Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Biberleri ve Soğanları Sote Etmenin Sağlıklı Yolları

Küçük fakat Besin Yoğun -

  Yemek Yağı

  1. Biberleri ve soğanları sote ettiğiniz yemeklik yağlar ve kısaltmalar, sağlıklıdan sizin için iyi olmayana kadar geniş bir yelpazede gelir. Tereyağı, domuz yağı ve diğer hayvan bazlı kısaltmalar dahil doymuş yağlar ve margarin gibi trans yağlar sağlıksızdır ve yüksek miktarda kolesterol içerir. Cleveland Clinic, sebzeleri sote etmek için bu sağlıksız kısaltmalardan kaçınmanızı önerir. Bunun yerine, yemek pişirmek için doymamış ve çoklu doymamışları seçin. Bu seçenekler arasında sağlıklı yağ içeren ve zararlı kolelsterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olan kanola yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar bulunur.

  Duman Noktası

  1. Tencereye sebze eklemeden önce pişirme yağı iyice ısıtılmalıdır. Bu, biberlerin ve soğanların sote edilmek yerine kendi suyunda kaynamalarını önler. Bununla birlikte, mısır ve ceviz yağı gibi bazı yemeklik yağ türleri, orta ila yüksek ısıda ısıtıldıklarında sağlıksız ve hatta toksik bileşikler açığa çıkarabilir. Cleveland Clinic, yüksek "duman noktası" olan pişirme yağlarının kullanılmasını önerir, bu da, çok yüksek sıcaklıklara ısıtılmadıkça, yağın duman salmaya başlamayacağı anlamına gelir. Kanola, ayçiçeği ve sızma ya da sızma zeytinyağlarının tümü yüksek duman noktalarına sahiptir ve sote yapmak için güvenlidir.

  Yöntem

  1. Sote yapımında kullanılan yemeklik yağ miktarı, dolmalık biber ve soğan soteinin ne kadar ilave kalori olduğu konusunda da bir fark yaratıyor. Tavanın tabanını eşit bir şekilde kaplamak için gereken miktarı azaltmak için pişirme yağını tavaya dökmek yerine bir sprey şişesi kullanın. MayoClinic.com, çok az veya hiç yemeklik yağ ile sote etmek için yapışmaz bir tava kullanılmasını önerir. Ek olarak, biberleri ve soğanları yağ ile eşit bir şekilde kaplamak ve fazla pişirmeden eşit şekilde kahverengileşmelerini sağlamak için sürekli karıştırın.

  Buharlama

  1. Buharda pişmiş sebzeler onları hafifçe suyun veya tencerenin içindeki suyla ısıtır ve doğal besin maddelerinin korunmasına yardımcı olur. Bu yöntem aynı zamanda kaloride yüklü yemeklik yağların sebzelere eklenmesini de önler. Sote etmeden önce, biberleri ve soğanları kısmen yumuşatıp, yumuşatır ve yumuşatır ve pişirmeyi bitirmek için daha az veya hiç yağ gerektirmez.

  İpuçları

  1. Sote etme, küçük veya ince dilimlenmiş sebzeleri hızlıca pişirir. Biberleri ve soğanları yıkadıktan sonra kesmeden veya ısırık büyüklüğünde parçalara ayırmadan önce bir mutfak havlusu ile kurulayın ve hafifçe kızartın. Sebze parçalarını, daha kolay sote ve homojen bir pişirme için tavaya aşırı doldurmadan ısıtılmış pişirme yağına ekleyin.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407