Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Badem Unu: Glutensiz, Kalp Sağlığı Olan Un Alternatifleri

Son Düşünceler

 1. İnsanlar badem yemeklerini severler çünkü glutensiz bir undur ve düşük karbonhidrat diyeti olan herkes için de mükemmel bir seçimdir. Eğer bir paleo diyetini takip ediyorsanız veya tahılsız pişirmeye çalışıyorsanız, badem unu da kilerinizde olmazsa olmazlardan. Bu un, önce cildi çıkarmak için beyazlatılmış ve daha sonra çok ince bir kıvamda öğütülmüş olan bademlerden ve sadece bademlerden yapılmıştır.

 2. Bildiğimiz gibi, badem beslenmesi oldukça etkileyici. Badem unu ile ilgili harika bir şey, basitçe öğütülmüş badem olmasıdır, böylece size orijinal bademlerin sağlık yararlarını sağlar. Bu unun bir bardağı yaklaşık 90 badem içerir ve günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100'ünden fazlasını sağlar. Çok yönlüdür ve her türlü pişmiş yiyeceklerde kullanılabilir. Sağlığınız için iyi bir şey yapmayan, tipik glüten bakımından zengin, aşırı işlenmiş unun aksine, güçlü bir beslenme yumrukunu barındırıyor.

 3. Bilim, kalp sağlığına, kan şekeri yönetimine ve hatta bazı kanser türlerine gelince bademlerin doğal bir güç merkezi olduğunu gösterdi. Araştırmalar aynı zamanda adaşı ununu oluşturan bademlerin kilo vermek ve daha ince bir bel elde etmek için karmaşık karbonhidratlardan bile daha iyi olduğunu bulmuştur. (1) Bu şaşırtıcı unun daha sağlıklı bir un seçeneği olarak çalıştığını kontrol edelim.

5 Badem Ununun Sağlık Faydaları

 1. Badem unu içindeki yağın yüzde 65'inden fazlası tekli doymamış olup, sağlıklı kolesterol seviyelerini ve genel kalp sağlığını korumak için mükemmeldir. Ek olarak, bilim adamları badem tüketiminin kan damarlarını sağlıklı tutarak koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini buluyorlar.

 2. Çalışma denekleri bir ay boyunca günde 50 gram badem tüketiyorlardı ve sonuçlar kalp sağlığı için son derece olumluydu. İster bütün badem, ister badem unu, ister badem unu istersiniz, İngiltere'deki bu araştırma, badem yemenin kan dolaşımındaki antioksidan seviyesini önemli ölçüde artırdığını, kan akışını artırdığını ve kan basıncını düşürdüğünü gösterir. Bu sağlık belirteçlerinin tümü, düzgün çalışan bir kalbin anahtarıdır ve kalp hastalığı olasılığını azaltabilir. (2)

 3. California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, badem ve badem yemeğinin kolon kanseri hücreleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için bir çalışma yaptılar. Bütün badem ve badem fraksiyonlarının, kolon kanseri hayvan modelinde anormal kript odaklarını azalttığını buldular. Aberrant kripti odakları, kolon ve rektumun astarındaki anormal tüp benzeri bezlerin kümeleridir ve kolon kanserine yol açabilecek en erken kolon değişikliklerinden bazılarıdır.

 4. Çalışmanın yazarlarına göre, sonuçlar badem tüketiminin kolon kanseri riskini azaltabileceğini ve bademlerin yüksek sağlıklı yağ içeriğinin antikanser yeteneğiyle ilgili olduğunu göstermektedir. (3) Bu araştırma bademlerin neden etrafta en iyi kanserle mücadele eden gıdalar arasında olduğunu gösteriyor.

 5. Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2006 tarihli bir çalışma, sağlıklı bireyler için bademlerin postprandial glisemiyi (yemek sonrası kan şekeri düzeyleri), kanda insülin varlığını ve oksidatif hasarı azalttığını buldu. Araştırmacılar deneklere badem, patates, pilav veya ekmeğe göre kontrollü yemekler verdiler. Badem unu yedikten sonra katılımcıların kan şekeri ve insülinin azaldığını buldular. Kandaki antioksidan seviyeleri de badem yemeğinden sonra artmıştır. (4)

 6. Genel olarak, bademler, diyabet insidansı ve aynı zamanda koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek düşük glisemik, diyabetik diyet planının bir parçası olarak akıllıca bir seçimdir.

