Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Brewer Mayası Mayası Mayası Arasındaki Fark Nedir?

Tarifini Atıyor

 1. Pek çok farklı maya türünden ikisi, bira mayası ve fırın mayası, şekerleri alkole ve karbondioksite dönüştürür. Bu mayaların her ikisi de Saccharomyces cerevisiae mantarının suşlarından yapılır, ancak her biri bu türün farklı suşlarından yapılır. Brewer mayası ve fırıncı mayası kompozisyonları, kullanımları ve sağlık faktörleri bakımından farklılık gösterir.

Bileşim

 1. Farklı Saccharomyces cerevisiae suşları farklı oranlarda karbondioksit ve alkol üretir. Ekmek mayası, lezzetleri için seçilen çeşitli Saccharomyces cerevisiae suşlarının bir karışımıdır ve bu da ekmeğin yükselmesine neden olan karbondioksit yapma kabiliyetidir. Bira mayası, alkol üretme yetenekleri için seçilen suşlardan yapılır ve acı bir tada sahip olma eğilimindedir. Bira mayası, aktif bir maya iken ekmek mayası aktif bir maya olarak kabul edilir. Aktif bir mayada maya hücreleri hala canlıdır, oysa bira mayası gibi inaktif mayalar yapma sürecinde öldürülürler.

]

 1. Bira mayası, ev yapımı şarapları ve biraları pişirmek için kullanılırken ekmek mayası, ekmeklerin yükselmesini sağlar. Fırıncı mayasıyla alkol üretemezsiniz ve bira mayasıyla ekmek mayalı olamazsınız. Tarihsel olarak, bira mayası, yanıkları, diyabeti, diyare, egzamayı, sinir bozukluklarını, kolesterolü düşürmeyi, enerjiyi ve bağışıklık fonksiyonunu arttırmayı, stresi azaltmak, cildi detoksifiye etmek, kırışıklıkları azaltmak ve yaraları iyileştirmek için de kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu kullanımları destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Anekdotal olarak, evcil hayvan sahipleri, pire ve keneleri engellemek için bira mayalarını evcil hayvanlarının yiyeceklerine serpebilirler.

Besin Farklılıkları

 1. Birayı birincil amaç olarak koyarken, bira mayası da sık sık bir besin takviyesi olarak kullanılır, bununla birlikte beslenme mayası ile karıştırılmaması gerekir. Bu şekilde kullanılan bira mayası, B-kompleks vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, demir ve selenyum dahil olmak üzere birçok değerli mineral sağlar. Aynı zamanda fırıncının mayası içermeyen ve ağırlığının yarısı kadar olan temel amino asitlerin hepsine sahip olan en zengin krom kaynaklarından biridir.

Sağlık Önlemleri

 1. Ne bira mayası ne fırın mayası, enfeksiyona neden olan Candida albicans mayası ile aynı değildir. Ancak Candida ile ilgili olmayan bazı mantar enfeksiyonu raporları bira mayasından bildirilmiştir. Fırıncının mayası, aksine, mevcut enfeksiyonları şiddetlendirebilse de enfeksiyona neden olduğu bilinmemektedir. Ekmek mayası hiçbir zaman besin takviyesi veya gıda kaynağı olarak alınmamalıdır, çünkü bağırsaklarınızda büyümeye devam ettiği için B vitaminleri vücudunuzu mahrum bırakabilir. Bira mayası, kalın mayalardaki faydalı bakterileri değiştirebilirken ekmek mayası da değişmez.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407