Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bezelye Yenmenin Yararları Neler?

İpuçları ve Düşünceler

 1. Arkeologlar ve tarihçiler bahçe bezelyesinin ya Mısır ya da Çin’den geldiğine inanıyorlar ve 5.000 yıldan beri diyetin bir parçası. Nişastalı bir sebze olan bezelye, enerji, lif, protein ve temel vitaminler için iyi bir kaynaktır. Sebze seçimlerinizden bir tanesi olarak bezelye eklenmesi de size pek çok fayda sağlıyor.

Fiberde Yüksek

 1. Çoğu sebze gibi, bezelye yemek, günlük lif ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. 1/2-kap hizmetinde 4.4 gram lif, 4 gram lif ile 1 su bardağı yulaf ezmesi ve 2.6 gram lif ile 1/2 su bardağı pişmiş brokoli bulunur. Bezelyedeki lif, daha uzun süre tam kalmanızı sağlayarak kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Lif ayrıca kan kolesterol seviyesini düşürür. Günlük lif ihtiyaçlarınız yaş, cinsiyet ve kalori gereksinimlerinize göre değişmektedir. Genel olarak, kadınların günde 21 ila 25 gram lifi, erkeklerin günde 30 ila 38 gramını alması gerekir.

Kalp-Sağlıklı

 1. Bezelye yemek de kalp sağlığını iyileştirmeye devam edebilir. Elyafın yanı sıra bezelye, lutein bakımından da yüksektir ve 1/2 fincan porsiyon başına 1.920 IU'dur. Lutein, likopen gibi bir provitamin A olmayan karotenoiddir. Öncelikle hücrelerini oksidasyondan koruyan bir antioksidan görevi görür. Memorial Sloan-Kettering Cancer Society, lutein alımı daha yüksek olan kişilerin ateroskleroz oranının düşük olduğunu bildirmektedir. Bezelyedeki hem lif hem de lutein, kolesterolü düşürerek ve arter duvarlarınız boyunca plak birikimini önleyerek kalp sağlığını iyileştirir.

Gözleriniz için iyi

 1. Bezelye içindeki lutein ve A vitamini de gözlerinizi korur. Doğal bir bitki pigmenti olan Lutein göze konsantredir ve antioksidan aktivitesi oksidasyonu önleyerek sizi kataraktlardan ve maküler dejenerasyondan koruyabilir. A vitamini gözlerinizin yüzeyini sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. 1/2 su bardağı bezelye porsiyonu, A vitamini için günlük değerinizin yüzde 32'sini karşılayan 1.610 IU A vitamini içerir. Lutein için günlük tavsiyeler oluşturulmamıştır.

İyi Demir Kaynağı

 1. Bezelye demir ihtiyacınızı karşılamanıza da yardımcı olabilir. 1/2-kap hizmetinde 1,2 miligram demir bulunur. Tükettiğiniz demirin çoğu, vücudunuzdaki oksijeni taşımaktan sorumlu protein olan hemoglobinde bulunabilir. Yetersiz demir alımı oksijen iletimini azaltır, kendinizi yorgun hissetmenizi sağlar, konsantre olma yeteneğinizi azaltır ve enfeksiyon riskinizi arttırır. Demir ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. 51 yaşın üzerindeki erkekler ve kadınların günde 8 mg demire ihtiyacı vardır ve 19 ila 50 yaşlarındaki kadınların günde 18 miligrama ihtiyacı vardır. Çocuk doğurma çağındaki kadınların adet görme nedeniyle erkeklerden ve yaşlı kadınlardan daha fazla ihtiyacı vardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407