Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayran Beslenmesi

Dezavantajları ve Düşünceleri

 1. İsmi yağının yüksek olduğunu ima etmesine rağmen, ayran tereyağı içermiyor ve geleneksel olarak yağ oranı düşük. California Milk Advisory Board'a göre, "ayran" adı, ayran yapımında kullanılan orijinal yöntemden kaynaklanıyor: ayran, tereyağından sonra kalan süt oldu. Bugün süt üreticileri pastörize sütten kültüre bakteri ekleyerek (fermente) ayran oluştururlar. Bu nedenle beslenme profili normal süte benzer.

Kalori ve Yağ İçeriği

 1. Ayranın kalori içeriği sütün içerdiği yağ miktarına bağlıdır. Süt üreticileri, tereyağ üretiminde genellikle az yağlı (yüzde 1) veya düşük yağlı (yüzde 2) süt kullanırlar. ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Veri Tabanı Standart Referans Veri Tabanı'na göre, az yağlı sütten yapılan ayran, fincan başına yaklaşık 100 kalori ve 2 gr yağ içerirken, az yağlı sütten yapılan ayran yaklaşık 140 kalori ve 5 gr yağ içerir.

Kalsiyum

 1. USDA veri tabanına göre az yağlı ayran 284 mg kalsiyum ve az yağlı ayran 350 mg kalsiyum içerir. Her ikisi de kalsiyum için Günlük Değerin yüzde 20'sinden fazlasını içerdiğinden - Gıda ve İlaç İdaresi tarafından belirlenen bir referans miktarı (4 yaş ve üstü için 1000 mg) - ayran kalsiyum bakımından yüksek kabul edilir.

Riboflavin

 1. Normal süt gibi ayran da, gıdaları enerjiye dönüştürmek için önemli olan bir B vitamini olan riboflavinde yüksektir. USDA veri tabanı, düşük yağlı ayranın riboflavin muhtevasını 0.4 g olarak gösterirken, azaltılmış yağlı ayran, fincan başına yaklaşık 0.5g riboflavin içerir. FDA'ya göre, riboflavin için Günlük Değer 1.7g.

Protein

 1. USDA veri tabanına göre, az yağlı ayran 1 bardakta 8g protein içeriyor, normal sütte aynı miktarda. Bununla birlikte, az yağlı ayran 10 g protein içerir. Protein için FDA Günlük Değeri 50g'dır. Her iki ayran türü de protein için Günlük Değerin yüzde 10 ila 19'unu sağladığından, iyi bir kaynak olarak kabul edilir.

Bir Probiyotik Yemek

 1. Fermente bir süt ürünü olarak ayran, sağlık yararları sağlayan canlı mikroorganizmalar içeren bir gıda olan probiyotik bir gıda olarak kabul edilir. Probiyotikler yemek, Haziran 2006'da yayınlanan "Uygulamalı Mikrobiyoloji Dergisi" nde yayınlanan araştırmaya göre, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilecek ve diğer potansiyel sağlık yararları arasında ishali azaltabilecek sağlığı teşvik eden bakterilerle bağırsaklarınızın yerleşmesine yardımcı olur!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407