Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Basa Balığı Sağlıklı mı? Beslenme, Yararları ve Tehlikeleri

Alt satırda

 1. Basa, Güneydoğu Asya’ya özgü bir beyaz balık türüdür.

 2. Onu ithal eden ülkelerde, benzer tadı ve dokusu nedeniyle morina veya mezgit balığı için ucuz bir alternatif olarak kullanılır.

 3. Ancak, popülaritesine rağmen, bazı sağlık riskleri taşıdığı iddia edildi.

 4. Bu makale, basa balıklarının beslenmesini ve yemenin sağlıklı ya da riskli olup olmadığını incelemektedir.

Basa Balığı Nedir?

 1. Basa, Pangasiidae familyasına ait bir yayın balığı türüdür. Resmi bilimsel adı Pangasius bocourti, ancak ABD'de genellikle basa balığı veya bocourti olarak adlandırılıyor.

 2. Nehir ayakkabıcısı, Vietnam ayakkabıcısı, pangasius veya swai olarak adlandırılan basa balıklarını da duymuş olabilirsiniz!

 3. Etinin morina veya mezgit balığı gibi hafif, sert bir dokusu ve hafif bir balık tadı var. Aslında, genellikle kemiksiz balık filetosu olarak satılır ve aynı şekilde kullanılır.

 4. Basa balığı, Güneydoğu Asya’da birçok ülkede yaşayan Mekong ve Chao Phraya nehirlerine özgü.

 5. Popülerliği ve ihracat talebinin yüksek olmasından dolayı Mekong Nehri'ni çevreleyen tükenmez kalemlerde de büyük miktarda bulunuyor.

 6. Basa'nın bu kadar popüler olmasının bir nedeni de maliyeti. Büyümek ve hasat yapmak ucuz, bu yüzden yurt dışına ihraç edilse bile rekabetçi fiyatlara sahip.

Beslenme Değerleri

 1. Diğer beyaz balık türleri gibi, basa kalorisi düşük ve kaliteli protein bakımından zengin.

 2. 4,5 onsluk (126 gram) bir porsiyon (1):

 3. Düşük kalorili ve yüksek protein içeriğinden dolayı, diyet yapanlar için yararlı bir besin olabilir - diğer beyaz balık türlerinin aksine.

 4. Ayrıca bazı omega-3 yağ asitleri içeren 5 gram doymamış yağ içeriyor.

 5. Omega-3 yağ asitleri, özellikle yaşlandıkça, vücudunuzun ve beyninizin optimum sağlığını korumak için önemli olan temel yağlardır (2).

 6. Ancak, omega-3 yağlarında basa, somon ve uskumru gibi yağlı balıklardan çok daha düşüktür (1).

Sağlık Faydaları

 1. Baza gibi beyaz balıklar size yüksek kalitede protein ve çok kalori vermiyorlar.

 2. Balık yemek, uzun ömür ve daha düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirildi.

 3. Aslında, bir çalışmada, en çok balık yiyen - kanlarındaki omega-3 yağ seviyelerinin test edilmesiyle ölçülen - balıkların kan akışındaki yağ oranlarının iki yıldan daha uzun sürdüğü en az kim yemiş (4).

 4. Yağlı balıklarda omega-3 yağ asitleri en yüksek miktarlarda bulunsa da, basa gibi yağsız balıklar hala omega-3 alımınıza katkıda bulunabilir.

 5. Gözlemsel çalışmaların sebep ve sonuç gösteremediğini aklınızda bulundurun. Bu nedenle bu çalışmalar, balık yemenin insanları daha uzun yaşamalarını sağlayan şey olduğunu söyleyemez.

 6. Yine de araştırmalar, basa gibi balıkların dengeli bir diyete sağlıklı bir katkı olduğunu gösteriyor.

 7. En çok balık yiyen insanların kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğu düşünülüyor (5, 6).

 8. Bu fayda, yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri nedeniyle yağlı balıklarla bağlantılıdır.

 9. Bununla birlikte, daha zayıf balık yemek bile daha düşük kolesterol seviyelerine bağlanmıştır - bu da kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (7, 8, 9).

 10. Bu, bütün balık yemenin kalp hastalığı riskini azaltabilecek başka yönleri olabileceğini ve sağlıklı, dengeli bir diyete beyaz balık dahil edilmesinin kalp sağlığına yararlı olabileceğini düşündürmektedir (10).

 11. Basa - diğer beyaz balıklar gibi - iyi kalitede bir protein kaynağıdır.

 12. Protein, vücudunuzun dokularının büyümesi ve onarımı ve önemli enzimlerin üretimi de dahil olmak üzere, vücudunuzda bir takım hayati roller oynar (11, 12, 13).

 13. 4,5 ons (126 gram) basa porsiyonu 22.5 gram yüksek kaliteli, tam protein sunar - yani diyetinizden istediğiniz dokuz temel amino asitin tümünü içerir (1 ).

 14. Bazanın düşük kalorili içeriği, kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, mükemmel bir besindir.

 15. Aslında, bir 4.5 ons (126 gram) porsiyon sadece 160 kaloriye (1) sahip.

 16. Ek olarak, bazı çalışmalar balık proteinlerinin diğer hayvansal protein kaynaklarından daha uzun süre daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 17. Bir araştırmada balık proteininin tavuk ve sığır eti ile karşılaştırıldığında dolgunluk duyguları üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu bulundu (14). [! 1399 => 1130 = 5!

 1. Genel olarak, herhangi bir tür balık yemek bazı risklerle ilişkilidir.

 2. Bunun nedeni, balıkların cıva ve poliklorlu bifeniller (PCB'ler) gibi endüstriyel atık kirleticileri içerebilmesidir. Bu bileşikler vücudunuzda birikebilir ve toksik etkilere neden olabilir (15, 16, 17). [! 1399 => 1140 = 5!

 3. Çalışmalar, basa balıklarındaki ağır metal artıklarının güvenli sınırlar içinde olduğunu buldu (19, 20).

 4. Bununla birlikte, basa balıklarının yetiştirilme şeklinin ve yaşadığı çevrenin bu balıkları daha yüksek riskli yiyecekler haline getirebileceği önerildi.

 5. Baza gibi yayın yapan balıkların bulunduğu havuzlar kirlenmeye karşı hassastır. Bunu kontrol etmek için balık çiftçileri sıklıkla patojenleri ve parazitleri kontrol etmek için kimyasal maddeler ve ilaçlar kullanmak zorundadır - bu bileşenler balığı etkileyebilir.

 6. Bazı araştırmalar, Vietnam'dan ithal edilen yayın balığı - basa balığı da dahil olmak üzere - güvenlik için uluslararası standartlara uymadığını tespit etti.

 7. Bir çalışma, Avrupa, Almanya, Polonya ve Ukrayna’ya ihraç edilen yayın balıklarının% 70-80’inin Vibrio bakterileriyle kirlendiğini - bunun da gıda zehirlenmesinin yaygın bir nedeni olduğunu (19).

 8. Gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için, bazayı uygun şekilde pişirdiğinizden emin olun ve çiğ ya da az pişmiş ise yemek yemekten kaçının.

Alt satırda

 1. Basa, mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağı ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar kaynağı olan Güneydoğu Asya'dan gelen beyaz bir balık.

 2. Ucuz maliyeti, hafif tadı ve lapa lapa, sert dokusu dünya çapında popüler hale getirir.

 3. Bununla birlikte, gıda zehirlenmesi riski daha yüksek olabilir, bu yüzden doğru şekilde pişirdiğinizden emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407