Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bir Günde Bir Kişi Ne Kadar Nar Kullanmalı?

Ağırlık Kontrolü

 1. Resmen Punica granatum olarak bilinen narlar kırmızıdır ve biraz dışardan elmaya benzerler. Açıldıktan sonra, bu ekilen meyveler artık benzerlik göstermiyor.

 2. Nar pek çok meyvenin faydalarını aşıyor, çünkü bu meyvelerde çok sayıda farklı besin ve antioksidan bulunuyor.

Ağırlık Kontrolü

 1. Narın faydalarına rağmen, nar suyunu ölçülü olarak tüketmelisin. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, günde sadece bir bardak meyve suyu önermektedir.

Nar ve POM Suyu

 1. Narlar, çeşitli temel besinler bakımından zengin, sağlıklı meyvelerdir. Yumuşak ve yumuşak olan meyvelerin aksine, nar meyveleri yüzlerce tohum içerir. Aril olarak bilinen tohumlar, parlak kırmızı, tatlı meyve tabakası ile çevrilidir. Hem tohumun tamamını yiyebilir ya da ezilmiş tohumlardan yapılan suyunu tüketebilirsiniz.

 2. Beklediğiniz gibi, çiğ nar ve nar suyunun farklı besinsel faydaları var. USDA aşağıdakileri içeren bir fincan (174 gram) çiğ, taze nar listeler:

 3. Karşılaştırmada USDA, her bir bardakta (8 ons veya 249 gram) nar suyunun bulunduğunu belirtir:

 4. Nar suyu ayrıca fosfor, selenyum, çinko, magnezyum, demir, kalsiyum, kolin ve B-kompleks vitaminleri gibi az miktarda (yüzde 1-4) besin içerir.

 5. Gördüğünüz gibi, çiğ narlar nar suyuna kıyasla genellikle çok daha besleyicidir. Bununla birlikte, hem nar hem de nar suyu antioksidanlar sağlar. Mart 2014'te Tıp Bilimleri Araştırmaları Dergisi'nde yapılan bir araştırmaya göre, narlarda ellajitaninler, gallotaninler ve flavonoidler de dahil olmak üzere bir dizi farklı polifenol antioksidanları yer almaktadır.

 6. Elbette, nar suyunun tamamı eşit yaratılmıyor. Bazı ürünler, iyi bilinen POM suyu gibi konsantre yapılır. Bu ürün 150 kaloriye, 38 gram karbonhidrata (şekerli 32) ve fincan başına potasyum için DV'nin% 17'sine (8 ons) sahip olduğunu bildirmektedir. Başka hiçbir besin maddesi listelenmemiş olsa da, POM suyu muhtemelen polifenol antioksidanları da içerir.

Antioksidanlar ve Narın Yararları

 1. Nar, çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir. Bu meyve yapabileceği düşünülmektedir:

 2. Polifenol antioksidanları, narın beslenmesinin en önemli yönlerinden biridir. Hem Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi hem de Advanced Biomedical Research'te yapılan Mart 2014 incelemesine göre, bu meyvenin suyunda yeşil çay veya kırmızı şarap gibi diğer antioksidan bakımından zengin içeceklerden daha fazla antioksidan vardır.

 3. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji konulu Kasım 2014 tarihli bir başka çalışma, narın vücudunuzdaki antioksidan seviyelerini artırabileceğini ve narın tüketimden sonraki bir hafta kadar sürdüğünü doğruladı.

 4. Bu polifenol antioksidanları, çeşitli sağlık problemlerinin yönetimi veya tedavisinde de faydalı olabilir. Örneğin, Mayıs 2014'te yayınlanan Beslenme ve Kanser Dergisi'ndeki bir ön çalışma, narlardaki polifenollerin, meme kanserleri gibi bazı kanserleri önlemede rol oynayan seks hormonlarını değiştirebileceğini göstermiştir.

 5. Fitoterapi Araştırmalarında Mart 2013’te yayınlanan ve Farmakolojik Araştırma’da yayınlanan Ocak 2017 tarihli bir incelemede, narın kalbiniz için iyi olduğunu bildirdi. Spesifik olarak, narın antioksidanlarının, kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği ve sürekli olarak kan basıncı seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Fitoterapi Araştırmalarında yapılan bir Eylül 2017 çalışması, nar suyunun da tıkalı arterlere ve buna bağlı kalp krizlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Narlarda Şeker

 1. Bu çalışmaların çoğu hem nar meyvesine hem de meyve suyuna odaklandı. Hem bütün meyve hem de içecek sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. İster tohumlarınızı ister meyve suyunuzu içiyor olun, narın oldukça fazla miktarda şekere sahip olduğunu unutmayın. Ancak, tohum olarak, bu şeker doğaldır ve sağlıklı kabul edilir.

 2. Bir meyve suyu olarak, özellikle konsantre yapıldığında, gereksiz ve sağlıksız miktarda ilave şeker tüketme riskini alırsınız. Nar zaten doğal olarak tatlı olduğundan ve eklenen şekerlerin aşırı sağlıksız olduğu düşünülüyorsa, mümkün olduğunda şekersiz nar suyunu tüketin. Doğal, şekersiz nar suyunu içiyorsanız, Amerikalılar için Diyet Yönergeleri, günde bir bardak meyve suyunun mükemmel sağlıklı bir seçim olmasını önerir.

 3. Günde tüketmeniz gereken toplam meyve iki bardaktır. Bununla birlikte, nar suyunu içtiğinizde, elyaf gibi epeyce besinleri kaybediyorsunuz. Tüm günlük meyve alımınızın nardan gelmesini istiyorsanız, en az bir bardak sadece meyve suyundan ziyade bütün tohumlardan gelmelidir.

 4. Daha fazla nar içmek istiyorsanız, tohumları her zaman bir karıştırıcıya atabilir ve bir yüzlü oluşturabilirsiniz. Narlarınızı diğer meyveler veya meyvelerle karıştırmak, antioksidan tüketiminizi ve besinsel faydalarınızı daha da artıracaktır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407