ve sarımsak tadına sahip. Bunlar, daha bilinen Allium schoenoprasum ile aynı şekilde kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilir.

Büyüyen chives

  Kim chives yememeli?

  1. Chives normalde alerjik olarak kabul edilmez, ancak aynı aileden soğan ve diğer yiyeceklerden kaçınması gereken kişilerin dikkatli olması gerekebilir.

  2. Çok fazla bıçak, abdominal rahatsızlığa neden olabilecek çok yüksek miktarda belirli organik bileşik konsantrasyonu sağlayabilir.

  3. En son Yvette Brazier tarafından 24 Şubat 2017, Cuma tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

  4. Ankri, S., Mirelman, D. (1999, Şubat). Allisinin sarımsaktan antimikrobiyal özellikleri. Mikroplar ve Enfeksiyon. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10594976

  5. Beacon, J. (2016, 21 Ağustos). Frenk soğanı ile mavi peynir patates salatası. Gerçek Gıda Diyetisyenleri. Http://therealfoodrds.com/blue-cheese-potato-salad-chives/

  6. Gao, C.M., Takekazi, T., Ding, J.H., Li, M.S., Tajima, K. (1999, June). Allium sebzelerin hem özofagus hem de mide kanserine karşı koruyucu etkisi: Çin'in Jiangsu eyaletinde yüksek salgın bir alanın eşzamanlı bir vaka-referans çalışması. Japon Kanser Araştırmaları Dergisi 90 (6): 614-621. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10429652

  7. Keçi peyniri ve bıçaklı çay sandviçleri. (2005 29 Mart). Http://www.101cookbooks.com/archives/000154.html

  8. Frenk soğanı sağlık yararları. (N.d.). Https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/chives.html

  9. Hsing, A., Chokkalingam, A.P., Gao, Y-T., Magina, M.P., Deng, J., Gridley, G., Fraumeni, J.F. (2002). Allium sebzeleri ve prostat kanseri riski: Nüfusa dayalı. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi 9421: 1648-1651. Http://jnci.oxfordjournals.org/content/94/21/1648.full#cited-by

  10. Jones, E. (n.d.). İyi bir ruh hali yemek tarifleri. Http://www.elsajonesnutrition.ie/index.php/recipes/

  11. MacKenzie, J. (2007). Frenk soğanı. Http://www.extension.umn.edu/garden/yard-garden/vegetables/chives/

  12. Besin listeleri. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/nutrients/report?nutrient1=421 nutrient2 = nutrient3 = max = 25 subset = 0 ofset = 2000 sort = f totCount = 4681 ölçü = g

  13. Sakakibara, H., Yoshino, S., Kawai, Y., Terao, J. (2008, Ocak). Soğan (Allium cepa L.) tozunun sıçan davranışsal depresyon modelinde antidepresan benzeri etkisi [!özet

  14. Siz, W-C., Blot, W.J., Chang, Y-S., Ershow, A., Yang, Z.T., Bir, S., ... Wang, T-G. (1989). Allium sebzeleri ve azalmış mide kanseri riski [!özet

  15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

  16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407