Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bir Tabouli Diyetin Faydaları Nelerdir?

Örnek Yemek Planı

 1. Tabouli, tabbouleh veya tabouleh de yazıldığından, bulgur, domates, taze soğan, nane ve maydanoz içeren popüler bir Orta Doğu salatası. Tipik olarak, zeytinyağı ve limon suyu bir baharat olarak eklenir. Tabouli, Orta Doğu'nun bazı ülkelerinde son derece popüler olmakla birlikte, Batı mutfağında da yağ oranı düşük ancak lif, mineral ve karmaşık karbonhidratlar sağlayan sağlıklı, vejetaryen bir yiyecek olarak popülerlik kazanıyor.

Düşük Doymuş Yağ

 1. Tabouli içerisindeki bileşenlerin çoğu, neredeyse hiç yağ içermez. Yemeğin temeli olarak kullanılan bulgur, kolesterol içermez ve yüzde 0.1'den az yağ içerir. Tabouli'de bulgura ilave edilen otlar, domates ve soğan da aynı şekilde yağsızdır. Pansuman olarak kullanılan zeytinyağı, yemeğe nispeten az miktarda yağ ekler, ancak zeytinyağındaki yağ doymamıştır. Doymuş yağın, genel sağlığınıza en zararlı olduğuna inanılıyor.

Lif

 1. Tabouli yapmak için kullanılan bulgur buğdayı, bütün buğday tanelerinden yapılır, taneler bir bıçak tarafından parçalanmadan veya dilimlenmeden önce buğulanır. Vejeteryan Topluluğu web sitesine göre, bu bulgurun sıvıya batırılarak veya kaynatılarak kolayca suyunu çekebileceği anlamına gelir. Bulgur dahil olmak üzere bütün buğdaylar, her 100 gram buğdayda yaklaşık 2,3 gram lif sağlayan iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Tam buğdayda sağlanan karbonhidratlar, genel olarak sağlığa basit karbonhidratlardan daha faydalı olduğuna inanılan karmaşık karbonhidratlardır.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Tabouli salatası yapmak için kullanılan bulgur, az sodyumlu bir çok mineral kaynağıdır. ABD Tarım Bakanlığı'nın ulusal beslenme veri tabanına göre, bir bulgur porsiyonu 18 mg kalsiyum, 1.75 mg demir, 58 mg magnezyum ve 124 mg potasyum içermektedir. Potasyum ve magnezyum, vücudunuzun organı, dokusu ve kas işlevi için önemlidir ve bu mineraller de elektrolit görevi görür. Potasyum en çok et ürünlerinde bulunur, bu yüzden tabouli vejetaryenler için olası bir diyet potasyum kaynağını temsil eder. Kalsiyum vücudunuzun sağlıklı diş ve kemikleri büyütmesi ve sürdürmesi için esastır. Tabouli taze domates ile hazırlandığında, aynı zamanda C vitamini için iyi bir kaynaktır!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407