Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Balkabagi: Beslenme, Yararları ve Kullanımları

Alt satırda

 1. Balkabagi, çok yönlülüğü ve tatlı, cevizli tadıyla kutlanan, portakal renkli bir kış kabağıdır.

 2. Genelde bir sebze olarak düşünülmesine rağmen, balkabagi teknik olarak bir meyvedir.

 3. Birçok mutfak kullanımına sahip ve birçok tatlı ve tuzlu tariflere harika bir katkı sağlıyor.

 4. Balkabagi sadece lezzetli değil, aynı zamanda bol miktarda vitamin, mineral, lif ve antioksidan içerir.

 5. Bu makale, beslenme, sağlık yararları ve diyetinize nasıl ekleyeceğiniz dahil olmak üzere, balkabagi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Besinler İçin Zengin ve Kalorilerde Düşük

 1. Balkabagi çiğ yiyebilseniz de, bu kış kabağı yaygın olarak kavrulur veya kızartılır.

 2. Bir fincan (205 gram) pişmiş balkabagi (1):

 3. Gördüğünüz gibi Balkabagi kalorisi düşük ancak önemli besinlerle dolu.

 4. Yukarıda listelenen vitamin ve minerallerin yanı sıra, aynı zamanda iyi bir kalsiyum, demir, fosfor ve bakır kaynağıdır.

Vitaminler ve Mineraller İle Paketlenmiş

 1. Balkabagi birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

 2. Pişirilmiş Balkabagi servisinin bir fincan (205 gram) porsiyonu, A vitamini için RDI'nın% 450'sinden ve C vitamini için RDI'nın% 50'sinden fazlasını sağlıyor (1).

 3. Balkabağında parlak rengini veren bitki pigmentleri olan beta karoten, beta-kriptoksantin ve alfa-karoten gibi karotenoidler açısından da zengin.

 4. Bu bileşikler provitamin A karotenoidleridir, yani vücudunuz onları retinal ve retinoik aside dönüştürür - yani A vitamini aktif formları (2).

 5. Vitamin A hücre büyümesini, göz sağlığını, kemik sağlığını ve bağışıklık fonksiyonunu düzenlemek için gereklidir (3).

 6. Ayrıca, fetal büyüme ve gelişme için hayati öneme sahip, anneler için önemli bir vitamin.

 7. Balkabagi C vitamini bakımından da zengin - bağışıklık fonksiyonu, kollajen sentezi, yara iyileşmesi ve doku onarımı için gerekli suda çözünür bir besin (4).

 8. Hem A hem de C vitaminleri vücudunuzdaki güçlü antioksidanlar olarak çalışır, hücrelerini serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan korur.

 9. Vitamin E, serbest radikal hasarına karşı korunmaya yardımcı olan ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı koşullar riskinizi azaltabilecek başka bir antioksidandır (5).

 10. Bu kış kabağı, vücudunuzun enerji ve kırmızı kan hücresi oluşumu için ihtiyaç duyduğu folat ve B6 da dahil olmak üzere B vitaminleri ile doludur.

 11. Örneğin, manganez kemik mineralizasyonunda, kemik dokusunu oluşturma sürecinde yardımcı faktör olarak işlev görür (7).

Yüksek Antioksidan İçerik Hastalık Riskini Düşürebilir

 1. Balkabagi, C vitamini, E vitamini ve beta karoten de dahil olmak üzere güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

 2. Antioksidanlar, hücresel hasarın önlenmesine veya yavaşlatılmasına ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur, bu da birkaç kronik hastalık riskini azaltır. [! 2480 => 1140 = 4!

 3. Örneğin, çalışmalar beta-karoten ve C vitamini diyetinin daha yüksek alımının akciğer kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 4. 18 çalışmanın gözden geçirilmesi, en yüksek beta-karoten alımı olan kişilerin, en düşük alımı olanlara göre% 24 daha düşük bir akciğer kanseri riskine sahip olduğunu göstermiştir (8). [! 2480 => 1140 = 4!

 5. Dahası, 13 çalışmanın gözden geçirilmesi, daha yüksek kan beta-karoten seviyelerinin, kanser nedeniyle ölüm de dahil olmak üzere, tüm nedenlere bağlı ölümlerin ölümcül riskini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir (10). [! 2480 => 1140 = 4!

 6. Bu parlak renkli sebzelerde bulunan antioksidanların kalp sağlığı üzerinde güçlü bir etkisi var.

 7. 2.445 kişiden oluşan bir çalışma, sarı-turuncu sebzelerin günlük ek servislerinde kalp hastalığı riskinin% 23 düştüğünü gösterdi (12). [! 2480 => 1140 = 4!

 8. Daha fazla antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek gibi bazı diyet uygulamaları zihinsel düşüşe karşı koruma sağlayabilir.

 9. 2.983 kişiden oluşan 13 yıllık bir çalışma, yaşlanma sırasındaki artmış hafıza hatırlama, görsel dikkat ve sözel akıcılığı olan karotenoid bakımından zengin bir diyet düzeniyle ilişkilendirdi (14).

 10. Dahası, yüksek E vitamini diyet alımının Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olabilir.

 11. 140 yaş üstü erişkinlerde yapılan 8 yıllık bir çalışma, E vitamini en yüksek kan seviyesine sahip olanların, Alzheimer hastalığı riskini, bu vitamin seviyesinin en düşük olanlara göre daha düşük olduğunu tespit etti (15). .

Kilo Verilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Bir fincan (205 gram) pişmiş balkabagi sadece 83 kaloriye sahip ve 7 gram dolum lifi sağlıyor - aşırı kilo ve vücut yağını kaybetmek istiyorsanız mükemmel bir seçim.

 2. Hem çözünmez hem de çözünür lif içerir. Özellikle, çözünür liflerin yağ kaybı ile ilişkilendirildiği ve iştahı azalttığı gösterilmiştir; bu da kalori alımınızı kontrol etmeye çalıştığınızda önemlidir (16). [! 2480 => 1140 = 5!

 3. Yemeklerinize Balkabagi eklemek açlığı azaltmak ve lif alımınızı artırmak için mükemmel bir yol.

Diyetinize Nasıl Ekleyin

 1. Diyetinize balkabagi eklenmesi genel sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir yoldur.

 2. Çok çeşitli tatlar ile iyi uyum sağlayan çok yönlü bir bileşendir - tatlıdan baharatlıya.

 3. Balkabagi hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere dahil etmek için birkaç fikir:

Alt satırda

 1. Balkabagi önemli vitaminler, mineraller ve hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar bakımından zengindir.

 2. Bu düşük kalorili, lif bakımından zengin kış kabağı, kilo vermenize ve kanser, kalp hastalığı ve zihinsel düşüş gibi durumlara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

 3. Ayrıca, çok yönlü ve hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere kolayca eklenebilir.

 4. Balkabağını dengeli bir diyete dahil etmek sağlığınızı artırmak için kolay ve lezzetli bir yoldur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407