Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Chia Tohumu ve Kilo Kaybı: Etkili mi?

 1. Şu ch-ch-ch-chia reklamlarını hatırladın mı? Chia tohumları pişmiş toprak Chia "evcil hayvan" günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Muhtemelen, son zamanlarda Instagram beslemenizde ortaya çıkan chia tohumlarından yapılan lezzetli görünümlü pudingler ve smoothie'ler gördünüz.

 2. Chia tohumları son yıllarda bile süper gıda olarak adlandırılıyor. İddialar, kilo vermenize yardımcı olabilecekleri de dahil olmak üzere sağlık yararları hakkında çok fazladır. Fakat belinizi küçültmek için gerçekten yardımcı olabilirler mi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Chia tohum nedir?

 1. Chia aslında nane ailesinin bir üyesi ve Meksika’nın yerlisi. Chia tohumları kepekli tahıllar gibi tüketilir, ancak onlar sahte bir tahıldır. Bu, onlar, grensiz bir bitkinin karbonhidrat bakımından zengin tohumları oldukları anlamına gelir. Chia tohumları sıvı ile karşılaştığında, genişler ve kalın bir jel oluştururlar.

 2. Chia tohumlarının Aztek ve Maya diyetlerinin bir elyafı olduğu söylendi, ancak daha sonra ritüel dini kullanımları nedeniyle yasaklandı. Geçen yüzyıl boyunca, küçük bir takipten keyif aldılar, ancak son zamanlarda pazarda potansiyel bir süper gıda olarak geri dönüş yaptılar.

Chia tohumları kilo vermenize yardımcı olur mu? [! 3502 => 1140 = 3!

 1. İki çorba kaşığı chia tohumu yaklaşık 10 gram lif içeriyor. Bu, önerilen günlük alımın yaklaşık yüzde 40'ı. Lif içeriği yüksek diyetler kilo kaybına bağlanmıştır. 2015 araştırmalarına göre, günlük 30 gram lif yemek, daha karmaşık bir diyet uygulamış gibi kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. İşte bu olsa yakalamak. Araştırma yutturmaca desteklemiyor. Chia tohumları ve kilo kaybı üzerine çok az insan çalışması var. Bir 2009 çalışmasında chia tohumlarının kilo kaybı ve hastalık risk faktörleri üzerindeki etkileri gözden geçirilmiştir.

 3. Çalışma için, 90 kilolu ya da obez yetişkin, günün ilk ve son öğünlerinden önce suyla karıştırılmış plasebo ya da 25 gram chia tohumu tüketmişti. Ne yazık ki, sonuçlar vücut kitlesi, vücut kompozisyonu veya hastalık risk faktörleri üzerinde hiçbir etki göstermedi.

 4. Chia tohumları da kalori ve yağ bakımından nispeten yüksektir. İki yemek kaşığı 138 kaloriye ve 9 gram yağa (1 gram doymuş) sahiptir. Ilımlı kullanıldığında, chia tohumları daha çok tatmin olmanıza ve çok fazla yemek yeme olasılığınızın azalmasına yardımcı olabilir. Yine de, gün boyunca çok fazla yerseniz, günlük kalori sınırınızı aşabilirsiniz.

Chia tohumu ve kalp sağlığı

 1. Chia tohumları genellikle kalp sağlığı açısından pazarlanmaktadır, çünkü küçük minik tohumlar olmasına rağmen, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Bununla birlikte, chia tohumlarındaki omega-3 yağ asidinin çoğu alfa-linolenik asittir (ALA). [! 3502 => 1140 = 4!

 2. İncelenen 16 çalışmanın yarısı diğerleri ALA’nın sağlık yararlarını desteklemekteydi. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Diğer chia tohumu sağlık yararları

 1. Chia tohumları ufak bir pakette çok miktarda besin paketliyor. İşte faydalarından bazıları:

 2. Chia tohumları çok fazla vitamin içermiyor, ancak harika bir kalsiyum kaynağı. Kalsiyum ve kilo kaybı ile ilgili çalışma sonuçları karışık olmasına rağmen, kalsiyumun güçlü kemik ve dişleri desteklediği ve sağlıklı metabolik fonksiyonu desteklediği açıktır.

 3. Chia tohumları de sıfır kolesterol içerir. Konuşacak vitaminleri yok, ancak bunlar gibi birkaç mineral için iyi bir kaynaktır:

Chia tohumu

 1. Chia tohumlarının tadı neredeyse hiç yok, bu yüzden birçok tarifle iyi uyum sağlıyorlar. Meyve suyu veya su gibi herhangi bir sıvı ile birleştirilebilirler. Chia tohumlarını tüketmeden önce tamamen genişlediğinden emin olun. Özellikle yutmakta zorluk çekiyorsanız, kuru chia tohumlarını yemeyin. Rebecca Rawl'a göre, chia tohumları sudaki ağırlıklarını defalarca emdikleri için, kuru tohumlar yemek borusunda genişleyebilir ve tıkanmaya neden olabilir.

 2. Şia tohumları eklemeye çalışın:

 3. Chia tohumları kullanırken, ne kadar çok tohum kullandığınızı ve ne kadar uzun süre oturacaklarsa, nihai ürünün o kadar kalın olduğunu unutmayın. Eğer chia tohumlarının dokusunun hayranı değilseniz, onları tercih ettiğiniz kıvamla karıştırın.

Paket servis

 1. Chia tohumları sağlıklı bir kilo verme planının parçası olabilecek besleyici bir sahte tahıldır. Ancak bir elbise boyutunu düşürmek için hızlı bir düzeltme değildir. Ve çok fazla yemek yerseniz, bunun tersi bir etkisi olabilir. Sağlıklı kilo kaybından hiçbir zaman hiçbir yiyecek sorumlu değildir.

 2. Bazı insanlar diyetlerine chia tohumu ekledikten sonra kilo verdiklerini iddia etse de, chia tohumlarının genel olarak sağlıklı bir diyet ve egzersiz planının sadece bir bileşeni olması muhtemel. Ve chia tohumları diğer yiyeceklerle veya aromalı sıvılarla karıştırılmadıkça tatsız oldukları için, bazı insanlar kalorilerini daha tatmin edici bir kaynaktan almayı tercih ederler.

 3. Not: Chia tohumları tansiyon ilaçları veya warfarin gibi kan sulandırıcıları ile etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan herhangi birini alırsanız, chia tohumlarını yemeyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407