Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayranın Sağlığa Faydaları

Bir Probiyotik Yiyecek

 1. Başlangıçta ayran, tereyağı çalkalandıktan sonra kalan sıvıydı. Modern zamanlarda, ticari üreticiler, ayrana kendine özgü kalınlaşmış dokusu ve keskin tadı veren bakteri ekler. Bazı üreticiler ürünlerine özgün bir görünüm kazandırmak için tereyağ benekleri de eklerler. ABD Tarım Bakanlığı ayranı süt, yoğurt ve peynir yiyecek grubundan günlük iki ya da üç porsiyon için önerisinde kabul edilebilir bir varyasyon olarak listeler. Süt gibi ayran sağlığa da faydalı olabilir.

Kalsiyum

 1. Ulusal Tıp Enstitülerine göre, önerilen günlük kalsiyum gereksinimi çoğu erkek ve kadın için günde 1.000 ila 1.200 miligram, 9 ila 13 yaş arası çocuklar için günde 1.300 miligram arasındadır. Bir bardak ayran sütü, USDA Ulusal Besin Veritabanına göre 1 bardak sütte 299 miligram kalsiyum ile karşılaştırıldığında 284 miligram kalsiyum sağlar.

Protein

 1. Süt ürünleri, Amerikalılar için Beslenme Rehberi tarafından önerilen en iyi yağsız protein kaynağı olmamasına rağmen, vücudunuzun sağlığı için ihtiyaç duyduğu proteini sağlayabilir. Bardak, ayran ve süt bardağı aynı miktarda protein içerir - ayran 8.11 miligram protein içerir ve süt USDA Ulusal Besin Veritabanına göre 8.26 miligram içerir.

Vitaminler ve Mineraller

 1. USDA Ulusal Besin Veri Tabanı, ayranın A vitamini, C vitamini ve tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asit gibi bir dizi B vitamini içerdiğini belirtir. Ayran ayrıca, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi birçok önemli ve eser mineral içerir.

Buttermillk Kullanımı

 1. Hafifçe keskin bir lezzet için tariflerde süt her çağrıldığında yerine yenilen ayran. Birçok aşçı, krep, gözleme ve bisküvi gibi unlu mamuller için tamamen kullanır. "Herşeyi Vejeteryan Nasıl Pişirilir?" Yazarı Mark Bittman, patates püresinde ve sos, daldırma ve salata sosu yapımında ayran tavsiye eder. Ayrıca süt, ayran ve tuz ile taze peynir yapmayı öneriyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407