Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bitkisel Gliserin Faydaları Nelerdir?

Faydaları Kısaltın

 1. Gliserol olarak da adlandırılan bitkisel gliserin, soya fasulyesi, hindistancevizi veya hurma yağından yapılır, bu nedenle hayvansal ürünler içermez. Gliserin, yiyecekleri nemli tutmak, yağ ve su bazlı bileşenleri karıştırmak ve yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Aynı zamanda bazı tıbbi kullanımları vardır ve egzersiz sırasında hidrasyon üzerinde bazı yararlı etkileri olabilir.

Yiyecekleri Nemli Tutar

 1. Üreticiler, su içeriklerini korumalarına yardımcı olmak için unlu mamuller, şekerleme, şekerleme ve beslenme ve enerji çubukları dahil gıdalara gliserin ekliyorlar. Ayrıca, buz kristallerinin az yağlı donmuş tatlılarda oluşmasını önler. Gliserin içerebilecek diğer yiyecekler arasında süt ürünleri, çorbalar, soslar, çeşniler, işlenmiş etler ve deniz ürünleri ve su bazlı aromalı içecekler bulunur.

Tatlılık ekler

 1. Bitkisel gliserin bazen şeker hastaları için yiyeceklerde alternatif bir tatlandırıcı olarak ve birkaç düşük karbonhidratlı işlenmiş yiyeceklerde kullanılır. Aslında şekerden daha az tatlıdır ve daha fazla kaloriye sahiptir, ancak lisanslı diyetisyen / beslenme uzmanı Monica Reinagel'e göre, şeker alkolleriyle aynı karbonhidrat grubuna düştüğü için kan şekeri seviyelerini etkilemez veya şekerden daha az etkilemez. Gliserin vücut tarafından iyi emilir ve daha sonra glikoza dönüşür, bu nedenle kan şekeri üzerinde, şekere alkolden çok şekere benzer bir etkisi olabilir.

Kabızlığı giderir

 1. Büyük miktarlarda gliserin müshil etkisine neden olabilir, bu nedenle bazen bir fitil formunda kabızlığın giderilmesine yardımcı olmak için bazen ilaç olarak kullanılır. Bununla birlikte, eğer diyabetikseniz veya böbrek problemleriniz varsa bu kullanım için önerilmez, çünkü bu koşulları daha da kötüleştirebilir.

Dehidrasyonunu Sınırlayabilir

 1. 2004’te Athletic Training Journal’da yayınlanan bir çalışmada, yarış sırasında su ile birlikte yarış öncesi gliserin içeren bir içecek içmenin, dağ bisikletçilerindeki dehidrasyon ve ısı zorlamasını sınırlamaya yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bu çok küçük bir çalışmaydı, ancak toplam 12 katılımcı vardı, bu yüzden bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407