Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Baharatlı Yiyecekler Sindirime Yardımcı Olabilir mi?

Görünüm

 1. Geçmişte, mideniz ağrıyordu, size hafif bir diyet yemeniz söylenmişti - belki de süper hafif BRAT muz, beyaz pirinç, elma püresi ve parçalanmamış beyaz tost. Düşünce, baharatlı ve hatta lezzetli yiyeceklerin sindirim sistemini tahriş edebileceği, kusma, ishal ve ülser de dahil olmak üzere daha fazla huzursuz olmasına neden oldu.

 2. Fakat bu varsayımlar muhtemelen birden fazla kişiye, baharatlı yiyeceklerin her gün tüketildiği ve hatta bazen bir ilaç olarak kabul edildiği kültürlerinde insanların midelerinin bakımını nasıl yaptığını merak ediyor. [! 5283 => 1140 = 1!

 3. "Bu sıcak yiyeceklerin tüm sindirim sistemi için kötü olduğunu söyleyecek çok fazla araştırma yok," diyor Seattle Sutton Sağlıklı Beslenme'deki lider beslenme uzmanı Rene Ficek.

Baharatları Tanımlama

 1. İlk olarak, görünüşte basit bir soru: Baharatlı yiyecek nedir? Bunun cevabı karmaşık, çünkü "baharatlı" göreceli bir terimdir. Nane diş macunu bazı damakları yakabilirken, diğer insanlar ter dökmeden doğruca asmadan gelen Tay biberleri yiyebilirler.

 2. Sıcak baharatların çoğu, bir harç ya da biber bitkisinden elde edilir, ancak hardal yeşili gibi bazı bitki yaprakları da baharatlıdır ve zencefil gibi bazı köklerdir. Bu baharatları çiğ, pişmiş, kurutulmuş ve öğütülmüş halde yiyeceklerimize dahil ediyoruz. Bazı insanların sıcak, köri olduğunu düşündüğü yaygın baharatlardan biri de aslında köri bitkisinin yaprakları, zencefil ve acı biber gibi çeşitli baharatların birleşimidir. [! 5283 => 1140 = 2!

 3. Meksika yemekleri, tariflerinde genellikle biber ve biber kullanıyor, ancak mideniz peynir veya tereyağlı soslardan elde edilen yağa tepki gösteriyor olabilir. Asitli, domates bazlı makarna sosu veya bir tabak tavuk piccata içindeki limon sindirim kanalınızın içindekileri yiyor olabilir.

Baharatın Faydaları

 1. Baharatların birçok sağlık faydası var gibi görünüyor. Çalışmalara göre, biber, zencefil ve diğer baharatlar iltihabı azaltabilir ve mide enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Ficek, "Birçok baharatın, soğuk algınlığı süresini azaltabilecek ve kanseri ve kalp hastalığını etkileyebilecek büyük bir C vitamini kaynağı olduğunu biliyoruz" diyor. Bazı baharatlar, vücudun etkilenen kısımlarının şiştiği bir bağışıklık reaksiyonu olan enflamasyonu azaltıyor gibi görünmektedir. Enflamasyon, sindirim sisteminin rahatsızlığı dahil olmak üzere birçok farklı hastalık türünün bir parçasıdır.

 2. Uzun süredir inanılanın aksine, baharatlı yiyecekler ülser oluşturmaz. Aslında, biberlere ve biberlere tekme veren kimyasal olan capsaisin, ülserlerin en yaygın sebebi olan H. pylori bakterisini inhibe ettiği gösterilmiştir. Kapsaisin ile ağrı arasında ilginç bir ilişki vardır: Kapsaisinin ilk tahrişini uyuşturma etkisi izler. Bu nedenle kremadaki topikal tedavilerde veya eklem ve diğer ağrılar için dermal yama olarak kullanılır. Kapsaisinin bir çeşidi olan resiniferatoksin enjekte edilmiş bir ağrı kesici olarak kullanılır.

 3. Çoğu insan baharatın zerdeçalının sıcaktan daha acı olduğunu düşünür, ancak baharatlı yemekler için köriler gibi birçok tarife dahil edilir. Zerdeçal, kurkumin, aktif bileşeninin bazı önemli sağlık özelliklerine sahip olduğu gösterilmiştir. Spesifik ağrı reseptörlerini bloke ederek irritabl barsak sendromu ve genel sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde umut verir. Curcumin ayrıca kolorektal kanserin önlenmesinde ve tedavisinde etkin olduğunu göstermiştir.

Eğer İşler Çok Sıcaksa?

 1. Zaten ülseriniz varsa, baharatlı yiyeceklerin kendilerini daha kötü hissettirdiğini görebilirsiniz. Baharatlı yiyecekler ayrıca bazı idrar yolu enfeksiyonlarını tahriş edebilir ve kesinlikle burnunuzun akmasına ve sinüs tahrişine neden olabilecek gözlerin suyla dolmasına neden olur.

 2. Baharatlı yiyeceklerin sindirim yardımı olarak tadını çıkarmanın en iyi yolu, onların iyi tadı. Pratik bir değerlendirme olarak, evde yemek pişirirken yiyeceklere ne kadar baharat ekleyeceğinizi ayarlayarak sıcaklığınızı zevkinize göre yukarı veya aşağı çevirebilirsiniz.

 3. Zaten ülseriniz varsa, baharatlı yiyeceklerin kendilerini daha kötü hissettirdiğini görebilirsiniz. Baharatlı yiyecekler ayrıca bazı idrar yolu enfeksiyonlarını tahriş edebilir ve kesinlikle burnunuzun akmasına ve sinüs tahrişine neden olabilecek gözlerin suyla dolmasına neden olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407