Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayran Nedir? Beslenme, Yararları ve Nasıl Yapılır

Alt Çizgi

 1. Ayran fermente bir süt ürünüdür.

 2. Modern ayranın çoğunluğu kültürlendi, yani yararlı bakteriler eklendi. Bugün batı ülkelerinde nadiren bulunan geleneksel ayranlardan farklıdır.

 3. Bu makale sadece ayran olarak kültürlenmiş ayran ile ilgilidir.

 4. Bu süt ürünü genellikle pişirme için kullanılır. Örneğin, bisküvi, kek, hızlı ekmek ve kreplerde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Kızarmış yiyecekler yapmak için hamurlarda veya çorbalarda, patates salatalarında veya salata soslarında kremsi bir temel olarak kullanılabilir.

 5. Bu makale ayranın beslenmesini, yararlarını ve dezavantajlarını gözden geçiriyor ve mağazadan satın alınan çeşitlerin yerine nasıl yenileceğini anlatıyor.

Ayran nedir?

 1. Ayran adı gerçekten tereyağı içermediğinden biraz yanıltıcıdır.

 2. Geleneksel ayran, süt tamamen tereyağlı çalkalandıktan sonra kalan sıvıdır. Bu tür ayran bugün Batı ülkelerinde nadiren bulunur, ancak Nepal, Pakistan ve Hindistan'ın bazı bölgelerinde yaygın olarak kalır.

 3. Bugün ayran, çoğunlukla su, süt şekeri laktoz ve süt protein kazeininden oluşuyor.

 4. Pastörize edildi ve homojenleştirildi ve Lactococcus lactis veya Lactobacillus bulgaricus içerebilen laktik asit üreten bakteri kültürleri eklendi.

 5. Ayran sütten daha kalın. İçecek içerisindeki bakteriler laktik asit ürettiğinde, pH seviyesi düşer ve sütteki primer protein olan kazein katılaşır.

 6. PH düşürüldüğünde, ayran kıvrılıyor ve koyulaşıyor. Bunun nedeni, düşük pH değerinin ayranı daha asidik hale getirmesidir. PH ölçeği 0 ila 14 arasındadır ve 0 en asidiktir. İnek sütü, ayran için 4.4-4.8'e kıyasla 6.7-6.9 pH değerine sahiptir. [! 3601 => 1130 = 3!

 1. Ayran, küçük bir porsiyona bol miktarda beslenme getiriyor.

 2. Bir bardak (240 ml) takviyeli ayran aşağıdaki besinleri sağlar (2):

Ayranın sağlığa faydaları

 1. Ayran, kemikleriniz, tansiyonunuz ve ağız sağlığınız dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunabilir.

 2. Ayrandaki laktik asit laktoz içeriğinin sindirimi kolaylaştırabilir. Laktoz süt ürünlerinde şekerdir.

 3. Pek çok insan laktoz intoleranslıdır, yani bu şekeri parçalamak için gereken enzime sahip olmadıkları anlamına gelir. Dünya çapında insanların yaklaşık% 65'i bebeklikten sonra bir dereceye kadar laktoz intoleransı geliştirmektedir (3). [! 3601 => 1140 = 4!

 4. Bu besinler kemik direncini korumak ve osteoporoz gibi dejeneratif kemik hastalıklarını önlemek için önemlidir, ancak çoğu insan bunlardan yeterince alamaz (7, 8, 9, 10).

 5. Fosfor yönünden zengin yiyeceklerin daha fazla alınması da daha yüksek kalsiyum alımı ile ilişkilendirildi. Daha fazla kalsiyum ve fosfor yemek, bu iki mineralin normal kan seviyeleri normal olan erişkinlerde osteoporoz riskinin% 45 daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir (8). [! 3601 => 1140 = 4!

 6. Periodontitis diş etlerinizin iltihabı ve dişlerin destek yapılarıdır. Çok sık görülen bir durum ve periodontal bakterilerin neden olduğu.

 7. Fermente süt ürünlerinden kalsiyum alımı, periodontitin belirgin şekilde azalması ile ilişkilendirilmiştir. Süt ürünü olmayan yiyecekler bu etkiye sahip görünmüyor (14, 15, 16).

 8. Bu özellikle radyasyon tedavisi, kemoterapi, Crohn hastalığı ve iltihaplı diş etleri sonucu ağız iltihabı yaşayan insanlar için yararlı olabilir (13, 17).

 9. 34 yetişkinden oluşan 8 haftalık küçük bir çalışmada, 45 gram veya yaklaşık 1/5 su bardağı sulandırılmış ayran (su ile karıştırılmış ayran tozu) günlük olarak toplam kolesterolü ve trigliseritleri 3 azalttı Plaseboya kıyasla sırasıyla% ve% 10 (18).

 10. Ayrıca, yüksek LDL (kötü) kolesterol düzeyleri ile deneye başlayan katılımcılar bu tip kolesterolde% 3 azalma olduğunu fark ettiler (18). [! 3601 => 1140 = 4!

 11. Bazı kanıtlar ayranın kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 12. Normal kan basıncı olan 34 kişiden oluşan bir çalışmada, günlük ayran tüketimi sistolik kan basıncını (en yüksek sayı) 2,6 mm Hg, ortalama arter kan basıncı 1,7 mm Hg ve plazma anjiyotensini düşürdü -Ben enzimi plaseboya kıyasla% 10,9 dönüştürüyorum (19). [! 3601 => 1140 = 4!

