Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayran ile Pişirmenin Etkileri

Ayran ile Egzersiz Birleştirin

 1. Her süpermarkette hemen hemen her süt ürününde ayran mevcuttur, ancak trajik bir şekilde takdir edilmez. Mısır gevreği üzerinde veya sabah kahvenizde kullanım için çok ekşi ayran, pişmiş mallarınızı "iyi" den "harika" ya da "harika" dan "olağanüstü" ye alabilir, sadece lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda doku ve rengi de artırabilir. Bununla ilgili birkaç şey öğrendikten sonra bu süt içeriğinden tam olarak yararlanın.

Tangy Tadı

 1. Ayran ile pişirme işleminin ilk ve en belirgin etkisi, fırınlanmış malın tadı. Ayran, yoğurt gibi, sütün laktik asit üreten bakterilerle dikkatlice fermantasyonundan kaynaklanır. Bu ayranın bitmiş fırınına karmaşıklık ve derinlik katan keskin lezzetini sağlar. Ayran bisküvilerinde klasik bir bileşen olan ayran, sarı kek ve şekerli kurabiye gibi hafif pişmiş ürünlerde kullanım için iyi bir seçimdir.

Daha İyi Kaldırma

 1. Kabartma tozu, asitli bir bileşenle temas ettiğinde, karbon dioksit üreten ve hamuru hafifleten bir alkalidir. Yemek bilimci Harold McGee, "Yemek ve Yemek Yapma: Mutfağın Bilim ve Lordu" bölümünde, bütün kabartma tozu, pişirme sırasında verilen reaksiyonla tüketilmediği sürece, keklerin veya kurabiyelerin acı veya sabunlu tadında olduğunu bildirmektedir. Bir tarif içerisindeki sütün yarısını ayran ile değiştirmek, bütün sodaların çok fazla tanga eklemeden kullanılmasını sağlar. Bu numarayı, gerekli asitleri içerdiği için kabartma tozu gerektiren tarifler için denemeyin.

Daha az esmerleşme

 1. Ayran, pişmiş ürünlerinizi aşırı pişirmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. McGee, fırınlanmış ürünlerin alkali bir ortamda daha kolay kahverengi olduğunu bildirdi. Pişmiş ürünlerinizin PH'sini ayran kullanarak değiştirerek, sarı keklerin, şekerli kurabiyelerin ve diğer unlu mamullerin çok çabuk kızarmasını önleyebilirsiniz. Bununla birlikte, fırınınız özellikle alevlenmeye veya yanmaya meyilliyse, zaman içerisinde yüksek hassasiyetli fırınlar bile olsa, hassas bir fırın termometresi kullanın.

İpuçları ve Düşünceler

 1. Tüm taze tereyağını buzdolabında saklayın. Ayrandaki asit mikrobik büyümeyi yavaşlatsa da, ayran soğuk tutulursa hala kötüleşir. Taze ayranı almayı haklı çıkaracak kadar ayran kullanmıyorsanız, "Cook's Illustrated" dergisi, sadece taze ayranın yanı sıra çalışan ayran karışımını kullanmanızı önerir. Ayrıca, tüm süt ürünleri bir gıda alerjeni olabileceğinden, ayran ile yapılan yiyecekleri servis etmeden önce konuklarınıza yiyecek alerjileri hakkında sorular sorun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407