 7. Uluslararası Obezite ve İlişkili Metabolik Bozukluklar Dergisi'nde yayınlanan 24 haftalık bir randomize, badem ve kompleks karbonhidrat ile aşırı kilolu veya obez olan 65 yetişkin üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Çalışmaya katılanların yarısı düşük kalorili bir diyet ve günde üç ons badem tüketmiştir. Grubun diğer yarısı düşük kalorili bir diyetle birlikte her gün karmaşık karbonhidrat seçeneklerini tercih etti. Her iki grup da aynı miktarda kalori ve protein tüketmiştir.

 8. Çalışma sona erdiğinde, badem yiyenler, ağırlıkça yüzde 62 daha büyük bir azalma, bel çevresinde yüzde 50 daha büyük bir azalma ve yağ kütlesinde yüzde 56 daha fazla azalma gösterdiler. tüketen grup. Araştırmacılar ayrıca bulgularının badem içeren düşük kalorili bir diyetin metabolik sendromla ilişkili sağlık sorunlarını (obezite gibi) iyileştirdiğini öne sürdüğü sonucuna vardı. (5)

 9. Sağlıklı yağların, makro besinlerin ve mikro besinlerin kombinasyonu badem unu mükemmel bir enerji artırıcı yapar. Spesifik olarak, un, riboflavin, manganez ve bakır gibi enerji yaratıcıları içerir. Bademdeki riboflavin (B2 vitamini) enerji üretimi, kırmızı kan hücresi oluşumu, hücresel fonksiyon, büyüme ve gelişimde önemli bir rol oynar. (6)

 10. Ayrıca manganez ve bakır eser mineralleri içerir. Bu iki mineral, süperoksit dismutaz denilen bir enzimin önemli ko-faktörleridir. Bu anahtar enzim mitokondride serbest radikalleri etkisiz hale getirir (hücrelerimizdeki güç jeneratörleri), bu da enerjimizin akmaya devam etmesini sağlar. (7) Badem unu, genel olarak sağlıklı bir tarifin parçası olarak kullandığınızda, sadece tadı güzel olmaz, ama aynı zamanda kan şekerinizi çırpmayacak sabit bir yakıt kaynağı da sağlayabilir.

Badem Unu - Hindistan Cevizi Unu - Buğday Unu

 1. Badem veya hindistancevizi ununun diğerlerinden daha sağlıklı mı yoksa daha mı iyi olduğunu söylemek gerçekten imkansız. Gereksinimlerinize ve hedeflerinize gerçekten bağlı, ancak kesinlikle buğday unu üzerine badem ve hindistan cevizi unu tavsiye ederim. Badem unu son derece sağlıklıdır, ancak daha az karbonhidrat ve gram lif varken, hindistan cevizi unundan biraz daha fazla kalori ve yağ içerir. Yüksek kalorili ve yağ içeriği kötü bir şey değildir ve bu düşük karbonhidrat diyeti, ketojenik diyet veya daha yüksek yağ diyeti olanlar için mükemmel bir seçimdir.

 2. 1 numara önceliğiniz düşük karbonhidrat diyeti ise, badem unu sizin için mükemmel bir seçimdir. Karbonhidrat konusunda endişeli değilseniz, o zaman biraz daha fazla karbonhidrat olan hindistancevizi unu veya badem ve hindistancevizi unundan çok daha fazla miktarda karbonhidrat içeren buğday unu tercih edebilirsiniz. Çeyrek fincan servis için, tipik bir badem unu altı gram karbonhidrat içerirken, hindistancevizi yaklaşık 16 gramdır ve çok amaçlı buğday unu yaklaşık 24 gramdır.

 3. Glütensiz bir un arıyorsanız, badem veya hindistancevizi unu seçebilirsiniz, çünkü ikisi de tamamen glütensizdir. Kesinlikle glüten içeren buğday unu istemiyorsunuz.

