Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bitki Tabanlı, Vejetaryen ve Vegan Diyetleri Arasındaki Fark Nedir?

Pesco-Vejeteryan Diyet İpuçları

 1. Etrafa atılmış "bitki bazlı", "vegan" ve "vejeteryan" terimlerini duydunuz ve hepsi birbirine çok benziyor - ama aslında hepsi aynı değil. Peki vejeteryanlığın vegan diyetinden farkı nedir? Ve bitki yemek yeme vejeteryan olmaktan daha mı iyidir?

 2. Her bir diyetin ana bileşenlerini ve bu popüler yemek planlarından herhangi biri için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için uzman önerilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bitki Bazlı Diyet Nedir?

 1. Bitki bazlı bir diyetin evrensel olarak kabul edilmiş tek bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, çoğu uzman, bitki bazlı terimin temel olarak bitkileri yemek anlamına gelirken, et de dahil olmak üzere herhangi bir miktarda hayvansal protein tüketilebileceğini kabul eder. Bazı insanlar bu yemek planına "chegan" diyor - "hile yapan bir vegan sözleri". [! 31768 => 1140 = 2!] Yine de kesin olan bir şey var: Bu yeme yaklaşımı artıyor. Temmuz 2018 Cambridge Üniversitesi'ndeki bir araştırmaya göre, insanların üçte ikisi, son üç yılda en az bir kategoride et tüketimini, özellikle kırmızı ve işlenmiş etleri azalttığını bildirdi.

 2. Dahası, katılımcıların yüzde 32'si şu anda üç yıl öncesine göre daha az et yediklerini, Ulusal Halk Radyosu (NPR) ve Truven Health Analytics’in yaptığı bir Ocak 2016 anketinde bulundu. Et alımını engelleyenler arasında yüzde 60'ı, en büyük endişeleri olarak sağlığı belirtiyor.

 3. Süt de düşüşte. Bir 2018 Cargill raporu, Kuzey Amerika’da süt tüketiminin 2006 ve 2016 yılları arasında yüzde 22’lik bir düşüş yaşadığını ve aynı dönemde bitki alternatiflerinde üç haneli bir artışa paralel olduğunu gösteriyor. Amerikalıların çoğu, vejeteryanlığa veya veganlığa tam anlamıyla sıçramasa da, gittikçe daha fazla bitki temelli diyete doğru ilerliyor.

 4. Bu gezegen için önemli bir haber - özellikle EAT-Lancet Komisyonu ışığında, dünya çapında 40'a yakın bilim insanının yediklerimizin insanlar üzerindeki etkisine dair oluşturduğu kapsamlı bir rapor sağlık ve gezegenin sağlığı. Komisyon, gezegensel sağlık diyeti olarak adlandırılan bir beslenme planı olan yumurta, deniz ürünleri, et, kümes hayvanları ve mandıra alımlarının en aza indirilmesinin yanı sıra, yumurta, deniz ürünleri, et ve kümes hayvanlarının alımının arttırılmasını tavsiye ediyor. Bu yemek planında haftada kırmızı et için önerilen sınır yaklaşık üç onstan fazla değildir; bu da kabaca bir iskambil destesi boyutundadır.

 5. Bitki Bazlı Diyet Kabul Etmeli misiniz?

 6. Bitki / hayvan gıda oranına ilişkin hızlı ve sert kurallar bulunmamakla birlikte, her yerde yaşayan ve bitkiye dayalı olmak arasındaki temel farkın ikincisinin dahil olduğu olduğunu unutmayın. öncelikle bitkileri yemek. Basitçe söylemek gerekirse, bitkiler, bitki bazlı bir diyette her öğünün yıldızı olmalıdır. Bu nedenle kahvaltıda yumurtalarını bırakmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, öğle yemeğinde soğuk kesilmiş bir sandviç ve akşam yemeğinde burger varsa, bitki bazlı bir diyet sizin için doğru olmayabilir.

