Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Berrak Sıvı Diyet: Kolonoskopi, Divertikülit ve Daha Fazlası İçin

Bu nedir?

 1. Berrak bir sıvı diyeti, tam olarak kulağa nasıl geliyorsa aynısıdır: sadece berrak sıvılardan oluşan bir diyet.

 2. Bunlar su, et suyu, küspe içermeyen bazı meyve suları ve sade jelatini içerir. Renkli olabilirler, ancak içlerinde görebilirseniz berrak sıvılar olarak sayılırlar.

 3. Oda sıcaklığında sıvı veya kısmen sıvı olarak kabul edilen yiyeceklere izin verilir. Bu diyette katı yiyecekleri yiyemezsin.

Çalışıyor mu?

 1. Doktorlar, kolonoskopiler gibi sindirim kanallarını içeren belirli tıbbi prosedürlerden önce berrak sıvı diyetler verme eğilimindedirler.

 2. Bu diyeti, Crohn hastalığı, divertikülit ve diyare gibi bazı sindirim problemlerinden rahatsızlığı gidermek için bu diyeti önerebilirler. Bazı ameliyatlardan sonra da kullanılabilir. Bunun nedeni, berrak sıvıların kolayca sindirilmesi ve vücudun bağırsak yollarının temizlenmesine yardımcı olmasıdır.

 3. Berrak bir sıvı diyetinde amaç, size enerji için yeterli vitamin ve mineral sağlarken nemli kalmanızı sağlamaktır. Diyet ayrıca mide ve bağırsakları dinlendirmek için de tasarlanmıştır.

 4. İzin verilen berrak sıvılar şunları içerir:

 5. Bu listede olmayan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Kolonoskopiler gibi bazı testler için doktorlar kırmızı veya mor renk içeren berrak sıvılardan kaçınmanızı önerir.

Berrak sıvı diyetinde bir gün mü görünüyor?

 1. İşte berrak sıvı diyeti için bir günlük örnek menü:

Ve eksileri

 1. İşte berrak sıvı diyeti için bir günlük örnek menü:

Berrak bir sıvı beslenmeden önce bilmeniz gerekenler

 1. Kolonoskopi öncesi berrak bir sıvı diyeti verilirse, kırmızı veya mor renkli berrak sıvılardan kaçındığınızdan emin olun. Bunlar test görüntülemesini engelleyebilir. Gerekirse doktorunuz size bildirecektir.

 2. Diyabetiniz varsa doktorunuzla konuşun. Bunu yaparsanız, kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olmak için gün boyunca eşit yayılmış berrak bir sıvı diyet yaklaşık 200 gram karbonhidrat sağlamalıdır. Kan şekerinizi dikkatlice izleyin ve katı yiyeceklere en kısa sürede geri dönüş yapın.

 3. Unutmayın, berrak sıvı diyeti kalorilerde ve besinlerde çok düşüktür, bu yüzden birkaç günden fazla kullanılmamalıdır. Bu veya başka herhangi bir diyet planında daima doktorunuzun talimatlarına uyun.

 4. Kolonoskopi öncesi berrak bir sıvı diyeti verilirse, kırmızı veya mor renkli berrak sıvılardan kaçındığınızdan emin olun. Bunlar test görüntülemesini engelleyebilir. Gerekirse doktorunuz size bildirecektir.

 5. Diyabetiniz varsa doktorunuzla konuşun. Bunu yaparsanız, kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olmak için gün boyunca eşit yayılmış berrak bir sıvı diyet yaklaşık 200 gram karbonhidrat sağlamalıdır. Kan şekerinizi dikkatlice izleyin ve katı yiyeceklere en kısa sürede geri dönüş yapın.

 6. Unutmayın, berrak sıvı diyeti kalorilerde ve besinlerde çok düşüktür, bu yüzden birkaç günden fazla kullanılmamalıdır. Bu veya başka herhangi bir diyet planında daima doktorunuzun talimatlarına uyun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407