Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Chips Neden Sizin İçin Kötü?

Hususlar

 1. Patates cipsi, Amerika'nın en popüler tuzlu atıştırmalıkları arasındadır ve geleneksel olarak ince patates kızartmasından yapılır. Bugünlerde pancar cipsi, mısır cipsi veya tatlı patates cipsi gibi alternatif ürünler bulmak kolaydır. Patates kızartması kızartmadan fırına kadar çeşitli şekillerde yapılabilir. Pişirme işlemi, talaşların sağlığınız için kötü olup olmamasında büyük rol oynar.

Patates Chip Beslenmesi

 1. Pringle kutularından Lay çantalarına kadar cipsler dünya çapında en popüler atıştırmalıklardan biri. Popülerliklerine rağmen cipsler, besin değeri düşük, enerji yoğun bir besindir. Genel olarak, kızartmalar ve benzeri kızarmış, yağlı yiyecekler yemek sağlıksız bir beslenmeye yol açarak kilo almanıza ve sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

 2. Patates cipsi standart porsiyonu bir ons civarında ölçer ve yaklaşık 153 kaloriye sahiptir. Patates cipsi, B-5 ​​ve B-6 vitaminleri gibi B kompleks vitaminleri ve ayrıca potasyum bakımından yüksektir. Ayrıca az miktarda lif, protein ve diğer besinleri içerirler. Patates cipsi tipik olarak tuzlu veya aromalı olarak servis edilir ve onlara yüksek sodyum içeriği sağlar. Çok fazla sodyum, artan kan basıncı ve kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Küçük bir paket patates cipsi içindeki sodyum aşırı görünmüyor olabilir, ancak diyetinizdeki tuzu izlemek önemlidir. Amerikan Kalp Derneği'ne göre, 10 Amerikalıdan 9'u çok fazla sodyum tüketiyor.

 3. Cipslerle ilgili diğer önemli endişe, tipik olarak yağda kızartılmış olmaları ve yağda yüksek olmalarıdır. Standart bir patates cipsi porsiyonu günlük önerilen yağ miktarınızın yüzde 16'sını içerir ve bunun yüzde 15'i doymuş yağdan gelir. Yağlı balıklarda bulunanlar gibi bazı yağlar da sağlıklıdır, ancak patates cipsi içindeki yağlar değildir. Yüksek yağ içeriği, talaşların boş kaloriler olduğu düşüncesinin bir parçasıdır; onlar sizi doldurur ve yağ içeriği size enerji verir. Ancak, aslında pek besleyici değerleri yoktur.

Patates Cipsi'nin Zararlı Etkileri

 1. Patates cipslerinin zararlı etkilerinin birçoğu pişirilme şeklinden kaynaklanıyor. Mükemmel talaş hafifçe kızarana kadar kızartılır. Bu tekniğin elde edilmesi yüksek ısı gerektirir. Cipsler geleneksel olarak yıkanır, beyazlatılır ve tamamen gevrek oluncaya kadar kızartılır. Yağ kesinlikle gıdaları lezzetli hale getirse de, yağ oranı yüksek gıdaların sizin için genellikle iyi olmadığı bilinmektedir. Bunun ötesinde, yüksek ısı kullanarak yiyecekleri kızartmak besin içeriklerini etkileyebilir. Bu tam olarak cipslere olur. Yıkama, ağartma ve kızartma işlemi patateslerin antioksidanlar dahil olmak üzere yararlı besinlerinin çoğunu kaybetmesine neden olur.

 2. Cips yapımında kullanılan pişirme işlemi aynı zamanda sağlığınıza zarar vermeyen yan ürünler de oluşturabilir. Özellikle, nörotoksin olduğu bilinen ve kansere neden olan akrilamid adı verilen bir molekül vardır. Akrilamid vücutta birikebilir ve bazı hastalıklara yakalanma şansınızı artırabilir. Akrilamid, nişasta gıdalarında yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde oluşma eğilimindedir. Nişastasıyla bilinen bir sebze olan patatesin, patates cipsi haline getirildiğinde çok yüksek bir akrilamid konsantrasyonuna sahip olduğu bilinmektedir. Beslenmenizdeki akrilamidin büyük bir kısmı, patates kızartması veya cips gibi bir çeşit kızarmış patates ürününden kaynaklanıyor.

 3. Kızartma yiyeceklerinin olumsuz yönleri uzun zamandan beri biliniyor, ancak kimse cips yemeyi gerçekten durdurmak istemiyor. Bir uzlaşma olarak, farklı pişirme cipsi yöntemleri geliştirilmiştir. Süpermarketinizin artık fırınlanmış, su ısıtıcısı ile pişirilmiş veya kızartılmış patates cipsi sunduğunu görebilirsiniz. Vakumla kızartılan yiyecekler herhangi bir yağ kullanmayabilir, bu nedenle bu yöntem cipslerin yağ içeriğini azaltabilir; mikrodalga fırında cipsler popüler olmaya başlıyor ve yakın gelecekte güçlendirilmiş gıdalar olarak bile satılabiliyor. Patates cipslerinin, pişirme tekniğinden bağımsız olarak nişastalı yiyeceklerde yüksek sıcaklıklarda oluştuğundan, bir miktar akrilamide sahip olabileceğinin farkında olmalısınız. Cips yemeye meraklıysanız ama akrilamidden kaçınmak istiyorsanız, her zaman farklı türde sebze cipslerini deneyebilirsiniz. Her zaman, aynı tür yan ürünleri içermesi daha düşük olan ve daha fazla vitamin ve mineral tutabilecek düşük tuzlu, az yağlı versiyonları arayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407