Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beyaz Ekmek Sağlıklı mı?

Diğer Hususlar

 1. Beyaz ekmeğin yumuşak dokusu ve hafif tadı, yetişkinler ve çocuklar arasında popüler bir seçimdir. Beyaz ekmek vitamin ve mineral içermesine rağmen, ekmeği yapmak için kullandıkları beyaz unu zenginleştiren üreticiler sayesinde, diyet lifi eksikliği ve beyaz ekmeğin tetiklediği kan şekeri tepkisi tam tahıllı ekmeklerden daha az sağlıklı bir seçimdir.

Üretim

 1. Üreticiler beyaz un kullanarak beyaz ekmek üretiyorlar. Bütün unlar buğday veya başka bir tahıl taneleri ile başlasa da, beyaz un üretmek için tahıllar kepek ve tohum olarak bilinen iki dış tabakayı çıkarmak için öğütülür. Bu iki dış katman, vitaminler, mineraller ve diyet lifi de dahil olmak üzere besin maddelerinin çoğunu içerir. Beyaz ekmek yalnızca tahılın endospermini kullandığından, doğal olarak daha az besin içerir. Beyaz unların ve beyaz ekmeklerin çoğu vitaminler ve bazı minerallerle zenginleştirilmekte ya da güçlendirilmekte, ancak bu beyaz ekmeği daha sağlıklı hale getirme girişimi yetersiz kalmaktadır.

Besinler

 1. Ticari olarak üretilen bir beyaz ekmek dilimi yaklaşık 66 kalori içerir. Beyaz ekmek bazı B vitaminleri, demir, kalsiyum ve folik asidin iyi bir kaynağı olarak hizmet eder, ancak yalnızca üreticiler bu besinleri tekrar una ekledikleri için. Beyaz ekmek cömert miktarda tiamin içerir. Ayrıca riboflavin ve niasin gibi diğer B vitaminlerini sağlar. Suda çözünen bu üç B vitamini vücudun yiyecekleri parçalayıp enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Beyaz ekmek aslında zenginleştirme işleminden dolayı tam tahıllı ekmek yerine B-9 vitamini olarak da bilinen daha fazla folik asit içerebilir. Folik asit, hamile kadınlarda nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olur. Beyaz ekmek aynı zamanda güçlü kemikler ve dişler için gerekli olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen demirdir.

Diyet Lifi

 1. Beyaz ekmek çok önemli bir besin maddesinden yoksun - diyet lifi. Diyet lifi, bitki kaynaklı bir yiyeceğin bağırsaklardaki enzimlerin parçalanamayacağı kısımdır. Tam tahıllı ekmekler kabaca beyaz ekmeğin üç katını veren iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Mozaffarian ve ark. “Amerikan Tabipler Birliği Dergisi” nin Nisan 2003 sayısında yayınlanan ve diyet lifi tüketmenin, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başlıca ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini göstermektedir. Ekmek adasında alışveriş yaparken dikkatli olun - ekmeği tek başına renk seçemezsiniz. Kahverengi ekmeklerin tümü tam tahıl içermez ve bazı beyaz ekmeklerin beslediğinden daha az besin sağlayabilir. Ve bütün beyaz ekmekler, bazılarının tam tahıllı içerdiği için, elyaf boşluğundan değil. Her zaman bileşen etiketini okuyun ve "tam tahıl" içeren bir ekmek seçin.

Glisemik İndeks

 1. Geçmişte, karbonhidratlar ya basit ya da karmaşık olarak sınıflandırılmıştı. Basit karbonhidratlar meyveler ve sofra şekeri gibi şekerli yiyecekleri içerirken, karmaşık karbonhidratlar patates ve ekmek gibi nişastalı yiyecekleri içerir. Kompleks karbonhidratların sizin için "daha iyi" olduğu düşünülürdü, çünkü vücudun onları parçalaması daha uzun sürüyor. Ancak, tüm karmaşık karbonhidratlar vücutta aynı reaksiyonu tetiklememektedir, bu da daha ayrıntılı bir sisteme duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Glisemik indeks kan şekeri seviyesini nasıl etkilediğine bağlı olarak karbonhidratları sıralar. Beyaz ekmek, diğer tüm yiyeceklerin ölçüldüğü kontrol yiyecek olarak görev yapar. Bu, beyaz ekmeğin glisemik indeks üzerinde yüksek olduğu ve kan şekeri seviyelerinde hızlı artışlara neden olduğu anlamına gelir. Glisemik indeksi yüksek yiyecekler yemek, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar için artan risk ile ilişkilidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407