 4. Badem unu, özellikle iyi bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca demir, manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve diğer mineralleri içerir. Hindistan cevizi unu, demir, manganez, bakır ve diğer bazı minerallerin kaynağıdır. Çok amaçlı buğday unu düşük seviyede demir ve B vitaminleri içerirken, gerçek bir tam buğday unu besinlerde daha zengindir.

 5. Hindistan cevizi unu, bağışıklık sistemi için harika olan laurik asit adı verilen doymuş bir yağ şeklinde daha az genel yağa sahiptir. Badem unu, omega-6 çoklu doymamış yağ asitlerinde yüksektir, bu da çok miktarda iltihap olabilir.

 6. Buğday unu yağda badem ve hindistancevizi unundan daha düşüktür, ancak yüksek karbonhidrat ve düşük yağ karışımı, kan şekeri seviyesini düşük tutmak isteyen herkes için buğday ununu kötü bir seçenek haline getirir. Şeker hastasıysanız veya genel olarak düşük glisemik bir diyet sürdürme konusunda endişeleriniz varsa, badem veya hindistan cevizi unu, buğday unundan kesinlikle daha iyi seçimlerdir. Badem unu, porsiyon başına zar zor bir gram şeker verirken, hindistancevizi unu, yaklaşık dört gram şeker ve daha fazla karbonhidrat içerir - yani badem unu, şeker hastaları için en akıllı seçimdir. [! 31648 => 1140 = 3!] Hindistan cevizi unu ve badem unu önemli miktarda lif içerir. Hindistancevizi unu, esas olarak bazı insanların sindirim sistemlerinde zor olabilen inülin elyafını içerir, çünkü FODMAP, kolonda hızla fermente olan ve bazı insanlar için gaz ve sindirim sorunları üretebilen bir karbonhidrat sınıfıdır. Bu arada, bademler orta dereceli bir FODMAP olarak kabul edilir, ancak badem unu büyük miktarlarda tahriş edici olarak bilinen bir bağırsak olan fitik asit içerir. Buğday unu ana potansiyel bağırsak tahriş edici gluten olduğunu

 7. Sindirime gelince, hindistancevizi unu yerine badem unu kullanarak ya da tam tersi şekilde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Eğer gerçekten zayıf bir sindirim sisteminiz varsa, üçünün de sorun yarattığını görebilirsiniz. (8)

Badem Unuyla Nasıl Kullanılır ve Pişirilir

 1. Badem unu yerel marketten, sağlık deposundan veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Badem unu satın alırken, gerçekten sadece bir bileşen içermelidir: badem. Fırınlanmış ürünlere badem unu eklediğinizde, onları daha nemli yapar ve harika bir lezzet tadı ekler. Badem unu ile yapılan unlu mamuller kalori yoğun olma eğilimindedir.

 2. Badem unu kurabiyeleri, bademli unu kekler, bademli unu ekmek ... Badem unu ile yapabilecekleriniz için liste gerçekten devam ediyor. Ağırlıklı olarak unlu mamullerde kullanılır, ancak tavuk ihalelerinde daha sağlıklı bir şekilde alınmak üzere ekmek kırıntılarının yerini almak için de kullanılabilir. Balıkları kaplamak için de harika.

 3. Badem unu, tipik olarak bir-bir oranında bir tarifte buğday ununun yerini alabilir. Bununla birlikte, buğday unu yerine badem unu ikame ederseniz, tarifi başarılı kılmak için ek yumurta veya başka bir bağlayıcı maddeye ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Ayrıca, buğday yerine badem unu kullandığınızda elde edeceğiniz sonucun daha düz olacağını unutmayın.

 4. Fırında badem unu kullandığınızda, meyilli dokunuzun sizi uyarmasına izin vermeyin. Badem unu hamurları genellikle buğday bazlı unlardan ve diğer glutensiz unlardan daha kalındır. Karışıma daha fazla sıvı eklemeye karşı direnç gösterin, aksi takdirde pişmeyecek son bir ürün elde edersiniz. Ayrıca değerli unu israf edeceksin.

 5. Bir kek yapıyorsanız, hafif bir doku için badem unu en iyi seçimdir. Ancak, tarifiniz daha bağışlayıcıysa (kek veya kurabiye gibi), o zaman badem unu veya unu seçmeniz gerçekten önemli değildir.

