Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bamya sizin için uygun mu?

Hususlar

 1. Gumbo bamya için kullanılan Svahili kelime - köle ticareti sırasında Afrika'dan Amerika'ya gelen sakızlı bir yeşil sebze. Gülhatmi ailesinden türeyen bir bitki olarak, ılık havalarda yıllık olarak yetişir. Olgunlaşmamış bamya kabukları geleneksel olarak güveçlerde, çorbalarda ve konservelerde, haşlanmış ve kızarmış sebze yemeklerinde, özellikle Güney mutfağında kullanılır. Bamya sakızlı bir yapıya sahiptir, patlıcanınkine benzer bir tada sahiptir ve düzgün kullanırsanız diyetinize besinsel faydalar sağlayabilir.

Faydaları

 1. Bamya, Illinois Extension programına göre, "değerli besinlerin güç kaynağı" dır. Yağsız veya kolesterol, sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyen zengin miktarlarda çözünür lif ve kolorektal kanser riskinizi azaltan, sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyen çözünmeyen lif içerir. Bamya, metabolizma ve fiziksel gelişiminizde önemli bir rol oynayan folik asit ve B-6 vitamini, sağlıklı doku ve gözleri destekleyen A vitamini ve güçlü bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekleyen C vitamini bakımından da yüksektir. Bamya ayrıca potasyum, magnezyum ve demir gibi esansiyel mineraller içerir. Bir yarım fincan bamya, 25 kalori, 2 g lif ve 1.52 g protein içerir.

Riskler

 1. Çoğu sebze gibi, doğal haliyle bamya besleyicidir ve olumsuz etkilere neden olması muhtemel değildir. University of Maryland Medical Center'a göre, böbrek taşlarını oksalatlamaya yatkınsanız, fazla miktarda bamya yemek belirtileri kötüleştirebilir. Oksalatlar, kuzu, çikolata ve ıspanak gibi diğer yiyecekler kadar zengin olmasa da, bamya orta miktarda içerir. Bamya hazırlama şekliniz besin değerini de etkiler. 3-oz kızarmış bamya porsiyonu, örneğin 210 kalori, günlük önerilen doymuş yağın yüzde 10'unu ve kolesterolün BKA'sının yaklaşık yüzde 60'ını içerir. Bamya, tereyağı, margarin, domuz yağı veya yağ ile hazırlanmasında benzer etkiler vardır. Mütevazı doymuş yağ ve kolesterol alımını sürdürmek, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp hastalığının etkilerini önlemek ve azaltmak için önemlidir. Aşırı pişirme bamya bazı besin maddelerinin sebzelerini atabilir.

Sağlıklı Hazırlık

 1. Kızarmış bamyaya besleyici bir alternatif olarak, Amerikan Kalp Birliği, 2 bardak mısır unu, 1/2 çay kaşığı biber ve 1/2 çay kaşığı tuz karışımı içinde 20 oz dondurulmuş, dilimlenmiş bamya atılmasını önerir. 10 dakika oturarak bekletilir, daha sonra 475 derece F'de 40 dakika boyunca kanola yağı pişirme spreyi ile folyo kaplı bir tavada pişirilir. Pişirme işlemi sırasında en az bir kez ilave pişirme spreyi ile bamya çevirin ve püskürtün. Bamya ayrıca bamya ve domates, mısır, soğan ve kabuklu deniz ürünleri içeren tabaklara lezzet, kalınlık ve besin maddesi eklemek için de kullanılabilir. Basit hazırlama teknikleri arasında taze veya dondurulmuş bamyayı tamamen veya dilimlenmiş olarak buharda pişirme, kızartma ve kızartma yapabilirsiniz. Sağlıklı baharat seçenekleri limon suyu, doğal otlar, doğranmış sarımsak ve düşük sodyum soya sosu içerir. [! 4660 => 1130 = 5!

Depolama

 1. University of Illinois Extension programına göre, bamya dondurmak, korumanın en iyi yoludur. Dondurma aynı zamanda besin maddelerinin korunmasına da yardımcı olur, bu yüzden bamyayı en iyi haliyle dondurun - başka bir deyişle, yumuşamış ya da kahverengiye dönmeyen taze, renkli bamya. Artırılmış başarı için bamyayı dört dakika kaynar suya, ardından beş dakika soğuk suya koyun. Daha sonra bamyayı boşaltın ve dondurucuda hava sızdırmaz plastik torbalarda saklayın. Ağarma olarak bilinen bu işlem, bitkide lezzet, renk ve dokudan kurtulabilecek enzim eylemlerini durdurur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407