Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bir Günde Ne Kadar Likopen Tüketmeliyim?

Stratejiler ve Düşünceler

 1. Likopen çok sayıda sağlık yararı sunsa da, bu bitki pigmenti için önerilen bir alım bulunamadı. MayoClinic.com'a göre, çoğu klinik çalışma, katılımcıların tükettikleri belirli miktarlarda likopen yerine yedikleri likopen içeren yiyeceklerin miktarına odaklandı. American Cancer Society, her gün çeşitli renklerde meyve ve sebzeleri çeşitli şekilde yemekle, ek hastalıklarda likopen almaktan daha kronik bir hastalığı önlemenin daha etkili bir yol olabileceğini belirtiyor. [! 31705 => 1130 = 2!

 1. Likopen; domates, pembe greyfurt, karpuz, kayısı ve diğer kırmızı, pembe veya turuncu meyveler ve sebzelere canlı renklerini verir. Bu pigment, kalp hastalığı, kanser, maküler dejenerasyon ve diğer hastalıklara yol açabilecek hücresel hasarı önleyen antioksidan bileşikler karotenoidler sınıfına aittir. MayoClinic.com, domates, greyfurt ve likopen bakımından zengin yiyeceklerden oluşan bir diyetin bazı kronik hastalıklara karşı sizi koruyabileceğini belirtti. Bununla birlikte, araştırmalar likopenin potasyum, C vitamini veya bu gıdalarda bulunan diğer besinlerden daha fazla koruyucu faydalar sağladığını doğrulamamıştır

 1. 2000 yılında Tıp Enstitüsünün Gıda ve Beslenme Kurulu, klinik kanıtların önerilen bir diyet yardımı veya likopen veya diğer karotenoidler için yeterli bir alım ihtiyacı veya yeterli bir alımı gerektirmediğini belirledi. Likopenin hastalık önlenmesinde spesifik rolü belirlenmediğinden, Amerikan Kanser Derneği, likopen ve diğer antioksidanların sağlık yararlarını almak için her gün en az beş porsiyon derin renkli meyve ve sebze yemenizi tavsiye eder.

Diyet Kaynakları

 1. Linus Pauling Enstitüsü'ne göre, domates bazlı yiyecekler en yüksek likopen konsantrasyonlarını sunuyor. Karotenoidler yağda çözünen besinler olduğundan, yağ ile domates pişirmek veya az miktarda yağ ile pişirilmiş domates yemek, vücudunuzun emebileceği likopen miktarını artırır. Domates sosları, pastaları, çorbaları ve meyve suları, taze sebzelerden daha fazla likopen içerir. Linus Pauling Institute, bir fincan konserve domates salçası, bir fincan çiğ domatesde 5 mg ile karşılaştırıldığında 75 mg likopen sağladığını belirtti. Karpuz, pembe, greyfurt, guava, kayısı ve papaya likopen içerir. Bu besleyici yiyecekler aynı zamanda C vitamini, potasyum, folat ve diğer antioksidan pigmentleri de sağlar.

Takviyeler

 1. Klinik araştırmalar, ek formda likopen almanın kanser veya kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini doğrulamamıştır. MayoClinic.com'a göre, önerilen likopen dozları genellikle altı aya kadar günde 2 ila 30 mg arasındadır. MedlinePlus, diyet likopeninin, akciğer, meme, mesane, mide, ağız veya prostat kanserlerine karşı koruma sağlayabilmesine rağmen, tamamlayıcı likopenin, hastalığı olan erkeklerde prostat kanserinin etkilerini daha da kötüleştirebileceğini belirtti. Likopen takviyeleri, yüksek dozlarda alındığında bilinmeyen yan etkileri veya ilaç etkileşimleri olabilir. Ek formda likopen almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407