Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayran Neden Sizin İçin İyi?

Sağlıklı Diyete Sığdırmak İçin Sıcak

 1. Kendi kendine içmek için veya fırınlamada kullanım için iyi, ayran tadı tadı var ve gerekli besinlerle doludur. Ayran için alışveriş yaparken, ABD Tarım Bakanlığı yönergelerine uyun ve tam yağlı versiyon yerine yağsız veya yağsız ayran için tercih edin. Tam yağlı ayranın besin değerlerini elde edersiniz - temel mineraller ve vitaminler dahil - ancak eklenen kaloriler ve yağın bir kısmını atlarsınız. Ayranın zengin tadını normal süte tercih ederseniz, belinizi genişletmeden kolayca takas yapabilirsiniz - bir bardak az yağlı ayran ve az yağlı süt arasında sadece 4 kalorili bir fark vardır.

Kemik Yapısı Kalsiyumunda Yüksek

 1. Ayranla ilgili en önemli sağlık avantajlarından biri kalsiyum içeriği. Günlük 1000 miligram kalsiyum almanız gerekir ve her fincan az yağlı ayran size bu hedefe 284 miligram veya yüzde 28 daha yaklaştırır. Bu, fincan başına 305 miligram içeren normal az yağlı yüzde 1 sütten sadece biraz daha az. Diyetinizde yeterli kalsiyum almak, yaşlandıkça kemik kaybını yavaşlatır, yeni kemik büyümesini destekler ve osteoporozu engeller. Buttermilin kalsiyum içeriği, hücre iletişimi ve kas kasılması için destek de dahil olmak üzere başka faydalar da sunar.

Riboflavin açısından zengin

 1. Diyetinize ayran ekleyin ve ayrıca daha fazla riboflavin veya B-2 vitamini elde edin. Vücudunuz, hücrelerinizdeki enzimleri aktive etmek için riboflavin kullanır ve bu da enerji üretimini kolaylaştırır. Riboflavin ayrıca vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olan karaciğer fonksiyonunu destekler ve ürik asit, güçlü bir antioksidan yapmanıza yardımcı olur. Her bir ayran bardağı 377 mikrogram riboflavin içerir. Bu, erkekler için günlük riboflavin ihtiyacının yüzde 29'una ve kadınlar için yüzde 34'üne tekabül ediyor. 451 mikrogram sağlayan az yağlı sütün riboflavin içeriğinin biraz gerisinde kalıyor.

 1. Ayran da protein alımınızı arttırıyor. Vücudunuzdaki her hücre protein içerir ve dokularınızın tümü kendilerini onarmak ve bakımını yapmak için proteine ​​güvenir. Protein özellikle güçlü kemikler, kaslar ve cilt için önemlidir. Tek bir ayran sütü, 8 gram protein sağladı - kabaca, normalde az yağlı sütle aynı miktarda - bu, kadınlar ve erkekler için yayınlanan diyet alım kılavuzuna göre, sırasıyla erkekler ve kadınlar için protein ihtiyacının yüzde 15 ila 17'sini oluşturuyor. ABD Tarım Bakanlığı.

Sakıncalar ve Hususlar

 1. Diyetinize ayran eklerken iki potansiyel tuzağa dikkat edin - yağ ve sodyum -. Düşük yağlı ayran bile porsiyon başına 2.2 gram toplam yağ içerir, bunun yüzde 60'ı doymuş yağdan oluşur. Ayrıca, ayran şaşırtıcı miktarda sodyum içerir - 466 miligram veya günlük limitinizin yüzde 20'si. Bu, fincan başına sadece 107 miligram içeren normal az yağlı süt için sodyum sayımından çok daha yüksektir. Hem doymuş yağ hem de sodyum kardiyovasküler sağlığınızı tehdit edebilir - sodyum kan basıncınızı yükseltir, bu da kan damarlarınız ve kalbinizdeki gerginliği artırırken, doymuş yağ kolesterolünüzü artırır. Riski en aza indirmek için, dengeli ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak ayranı ölçülü tüketin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407