Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beyaz et, kırmızı etten çok daha sağlıklı mı?

Beyaz et, kırmızı etten çok daha sağlıklı mı?

 1. Araştırmacılar beyaz etin, kırmızı et kadar kolesterol seviyelerine zararlı olduğunu düşündüğü için, et yiyenler için bazı kötü haberler kırıyor.

 2. Kağıt, beyaz etin kırmızıdan daha sağlıklı olduğu yönündeki yaygın inancı karşılıyor. Bu inanç, kırmızı et alımı ile daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski arasında bir bağlantı bulan çeşitli gözlemsel çalışmalara dayanmaktadır.

 3. Bununla birlikte, yeni araştırmanın yazarları, beyaz et ve kolesterol arasındaki bağlantının uzman literatürde yeterince ilgi görmediğini savunuyorlar.

 4. Öyleyse, bir araştırma ekibi - kıdemli yazar Dr. Ronald Krauss, kıdemli bilim adamı ve Kaliforniya'daki Oakland Araştırma Enstitüsü'ndeki Ateroskleroz Araştırmaları Müdürü’nün öncülüğünü yaptı. Daha detaylı link.

 5. Dr. Krauss ve arkadaşları, farklı et alımlarının, arterlerde yağ birikintilerine neden olabilecek lipit ve lipoprotein seviyelerini nasıl etkilediğini test etti. Bulgularını Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayımladılar.

Et ve et dışı alımın karşılaştırılması

 1. Araştırmacılar, düzenli olarak yüksek doymuş yağ asitleri mi, yoksa düşük doymuş yağ asitleri mi tükettiklerini dikkate alarak, sağlıklı erkek ve kadınları iki gruba ayırdılar.

 2. Araştırmanın bu iki kolu içinde, araştırmacılar katılımcıları rastgele olarak kırmızı et grubuna, beyaz et grubuna ve et olmayan protein diyet grubuna atadı.

 3. Her grupta, 21-65 yaşları arasında ve vücut kitle indeksi 20-35 kilogram / metrekare arasında olan katılımcılar 4 hafta boyunca tahsis edilen yiyecekleri tükettiler.

 4. Müdahale sonrasında araştırmacılar düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol ("kötü" kolesterol), apolipoprotein B, küçük ve orta LDL partikül seviyelerinin yanı sıra toplam ve yüksek - yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ("iyi" kolesterol).

Kırmızı ve beyaz etlerin aynı etkileri var

 1. Çalışma, et yemekten kaçınmanın, kan kolesterolünü tamamen araştırmacıların inandığından çok daha fazla azalttığını buldu. [! 5669 => 1140 = 3!

 2. "Bu çalışmayı planladığımız zaman, kırmızı etin kan kolesterolü üzerinde beyaz ete göre daha olumsuz bir etkisinin olmasını bekledik, ancak bunun böyle olmadığına şaşırdık - etkileri kolesterol, doymuş yağ seviyeleri eşit olduğunda aynıdır. "

 3. Kıdemli yazar, sebze, süt ürünleri ve bakliyat gibi et dışı protein kaynaklarının kolesterol düzeyleri üzerinde en faydalı etkiye sahip olduğunu ekliyor. Bununla birlikte, yazarlar çalışmanın otlarla beslenmiş sığır eti, balık veya işlenmiş etleri içermediğini de not etmişlerdir.

 4. "Elde edilen bulgular, yüksek oranda bitki bazlı gıda içeren diyetleri teşvik eden tavsiyelere uygundur ancak lipid ve lipoprotein etkilerine dayanarak, kırmızı et için kırmızı etin üzerinde beyaz seçimi için kanıt sağlamaz. [!kalp-damar hastalıkları

 5. Dr. Krauss ve meslektaşları, “bu çalışma, her iki et proteini kategorisinin, aksi takdirde karşılaştırılabilir diyetlerdeki bitkisel protein kaynaklarından elde edilenlerden daha yüksek LDL konsantrasyonlarına yol açtığını gösteren ilk çalışmadır.”

 6. Çalışma, et yemekten kaçınmanın, kan kolesterolünü tamamen araştırmacıların inandığından çok daha fazla azalttığını buldu. [! 5669 => 1140 = 3!

 7. "Bu çalışmayı planladığımız zaman, kırmızı etin kan kolesterolü üzerinde beyaz ete göre daha olumsuz bir etkisinin olmasını bekledik, ancak bunun böyle olmadığına şaşırdık - etkileri kolesterol, doymuş yağ seviyeleri eşit olduğunda aynıdır. "

 8. Kıdemli yazar, sebze, süt ürünleri ve bakliyat gibi et dışı protein kaynaklarının kolesterol düzeyleri üzerinde en faydalı etkiye sahip olduğunu ekliyor. Bununla birlikte, yazarlar çalışmanın otlarla beslenmiş sığır eti, balık veya işlenmiş etleri içermediğini de not etmişlerdir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407