Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bilmeniz Gereken Arugla'nın 5 Sağlık Faydaları

Uyarılar

 1. Salata yeşillikleri - yemek pişirmek için çok hassastır veya geleneksel olarak çiğ tüketilen yeşil yapraklı sebzeler - kalorisi bilinçli diyet yapanlar ve hem de sağlıklı yiyiciler için ortak bir malzemedir. Buzdağı marul uzun zamandan beri Amerika'nın en sevilen salata yeşili olmasına rağmen, roka dahil daha besleyici seçenekler mevcut. Roket (veya bazen roket marul), roket veya rucola olarak da bilinen roka, belirgin bir biber tadı ve aromasıyla bir Akdeniz yeşilidir. Roka, yüksek besin yoğunluğundan dolayı sayısız sağlık yararı sağlar.

 1. En karanlık, en lezzetli yapraklı yeşil sebzelerin birçoğu gibi, roka da düşük kalorilidir ve sağlıklı bir vücut ağırlığını elde etmeye veya korumaya çalışırken mükemmel bir diyet seçimi yapar. 2 fincanlık servis başına sadece 8 kalori ile taze roka günlük kalori ödeneği üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değildir.

 2. Aynı zamanda, besin dolu yeşiller önemli miktarda A, K ve C vitamini, folat, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve çeşitli faydalı fitokimyasallar sağlar. Aslında, roka, Toplam Besin Yoğunluğu Endeksi ya da gıdaları besin yoğunluğuna - ya da kalori içeriğine göre sağlanan mikro besinlerin miktarına göre sıralayan bir araç olan ANDI'ya 600'den fazla puan verir. ANDI'ye göre, roka en fazla besin maddesi içeren ilk 10 gıda arasındadır - lahanadan yaklaşık yüzde 30 daha fazla besin maddesidir ve karnabahardan yaklaşık yüzde 50 daha fazla besin maddesi yoğunluğudur. Bu, diyetinize roka eklemenin, beslenmeden ödün vermeden kalorileri kontrol etmenize yardımcı olduğu anlamına gelir.

Roka Vizyon ve Göz Sağlığına Faydaları

 1. Roka, vücudunuzun A vitaminine dönüştürebildiği bir karotenoid olan beta-karoten de dahil olmak üzere göz sağlığını destekleyen mükemmel bir besin kaynağıdır. A vitamini veya besleyicinin yüzde 19'unun üniteleri, 2000 kalorili bir diyete dayanarak önerilen günlük değeri. Diyetinizde yeterince A vitamini almak, özellikle geceleri iyi bir görüş sağlar - A vitamini zayıf ışıkta görebilmeniz için çok önemlidir.

 2. Roka ayrıca göz sağlığını destekleyen diğer iki karotenoid olan önemli miktarda lutein ve zeaksantin içerir. Beta-karoten ile birlikte, lutein ve zeaksantin, yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen bir nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, takviye yoluyla lutein ve zeaksantin alımını artıran maküler dejenerasyonu olan kişilerin ileri maküler dejenerasyondan kaçınmaları daha olasıydı.

Rokadaki Mineraller Yardım Kan Basıncını Kontrol Edin

 1. Roka, kan basıncınızı kontrol etmenize yardımcı olan üç spesifik mineralin önemli miktarlarını içeriyor - kalsiyum, magnezyum ve potasyum. Üçü de kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olarak önemli bir rol oynar, böylece sağlıklı tansiyon seviyelerini yükseltir. Roka bir üst potasyum kaynağı olmasa da, besin alımını artırır - 2 bardaklık bir porsiyon yaklaşık 150 mikrogram veya kabaca sağlıklı yetişkinler için önerilen 4.700 mikrogram potasyumun yüzde 3'ünü içerir. Roka kalsiyum ve magnezyum bakımından daha zengindir - yeşil yapraklı sebzeye 2 bardak servis, 2.000 kalorili bir diyetle sırasıyla, sırasıyla kalsiyum ve magnezyum için önerilen günlük değerlerin yüzde 6'sını ve yüzde 5'ini sağlar.

Rokadaki Besinler Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

 1. Roka, kan basıncı seviyelerini normalleştirmeye ve kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinen bir besin bileşimi içeriyorsa, roka, kalp tansiyonu bir kalp krizi geçirme riskinizi artırabileceğinden, kalp açısından sağlıklı bir gıda yapar felç. Roka ayrıca, iyi bir folat kaynağıdır ve 2.000 kalorili bir diyetle besleyicinin tavsiye ettiği günlük değerin yaklaşık yüzde 10'unu sağlar. Folik asidin doğal şekli olan Folat, en sık fetal gelişimde oynadığı önemli rol için zikredilmektedir, çünkü bu önemli B vitamininde eksik olan hamile kadınların doğum kusurları olan bebekleri doğurma riski daha yüksektir. Folat ayrıca amino asit metabolizmasında önemli bir rol oynar. Folat eksikliği, homosistein seviyenizi yükseltebilir ve kanınızda dolaşan bu amino asidin çok fazla olması kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Sebzeli Sebzelerdeki Maddeler Kansere Karşı Koruyabilir

 1. Roka - su teresi, lahana, armut yeşillikleri, brokoli ve Brüksel lahanası ile birlikte - haçlı bir sebzedir. Bu nedenle, yaprak yeşiline biber aromasını veren kükürt içeren bileşikler mükemmel bir glikozinolat kaynağıdır. Roka çiğnendiğinde glukozinolatları, indollere, izotiyosiyanatlara ve diğer biyolojik olarak aktif bileşiklere ayrılır. Linus Pauling Enstitüsü'ne göre, glikozinolatlardan türetilen bileşikler, DNA'nıza zarar verme şansı olmadan vücudunuzun kanserojenlerden kurtulmasına yardımcı olabilir ve hormonla ilgili kanserlerin gelişimini engelleyen şekillerde hormon aktivitesini de etkileyebilir. Her ne kadar araştırmalar devam etse de, bazı epidemiyolojik çalışmalar, haçlı sebzelerden zengin diyetlerin kolorektal ve akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 2. Roka, flavonoidlerin bir alt sınıfı olan flavonoller açısından da zengindir. Flavonoidlerin potansiyel sağlık yararlarını araştırmak da sürmekte olan bir araştırma alanı olmakla birlikte, hayvan ve in vitro çalışmalar, anti-kanser ve ayrıca anti-enflamatuar ve anti-diyabetik özellikler gösterdiklerini göstermiştir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407