 13. Bu sonuçlar cesaretlendirici olsa da, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Ayranın alt kısımları

 1. Ayranın ayrıca tuz içeriği ve olası alerjik reaksiyonları ile ilgili birkaç dezavantajı olabilir.

 2. Bazı ayran ürünleri tuzu yüksek, sodyum alımınızı sınırlamanız gerekiyorsa beslenme etiketini kontrol etmenizi önemli kılıyor.

 3. Diyet tuzuna duyarlı insanlar için, yüksek sodyumli diyetler kalbe, böbreklere, beyine ve kan damarlarına zarar verebilir (21). [! 3601 => 1140 = 5!

 4. Düşük yağlı ayran, genellikle yüksek yağlı versiyonlardan (2, 22) daha da fazla sodyum içerir.

 5. Ayran, birçok kişinin hoşgörüsüz olduğu laktoz içeriyor.

 6. Ayran sütü, laktoz intoleransı olan bazı kişiler tarafından daha kolay sindirilse de, çoğu hala laktoz içeriğine duyarlı olabilir.

 7. Laktoz intoleransı belirtileri arasında mide, ishal ve gazlanma yer alır.

 8. Ayran ayrıca bağışıklık, sindirim ve nörolojik süreçlerde rol oynayan bir kimyasal olan histamin içinde doğal olarak yüksektir. Histamin intoleransı olan insanlar, baş ağrısı, ishal ve cilt tahrişine neden olabileceğinden, histamin içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır (23). [! 3601 => 1140 = 5!

 9. Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Çin gibi birçok ülke süt ürünlerine hormon ve antibiyotik ekleyerek süt sağımlarına son veriyor. Bu bileşikler, gıda sistemindeki aşırı kullanımı nedeniyle halk sağlığı açısından endişelidir (25, 26). [! 3601 => 1140 = 5!

 10. Süt endüstrisinde kullanılan ana hormonlardan biri rekombinant sığır büyüme hormonudur (rBGH). Mandıra ve süt ineklerinde süt üretimini arttırmak için kullanılır.

 11. RBGH, 1993’ten beri Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılıyor, ancak AB ve Kanada’da yasaklandı (29). [! 3601 => 1140 = 5!

 12. Antibiyotikler süt endüstrisinde de yaygın olarak kullanılıyor. Hastalıkları tek tek bir hayvan veya sürüde tedavi etmek için veya hayvancılıktaki hastalıkları önlemek için profilaktik bir önlem olarak kullanılabilirler.

 13. Antibiyotikler, aşırı kullanımı antibiyotiğe dirençli bakterilerin yükselmesine neden olabileceğinden halk sağlığı sorunudur. Bu, tüketicileri, tedavisi çok zor olabilecek ve hatta ölümcül olabilecek enfeksiyonlara yakalanma riski altında tutar (32, 33).

 14. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) Organik sertifikası, hayvancılıkta hormonların kullanılmasını ve ayrıca antibiyotik kullanımını yasaklamaktadır (34).

 15. Hormonlara maruz kalmayı azaltmak için, ayrıca rBGH- veya rBST içermeyen olarak etiketlenmiş ayranları da arayabilirsiniz.

Ayran ikame nasıl yapılır

 1. Ayran mevcut değilse veya başka bir şey kullanmayı tercih ediyorsanız, çeşitli ikameler vardır.

 2. Asitlenmiş ayran yapmak için süt ve bir aside ihtiyacınız var. İkisi birbirine karışır, bu da sütün kıvrılmasına yol açar.

 3. Herhangi bir yağ içeriğine sahip süt sütü kullanılarak asitlendirilmiş ayran yapılabilir. Soya, badem veya kaju sütü gibi süt içermeyen alternatiflerle de yapılabilir. Limon suyu, beyaz sirke veya elma sirkesi gibi asitler iyi çalışır.

 4. Bu oran 1 su bardağı (240 ml) sütün 1 yemek kaşığı (15 ml) asite oranıdır. İki malzemeyi yavaşça karıştırın ve karışımın kıvrılmasına başlayana kadar 5-10 dakika bekletin.

 5. Ayran gibi sade yoğurt canlı ve aktif kültürleri içeriyor. Sade yoğurt, 1: 1 oranında pişirme işleminde ayran yerine kullanılabilir.

 6. Tarif 1 bardak (240 ml) ayran isterse, 1 bardak (240 ml) yoğurt kullanabilirsiniz.

 7. Tartar kreması şarap üretiminin bir yan ürünü. Genelde bir mayalama maddesi olarak pişirme işleminde kullanılan bir asittir. Bunun nedeni, tartar kreminin kabartma tozu ile birlikte karbondioksit gazı üretmesidir.

 8. 1 bardak (240 ml) sütü 1 3/4 çay kaşığı (6 gram) tartar kreması ile karıştırın ve birkaç dakika bekletin.

 9. Karışımın topaklanmasını önlemek için, sütün kalanına eklemeden önce tartar kremini birkaç çorba kaşığı sütle karıştırın.

Alt satırda

 1. Ayran kemik, kalp ve ağız sağlığına çeşitli yararlar sağlayabilecek vitamin ve mineraller açısından zengin bir süt ürünüdür.

 2. Yine de, tuz, hormonlar ve antibiyotikler yüksek olabilir ve süt alerjisi olan kişilerin yanı sıra laktoz veya histamin intoleransı ile ilgili sorunlara neden olabilir.

 3. Süt ürününü tolere ederseniz, ayran sağlıklı bir diyet için harika ve çok yönlü bir katkıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407