Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Basit Terimlerle Açıklanan Antioksidanlar

Ev Mesajınızı Alın

 1. Antioksidanlar hakkında çok fazla konuşma duymuş olabilirsiniz.

 2. Ancak, birkaç kişi ne olduklarını veya nasıl çalıştıklarını biliyor.

 3. Bu makale, antioksidanlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Antioksidanlar nedir?

 1. Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşan moleküllerdir.

 2. Serbest radikaller, vücudunuzda seviyeleri çok yükselirse zarar verebilecek bileşiklerdir. Diyabet, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılılar.

 3. Vücudunuzun serbest radikalleri kontrol altında tutmak için kendi antioksidan savunmaları var.

 4. Ancak, antioksidanlar gıdalarda, özellikle meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitki bazlı tüm gıdalarda da bulunur. E ve C vitaminleri gibi bazı vitaminler etkili antioksidanlardır.

 5. Antioksidan koruyucu maddeler raf ömrünü artırarak gıda üretiminde de önemli bir rol oynar.

Serbest radikaller nasıl çalışır?

 1. Antioksidanlar olmadan serbest radikaller çok hızlı bir şekilde ciddi zarara neden olur ve sonunda ölümle sonuçlanır. [! 4947 => 1140 = 3!

 2. Örneğin, bağışıklık hücreleriniz enfeksiyonlarla savaşmak için serbest radikalleri kullanır (2).

 3. Sonuç olarak, vücudunuzun belirli bir serbest radikal ve antioksidan dengesini sağlaması gerekiyor.

 4. Serbest radikaller antioksidanlardan fazla olduğunda, oksidatif stres denilen bir duruma neden olabilir.

 5. Uzun süreli oksidatif stres, DNA'nıza ve vücudunuzdaki diğer önemli moleküllere zarar verebilir. Bazen hücre ölümüne bile yol açar.

 6. DNA'nızın zarar görmesi kanser riskinizi artırıyor ve bazı bilim adamları yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynadığı teorisini verdiler (3, 4).

 7. Aşırı serbest radikal oluşumunu ve oksidatif stresi teşvik ettiği çeşitli yaşam tarzı, stres ve çevresel faktörlerin bilindiği bilinmektedir:

 8. Uzun süreli oksidatif stres, kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kanser türleri gibi olumsuz sağlık sonuçları riskinde artışa yol açar.

Gıdalardaki antioksidanlar

 1. Antioksidanlar tüm canlıların hayatta kalabilmesi için şarttır.

 2. Vücudunuz, hücresel antioksidan glutation gibi kendi antioksidanlarını üretir.

 3. Bitkiler ve hayvanlar, diğer tüm yaşam biçimlerinin yanı sıra serbest radikallere ve oksidatif hasara karşı kendi savunmalarına sahiptirler.

 4. Bu nedenle, tüm bitki ve hayvan kaynaklı gıdalarda antioksidanlar bulunur.

 5. Yeterli antioksidan alımı önemlidir. Aslında, hayatınız belirli antioksidanların - yani C ve E vitaminlerinin

 6. Bununla birlikte, gıdada diğer birçok gerekli olmayan antioksidanlar oluşur. Vücudunuz için gereksiz olsalar da, genel sağlıkta önemli bir rol oynarlar.

 7. Bitkiler açısından zengin bir diyete bağlı sağlık yararları, en azından kısmen sağladıkları çeşitli antioksidanlardan kaynaklanmaktadır (11). [! 4947 => 1140 = 4!

 8. Bazı çalışmalara göre, kahve Batı diyetindeki en büyük antioksidan kaynağıdır, ancak bunun nedeni kısmen ortalama bir birey o kadar çok antioksidan bakımından zengin gıdaları yememesidir (13, 14). ).

 9. Et ürünleri ve balıklarda antioksidanlar var, ancak meyve ve sebzelerden daha az miktarda (15, 16).

 10. Antioksidanlar hem doğal hem de işlenmiş gıdaların raf ömrünü artırabilir. Bu nedenle, gıda katkı maddesi olarak sıkça kullanılırlar. Örneğin, koruyucu olarak işlev görmesi için işlenmiş gıdalara C vitamini eklenir (17). [! 4947 => 1130 = 5!

 1. Antioksidanlar suda veya yağda çözünür olarak sınıflandırılabilir.

 2. Suda çözülebilen antioksidanlar eylemlerini hücrelerin içindeki ve dışındaki akışkanlarda gerçekleştirirken, yağda çözünebilenler esas olarak hücre zarlarında etki eder.

 3. Önemli diyet antioksidanları şunları içerir:

 4. Antioksidanlar olan birçok maddenin başka önemli fonksiyonları da vardır.

 5. Dikkate değer örnekler arasında zerdeçal ve mızrak zeytinyağındaki oleokanttaki mersinözler yer alır. Bu maddeler antioksidanlar olarak işlev görür ancak aynı zamanda güçlü bir antienflamatuar aktiviteye sahiptir (19, 20).

Antioksidan takviyeler almalı mıyım?

 1. Optimal sağlık için antioksidanların diyet alımı esastır, fakat daha fazlası her zaman daha iyi değildir.

 2. Aşırı izole edilmiş antioksidanların alımı toksik etkilere neden olabilir ve oksidatif hasarı önlemek yerine teşvik edebilir - "antioksidan paradoks" olarak adlandırılan bir fenomen (21, 22).

 3. Bazı çalışmalar bile yüksek dozda antioksidanların ölüm riskinizi arttırdığını gösteriyor (23, 24).

 4. Bu nedenle, çoğu sağlık uzmanı insanlara yüksek doz antioksidan takviyelerden kaçınmalarını tavsiye etse de, sağlam sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 5. Bol miktarda antioksidan bakımından zengin tam bir yemek yemek çok daha iyi bir fikir. Çalışmalar, gıdaların oksidatif hasarı, takviyelere göre daha fazla azalttığını gösteriyor.

 6. Örneğin, bir çalışmada, her ikisi de eşit miktarda C vitamini içeren, kan portakal suyu ve şeker suyunun içiliş etkileri karşılaştırıldı. Meyve suyunun önemli ölçüde daha fazla antioksidan gücü olduğu bulundu (25 ).

 7. Bu sonuçlar gıdaların bileşiklerinin sinerjik olarak çalıştığını gösteriyor. Sadece bir veya iki izole besin almak aynı faydalı etkiye sahip olmaz.

 8. Yeterli antioksidan alımını sağlamak için en iyi strateji, diğer sağlıklı alışkanlıkların yanı sıra, çeşitli sebze ve meyvelerden zengin bir diyeti takip etmektir (26). [! 4947 => 1140 = 6!

Alt satırda

 1. Bazı çalışmalar yüksek dozdaki takviyelerin zararlı olabileceğini gösterse de, sağlıklı bir diyet için yeterli miktarda antioksidan alımı önemlidir.

 2. En iyi strateji, günlük antioksidan dozunuzu meyve ve sebzeler gibi sağlıklı bitki besinlerinden almaktır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407