Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beslenme Mayası vs. Aktif Kurutma

Sağlık Önlemleri

 1. Beslenme mayası ve aktif kuru maya birbirinin yerine geçemez. Her ikisinin de adlarında "maya" olmasına rağmen, benzerliklerinin sona erdiği yer burasıdır. Beslenme mayası, sosları kalınlaştırmak ve Parmesan peyniri lezzetini taklit etmek için özellikle veganlar tarafından kullanılan, devre dışı bırakılmış bir mayadır. Aktif, kuru maya, genellikle ekmeklerin içine yükselmelerini sağlamak için dahil edilmiş aktif bir mayadır. Günlük beslenmenizi arttırmak için besin mayası dahil etseniz de, aktif kuru maya böyle bir ek olarak kullanılamaz.

Maya nedir?

 1. Maya, tek hücreli bir mantardır. Aktif hale geldiğinde kuru maya şeker ve nişastayı yer ve hamurun yükselmesine neden olan karbondioksit kabarcıklarını ve alkolü serbest bırakır. Aktif, kuru maya paket içerisinde yer almaz, ancak ılık su ve bazen de bir miktar şeker eklenerek kolayca aktive edilir. Beslenme mayası aynı organizmadır, ancak artık canlı ve aktif olmayacak kadar yüksek bir sıcaklığa ısıtılmıştır. Sağlık gıda mağazalarında ufalanmış veya kuşbaşı bir formda bulun.

Sadece Biri Ektir

 1. Doğrudan paketten aktif kuru maya yiyemezsiniz, çünkü sindirim sisteminizin içinde büyümeye devam eder ve vücudunuzdaki besinleri çalmaya devam eder. Devre dışı bırakıldığından, beslenme mayası sizin içinizde büyümez ve beslenme durumunuzu artırabilir. Patlamış mısırın üzerine serpmek, makarnanın içine atmak veya bir vegan "peynir" sosuna karıştırmak için doğrudan paketten kullanın. [! 31579 => 1130 = 4!

 1. Pişirilmiş hamur tarifinin bir parçası olarak sadece aktif, kuru mayadaki besinlerin tadını çıkarabilirsiniz. Bir ila iki somun ekmek yapan bir çorba kaşığı yaklaşık 5 gram protein, 5 gram karbonhidrat ve 3 gram lif içerir. Aynı zamanda az miktarda kalsiyum, B vitaminleri ve potasyum da sunar - ancak bunlar somun bir ekmeğe dağıtıldığında, beslenme durumunuz üzerindeki etkisi minimumdur. Bununla birlikte, beslenme mayası genellikle bir seferde bir çorba kaşığı veya daha fazla tüketilir. 12 gram veya 1 çorba kaşığında 6 gram protein, 5 gram karbonhidrat ve 3 gram lif elde edersiniz.

B12 Vitamini

 1. Veganlar ve vejetaryenler genellikle et ve kümes hayvanlarında mevcut olan temel bir vitamin olan B12 vitamini almak için besin mayası kullanırlar. Beslenme mayası doğal olarak B12 içermez, ancak birçok üretici onu güçlendirir. Bu nedenle, B12 besin mayası tüketme sebebiniz ise, güçlendirilmiş bir sürüm aldığınızdan emin olmak için etiketi kontrol edin. Aktif, kuru mayada sadece az miktarda B12 bulunur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407