Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Buğday Tohumu: Sağlığınıza Nasıl Yararlanabilir?

Alt satırda

 1. Nişasta, diyetin ana karbonhidratı ve birçok temel gıda maddesinin büyük bir kısmı.

 2. Modern diyetlerde, nişasta yüksek gıdalar yüksek oranda rafine ve liflerinden ve besinlerinden arındırılmış olma eğilimindedir. Bu yiyecekler rafine buğday unu, simit ve mısır unu içerir.

 3. Sağlıklı bir diyet sürdürmek için bu yiyeceklerin alımını sınırlandırmayı hedefleyin.

 4. Rafine nişastalarda yüksek diyetler, daha yüksek diyabet, kalp hastalığı ve kilo alma riski ile bağlantılıdır. Buna ek olarak, kan şekerinin hızla yükselmesine ve daha sonra keskin bir şekilde düşmesine neden olabilirler.

 5. Bu özellikle şeker hastalığı ve prediyabetli kişiler için önemlidir, çünkü vücutları şekeri kandan etkili bir şekilde alamaz.

 6. Öte yandan, sorgum unu, yulaf, patates ve yukarıda sıralanan diğerleri gibi işlenmemiş nişasta kaynaklarından kaçınılmamalıdır. Bunlar büyük lif kaynaklarıdır ve çeşitli vitamin ve mineraller içerirler.

Buğday tohumu nedir ve nerede bulabilirim?

 1. Buğday tohumu, bir buğday çekirdeğinin bir parçasıdır ve bitkinin yeni buğday üremesine ve üretmesine yardımcı olmaktan sorumludur. Her ne kadar işlenmiş buğday ürünlerinden çıkartılsa da, tam tahıllı buğdayın önemli bir besin bileşenidir.

 2. Buğday tohumu kabuğu ile birlikte, beyaz un kullananlar gibi rafine buğday ürünlerinden çıkar ve daha uzun süre depolanabilirler.

 3. Bazı granolalara, tahıllara ve mısır ekmeğine buğday tohumu eklenir ve ayrıca çiğ olarak bulunur. Meyveli turtalar, yoğurt, dondurma ve sıcak veya soğuk tahıllar için popüler bir lezzettir. Köfte, köfte ve et için ekmek kırıntılarına daha sağlıklı bir alternatif olabilir.

 4. Buğday tohumu ayrıca sıvı ve gelcap formunda da mevcuttur. Bir gıda katkı maddesi veya bir besin takviyesi olarak kullanılabilir.

Buğday tohumu benim için ne yapabilir?

 1. Buğday tohumu, besin takviyesi olarak mükemmel bir besin değerine sahip, uzmanlar söylüyor. Lif ve sağlıklı yağların yanı sıra harika bir bitkisel protein kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir magnezyum, çinko, tiamin, folat, potasyum ve fosfor kaynağıdır.

 2. Buğday tohumu, E vitamini açısından antioksidan özelliklere sahip temel bir besin maddesidir. Antioksidanların vücuttaki serbest radikalleri azalttığına inanılmaktadır ve araştırmalar, doğal antioksidan kaynaklarının hastalığı önlemek için en iyisi olduğunu göstermektedir.

 3. Bazıları buğday tohumu tohumlarının bağışıklık kazandırma ve kalp ve kalp-damar sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Araştırmalar, tam tahılların kalp hastalığı riskini azaltabileceğini ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 4. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine (EFSA) göre, buğday tohumu yağının kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteren yeterli kanıt var. Bununla birlikte, cildi erken yaşlanmaya karşı koruyabileceği, kan basıncına yardımcı olacağı, beyin işlevine yardımcı olabileceği veya sindirime yardımcı olabileceği gibi diğer iddiaları destekleyecek yeterli kanıt olmadığını söylüyorlar.

 5. Menopozal kadınlarda kalp sağlığını korumak için buğday tohumu ve keten tohumu kullanılmıştır. Bazı araştırmalar buğday tohumu tohumunun menopozal semptomların tedavisinde de yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak araştırma kesin değildir.

 6. Fermente buğday tohumu özü olan Avemar, kanser ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkların tedavisi için araştırılıyor.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

 1. Gluten intoleransı olan veya gluten alerjisi olan kişiler, glüten içerdiğinden buğday tohumu takviyelerinden uzak durmalıdır.

 2. Düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler, bir bardakta yaklaşık 60 gram karbonhidrat içerdiğinden, buğday tohumu bakımından dikkat etmelidirler.

 3. Buğday tohumu yağı trigliseritler bakımından zengin, bir tür yağ. Kalp hastalığı olan insanlar ve yüksek kalp hastalığı riski taşıyan insanlar, yüksek trigliserit seviyeleri olumsuz sağlık etkileri ile bağlantılı olduğundan alımlarını izlemelidirler.

 4. Buğday tohumu özü bazı insanlarda hafif yan etkilere neden olabilir. Bunlara ishal, bulantı, gaz ve baş dönmesi dahildir.

 5. Buğday tohumu formlarını diyetinize eklemenin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

 6. Gluten intoleransı olan veya gluten alerjisi olan kişiler, glüten içerdiğinden buğday tohumu takviyelerinden uzak durmalıdır.

 7. Düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler, bir bardakta yaklaşık 60 gram karbonhidrat içerdiğinden, buğday tohumu bakımından dikkat etmelidirler.

 8. Buğday tohumu yağı trigliseritler bakımından zengin, bir tür yağ. Kalp hastalığı olan insanlar ve yüksek kalp hastalığı riski taşıyan insanlar, yüksek trigliserit seviyeleri olumsuz sağlık etkileri ile bağlantılı olduğundan alımlarını izlemelidirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407