 6. Hindistan cevizi unu yerine sadece badem unu ikame edebileceğinizi düşünüyorsanız veya bunun tersi durumunda, hindistan cevizi unu badem unu yerine çok daha fazla nem emer. Bu nedenle hindistancevizi unu kullandığınızda, tarifenin kurumasını önlemek için genel olarak daha fazla ıslak içeriğe ihtiyacı vardır. Hindistancevizi unu daha nötr, hafif tatlı bir tada sahipken, badem unu ve badem unu tadı ikisinin de aynısıdır: badem. Bu badem aroması her türlü tarife lezzetli ve ilginç bir katkı yapabilir.

 7. Kullanımlar arasında tazeliği korumak için badem unu buzdolabında tutmak en iyisidir.

Badem Unu Tarifleri

 1. Badem unu, kurabiye, kek ve diğer unlu mamuller yapmak için mükemmeldir. Ayrıca farklı öğünlerde ve hatta tavuk yumurtası gibi şeylerin kaplanmasında yararlıdır. Badem unu kullanmanın en sevdiğim yollarından biri de besleyici yoğun Badem Unu Krep Tarifim.

 2. Badem unu kullanmanın diğer harika yolları şunlardır:

 3. Sağlıklı tatlı seçenekleri devam ediyor, fakat Bacon-Crusted Chicken Tenders Recipe gibi ana yemeklerde badem unu glutensiz un olarak da kullanabilirsiniz.

Badem Unu Besin Değerleri ve Kökeni

 1. Badem, badem ağaçları üzerinde yetişen meyvelerin çekirdeğidir, soluk pembe çiçekleri koklamak için beyaz kokulu olan yaprak döken bir ağaçtır. Badem meyvesinin tohumu, badem somunu olarak adlandırdığımız şeydir, ancak botanik anlamda, aslında bir drupe olarak kabul edilir.

 2. Badem unu ve badem unu terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. Bununla birlikte, somunun unu tipik olarak daha ince bir şekilde öğütülür ve badem yemeklerine kıyasla daha düzenli bir tutarlılığa sahiptir.

 3. Badem unu nedir? Badem unu, hemen hemen her zaman bademlerinden elde edilen bademlerden yapılan badem unu ile birlikte, öğünlerdeki badem kabuklarının lekelenmesine neden olan bir badem unu. Badem unu etiketli ürünler beyazlatılmış bademlerden yapılır, bu da derilerin çıkarıldığı anlamına gelir.

 4. Tipik bir badem unu çeyrek fincan (28 gram) içerir: (9, 10)

 5. Badem unu ayrıca önemli miktarda manganez, riboflavin, fosfor ve bakır içerir.

 6. Vücudunuz çok miktarda lif işlemek için kullanılmazsa, badem unu sinirli ve / veya şişkin bir mideye neden olabilir. Düşük FODMAP diyetine uyuyorsanız, badem unu orta miktarda FODMAP içerir, bu yüzden porsiyon boyutlarını sınırlamanız önerilir.

 7. Bademlere alerjiniz varsa, badem unu ve unu ve bunlardan herhangi birini içeren ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Badem alerjisi, genellikle kaju fıstığı, ceviz, Brezilya fıstığı ve diğerlerini içeren genel bir ağaç fındık alerjisinin bir parçasıdır.

 8. Badem unu, sağlıklı ve çok yönlü bir fırınlama maddesidir. Paleo diyet, düşük karbonhidrat diyeti, diyabetik diyet, glutensiz diyet veya sadece ununuzda daha fazla beslenme arıyorsanız, badem unu kesinlikle denemeye değer. Çerezler, kekler ve ekmeklerde harikadır, ancak ekmek kırıntısı yerine balık, tavuk ve daha fazlası için de kullanılabilir.

 9. Badem unu kaloride düşük değildir, ancak beslenme profili kalorik alımın değerini artırır. Ölçülü olarak tüketilen badem unu, bademde sağlık ve enerji düzeylerini artırmak, kansere ve belinize ekstra kilo almak gibi bademlerin sağlık üzerindeki tüm faydalarını sağlar. Badem unu denemeyi ve hindistancevizi gibi diğer besleyici, glutensiz unlarla birlikte kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim.

 10. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407