Vejetaryen Diyet Nedir?

 1. Vejetaryen bir diyet et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerini hariç tutar, fakat yumurta, süt veya her ikisini de içerebilir. Yumurtaları tek hayvansal proteinleri olarak yiyen kişilere ovo vejetaryenler denir; bitki besinlerine ek olarak süt tüketenlere lakto-vejetaryenler denir; ve bitki besinlerine ek olarak deniz ürünleri yiyenler peskatarlar olarak da bilinir. Hem süt hem de yumurta yiyen insanlar lakto-ovo-vejeteryanlar olarak kabul edilir.

 2. Vejeteryanlık muhtemelen aşina olduğunuz bir diyet olsa da, pek çok insan bunu benimsemiyor. 2018 Gallup anketine göre, Amerikalıların sadece yüzde 5'i vejetaryen olarak tanımlanıyor.

 3. Vejetaryenliği Denemelisiniz?

 4. Eğer bitki yiyeceklerini seviyorsanız, ancak yumurta, yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdalardan vazgeçmeye hazır değilseniz, vejeteryan bir diyet sizin için en iyisidir. Omega-3'ler, kalsiyum, D vitamini ve B12 de dahil olmak üzere vegan diyetine ilişkin bazı besinlerin ihtiyaçlarını karşılamanın daha kolay olduğunu belirten Palmer, "Bugün vejetaryenliği takip etmek oldukça kolay." .

Vegan Diyet Nedir?

 1. Bir vegan diyeti, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurtalar, süt ürünleri ve bal ve jelatin gibi bitki olmayan canlılardan elde edilen içerikler dahil olmak üzere hayvansal kaynaklı tüm yiyecekleri hariç tutar. Ancak veganizm genellikle yiyeceğin ötesine geçer. Çoğu vegan, deri, kürk, yün ve ipek gibi hayvanlardan elde edilen materyallerden kaçınmayı içeren bir yaşam tarzı benimsemektedir. Kozmetik ve sabun gibi ev ürünleri bile, hayvansal içerikli malzemelerle yapılmış veya hayvanlar üzerinde test edilmişse hariç tutulmuştur. Amerikalı yetişkinlerin yalnızca yüzde 3'ü 2012'de yüzde 2'den itibaren kendilerini vegan olarak sınıflandırıyor.

 2. Vegan Olmalısın?

 3. Eğer hayvanları tüketmeye etik olarak karşıysanız ve çevre üzerinde olası en büyük etkiye sahip olmak istiyorsanız, sizin için bir vegan diyeti sizin içindir. Bu yaklaşım, özellikle beslenme ve çeşitli bitki bazlı gıdaların besin seviyeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özellikle uygundur.

 4. “Bir vegan beslenmenin yararları, gerçekten iyi hissedebileceğiniz her şeydir” diyor Palmer, vegan diyetinin takip etmenin en zor olduğunu kabul ettiğini çünkü bunun en kısıtlı olduğunu söyledi. Aynı zamanda besin ihtiyaçlarını karşılamak için en zorlayıcıdır. Bu nedenlerden dolayı, Palmer ve Chou hem vegan diyetine başlamadan önce kayıtlı bir diyetisyenin rehberliğini aramayı tavsiye ederler.

 5. “Bitki bazlı beslenmeye odaklanan bir diyetisyene bakın” diyor Chou, bunun özel bir uygulama alanı olduğunu belirtti. Palmer, “Bir diyetisyenin önerebileceği bir B12 vitamini takviyesi almanız gerekebilir ve o yeterli miktarda bitki kalsiyum ve diğer temel besinleri almanızı sağlayacak” diye açıklıyor. Vejetaryen diyetin beslenme taleplerini daha iyi anlayabilmek için, sebze odaklı iki diyetisyen Brenda Davis ve Melina Vesanto tarafından yazılan Becoming Vegan'ın bir kopyasını da alabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407